Programowanie neurolingwistyczne (NLP) pomoże zmienić twoje życie

Programowanie neurolingwistyczne (NLP) pomoże zmienić twoje życie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Programowanie neurolingwistyczne (NLP) może być niezwykle skuteczne w zmianie sposobu postrzegania i interpretowania rzeczywistości. Nie możemy zapominać, że nasze myśli i uczucia kształtują wszystko to, co nas otacza, dlatego techniki, które towarzyszą temu podejściu mogą pomóc nam to uświadomić i wprowadzić odpowiednie zmiany.

W ten czy inny sposób wszyscy na pewno słyszeliśmy o zjawisku, jakim jest programowanie neurolingwistyczne. Bardziej niż teorię psychologiczną powinniśmy ją postrzegać jako zbiór strategii rozwoju osobistego. To, czego poszukiwali jej twórcy, Richard Bandler i John Grinder w latach 70. to wymodelowanie umiejętności człowieka tak, aby osiągnął swoje życiowe cele.

“To, czym jesteśmy jest wynikiem naszych myśli”
-Budda-

Z drugiej strony, nie brakuje głosów krytykujących to podejście. Pewni ludzie nie ufają, że programowanie neurolingwistyczne może nam pomóc. Postrzegają je raczej jako rodzaj pseudonauki.

Należy jednak powiedzieć, że strategie, jakie oferuje nam programowanie neurolingwistyczne okazują się bardzo przydatne w wielu przypadkach, a także są interesujące z psychologicznego punktu widzenia. Jednym z głównych celów NLP jest ustanowienie połączenia między procesami neurologicznymi, naszym językiem i wzorcami wyuczonych zachowań.

W ten sposób, korygując nasze reprezentacje poznawcze i odbierając moc sztywnym wzorcom mentalnym, które czasem nas charakteryzują, stopniowo kształtujemy o wiele bardziej elastyczne modele zachowań. Metody NLP są ciekawym i przydatnym sposobem na zmianę naszej rzeczywistości, modelowanie naszego umysłu, naszego sposobu odczuwania tego, co nas otacza, aby postrzegać życie w wolny, pozytywny i szczęśliwy sposób.

Poniżej przedstawiamy 3 strategie, by to osiągnąć.

osoba eksperymentująca z mózgiem

1. Programowanie neurolingwistyczne – technika dysocjacji

Programowanie neurolingwistyczne wyjaśnia, że ​​nasz brak zaufania, niepokój czy stres są czynnościami, są procesami, a nie stałymi stanami. Kluczem jest zatem kontrolowanie tych procesów, zmiana ich w taki sposób, aby płynęły w bardziej odpowiednim dla nas kierunku i oczywiście, by działały na naszą korzyść.

Jednym ze sposobów, by to osiągnąć jest dysocjacja. Należy podjąć następujące kroki:

  • Zidentyfikuj emocje, które chcesz zatrzymać, uspokoić i wyrzucić z umysłu, jak w przypadku gniewu, złości, strachu, rozczarowania…
  • To, co musimy zrobić, to skupić się na tej konkretnej emocji i na sytuacji, która zazwyczaj ją prowokuje. Na przykład: czuję złość za każdym razem, gdy mój współpracownik mówi o mnie za moimi plecami.
  • Wizualizujemy tę scenę tak, jakby był to film, a następnie podłożymy jej zabawną ścieżkę dźwiękową, tak by zniwelować dramatyzm. Później wielokrotnie odtworzymy ją w naszym umyśle, aby zredukować negatywne emocje, dostrzec, że wszystko jest pod kontrolą i że ta sytuacja nie tylko nie ma na nas wpływa, ale nie ma też żadnej wagi. Może nawet wydawać nam się ironiczna. Wściekłość zniknęła.

