Siła sugestii - poznaj ją, a zmieni się Twoje życie

Siła sugestii - poznaj ją, a zmieni się Twoje życie

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2017

Siła sugestii ma niebywałe znaczenie. Po przeczytaniu książki, obejrzeniu filmu, wysłuchaniu wiadomości lub mówieniu o tragicznym wydarzeniu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zaczniesz obawiać się, że coś przydarzy się i tobie.

Na przykład, jeśli myślisz o osobie do której domu włamano się i okradziono zapewne pomyślisz, że prawdopodobieństwo, iż to przydarzy się i tobie jest wyższe niż sądziłeś wcześniej. Jeśli oglądasz horror, w którym bohatera śledzi czerwony samochód kierowany przez mordercę, jak myślisz, że zareagujesz, gdy zobaczysz jadący za tobą autostradą czerwony samochód? To nie jest wyobraźnia, pesymizm ani przesada. To coś, to po prostu siła sugestii. Omówimy ten temat w dalszej części artykułu.

Czym jest sugestia?

Trzymając się definicji słownikowej, możemy powiedzieć, że sugestia jest procesem psychologicznym, w którym ludzie są manipulowani przez scenę, obraz, słowo lub sytuację. Przyjrzyjmy się temu nieco głębiej.

Siła sugestii. Brzuchomówca.

Po raz pierwszy termin ten został użyty w XIX wieku. Badacze tacy jak William James zastosowali słowa sugestia w bardzo ograniczonym sensie, aby odnieść się do jednego pomysłu po to by zasugerować inny. Wielu znakomitych mówców skorzystało z tego sposobu!

Parę lat później dzięki nauczycielom hipnozy, takim jak Clark Leonard Hull, wiedza na temat sugestii znacznie wzrosła. Teoria mówi, że ludzie stosują się do wzorców lub instrukcji zgodnie z tym, co słyszą lub widzą. Kiedy więc usłyszysz tragiczną wiadomość, prawdopodobnie będziesz przez jakiś czas o tym myśleć i przecenisz prawdopodobieństwo, że coś takiego przydarzy się i tobie.

Siła sugestii – jaką ma nad nami władzę?

Ta technika nie tylko powoduje, że się boisz, czy czujesz, że jesteś w niebezpieczeństwie. Może także zostać użyta do zrobienia lub powiedzenia czegoś konkretnego.

Umysł jest niezwykły, zarówno w pozytywnym jak i negatywnym sensie. A w wielu przypadkach uniemożliwia nam działanie w sposób w jaki chcemy. Siła sugestii jest sprzeczna z ideą wolnej woli. Dlaczego tak jest – wyjaśnimy na poniższych przykładach.

Pozwala nam myśleć, że jesteśmy bardziej inteligentni niż w rzeczywistości

Na Uniwersytecie Waszyngtońskim naukowcy podali pigułkę grupie ludzi i powiedzieli im, że poprawi ona ich poziom inteligencji. W rzeczywistości było to placebo i nie zwiększyło w żaden sposób ich zdolności poznawczych. Niemniej jednak stan czujności i uwagi uczestników zwiększył się i osiągnęli lepsze wyniki w zadaniach, które powierzyli im naukowcy.

Dziecko absolwent.

Sprawia, że ​​czujemy się “chorzy”

Jeśli umieścisz kogoś w pokoju, wypuścisz dym z nowatorskiej machiny przeciwmgielnej i powiesz tej osobie, że jest to toksyczny gaz, prawdopodobnie zacznie ona gwałtownie łapać powietrze. Będzie  myślała, że zaraz umrze i doświadczy na sobie objawów zatrucia.

Użyjmy jednak mniej ekstremalnego przykładu. Po usłyszeniu wiadomościach o wirusie Zika, poczujesz strach, gdy zobaczysz komara. A jeśli cię ugryzie, bardzo prawdopodobne jest, że objawi się to u ciebie gorączką i bólem, tak jakby komar naprawdę był zarażony.

Sprawia, że ​​lepiej pracujemy

Efekt Hawthorne jest jednym z najbardziej znanych efektów związanych z siłą sugestii. Opiera się na założeniu, że kiedy jesteśmy obserwowani, postępujemy inaczej. W związku z tym pracownicy pracują ciężej i bardziej efektywnie, gdy myślą, że szef ich obserwuje.

Pracujący ludzie.

Eksperymenty z kamerami monitoringu , które w rzeczywistości nie działały (ale “obserwowani” ludzie nie mieli o tym pojęcia) udowodniły, że jeśli myślisz, że ktoś cię obserwuje, zrobisz wszystko znacznie lepiej!

Zmienia naszą rutynę

Siła sugestii jest tak silna, że ​​zmienia nawyki. Na przykład po obejrzeniu wiadomości o grupie złodziei atakującej kogoś, kto wrócił do domu po 22-tej, możesz dołożyć wszelkich starań by wrócić do domu o 21:30.

Potępia niewinnych ludzi

Jeśli masz wskazać podejrzanego na posterunku policji a wcześniej usłyszysz jak ktoś powiedział: “Jestem pewien, że złodziej miał brodę”, prawdopodobnie wskażesz osobę z brodą. Nawet jeśli nigdy wcześniej jej nie widziałeś, lub nawet jeśli zaledwie kilka minut temu byłeś pewien, że złodziej nie miał nawet cienia zarostu. Sugestia zmienia twoją pamięć w taki sposób, że zapominasz, czego doświadczyłeś.

Nie oznacza to, że wszyscy jesteśmy nowicjuszami w podejmowaniu decyzji. Lub że istnieje coś takiego jak siła wyższa, która zmienia nasze opinie. Ważne jest jednak zrozumienie roli, jaką sugestia odgrywa w naszym codziennym życiu i jak możemy sobie z nią radzić.

Większość z tego, w co wierzysz, może być wytworem twojej wyobraźni!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.