2. Przeramowanie

Kolejna z metod NLP może być oczywista dla każdego z nas, tym niemniej prawdą jest, że często o niej zapominamy lub nie wiemy, jak właściwie jej używać. Jeśli mamy obsesję wyprzedzaniu negatywnych wydarzeń, jeśli stawiamy czoła życiu ze strachem i zawsze myślimy o najgorszym, bardzo możliwe, że sami będziemy autorami naszych nieszczęść.

Na przykład, wielu ludzi nie przestaje myśleć o tym, co by się z nimi stało, gdyby ich partner ich opuścił lub zdradził. Ich udręka jest tak wielka, że rozwijają obsesyjne zachowania, zazdrość, nieufność i cały szereg szkodliwych procesów, które kończą się ich najgorszym strachem: ich partner odchodzi od nich, ponieważ nie może już dłużej wytrzymać.

  • Jednym ze sposobów kontrolowania tych obaw jest użycie przeramowania treści. Opiera się na technice poznawczej, w której przenosi się uwagę z lęku na bardziej konstruktywne aspekty.
  • Na przykład: muszę przestać koncentrować się na strachu przed utratą mojego partnera, aby skupić się na przeżywaniu pięknych chwil u jego boku.
  • Przenoszę strach przed byciem sam, aby skupić się na kluczowym procesie: brać odpowiedzialność za siebie samego. Muszę nauczyć się kochać siebie wystarczająco, nauczyć się być silnym, zamiast być uwięzionym przez strach.
mózg z kodami

3. Kotwiczenie

Technika kotwiczenia jest niewątpliwie jedną z najbardziej reprezentatywnych metod tej psychoterapeutycznej strategii rozwoju osobistego. Opiera się na czymś bardzo konkretnym: kotwica jest połączeniem bodźca i stanu emocjonalnego. Naszym celem w tym przypadku jest osiągnięcie odpowiedniego i potężnego stanu psychicznego. Pomoże nam on z powodzeniem wykonać określone zadanie lub stanąć w obliczu trudnej sytuacji.

Na przykład, pomyślmy o tych sytuacjach, które wywołują w nas lęk lub niepewność: egzaminy, publiczne przemawianie, zbliżanie się do osoby, która nam się podoba. Jeśli jesteśmy w stanie wywołać, wprowadzić w życie bardzo specyficzny stan umysłu, znajdziemy wystarczającą siłę, aby w tych momentach odnieść sukces. Przedstawiamy proste kroki, aby użyć kotwiczenia w oparciu o metody NLP:

  • Najpierw określimy, co chcemy poczuć: pewność siebie, szczęście, spokój…
  • Teraz postaramy się przypomnieć sobie chwilę z naszego życia, kiedy z wielką intensywnością odczuwaliśmy te pozytywne emocje.
  • Skoncentruj się na tym wspomnieniu i “wytnij” ten obraz, uczyń go twoim, zapamiętaj go.
  • Teraz musimy wybrać zdanie, która posłuży jako kotwica: “Mam w sobie pokój” lub “spokój”, lub “wszystko pójdzie dobrze”…
  • Strategia polega na powtarzaniu tej sekwencji (pożądana emocja, wspomnienie, wizualizacja, słowo kotwica) codziennie, aż zintegruje się z naszym umysłem. W ten sposób zakotwiczenie zadziała automatycznie za każdym razem, kiedy będziemy go potrzebować.
ręka wyłączająca mózg

Podsumowanie

Podsumowując, jesteśmy pewni, że te wskazówki dotyczące NLP wzbudzą ciekawość niejednej osoby na temat tego wielkiego i zawsze sugestywnego wszechświata, jakim jest programowanie neurolingwistyczne. Jeśli tak, możemy powiedzieć, że jest to podejście, które jest w naszym zasięgu. Jest częścią ruchu, który podkreśla nasz ogromny potencjał jako człowieka, zapoczątkowany w latach 70. i konsolidowany przez lata.

Do naszej dyspozycji mamy książki takie jak “Wstęp do NLP” lub “Moc słowa”, bardzo kompletne prace, w których możemy pójść znacznie głębiej i nauczyć się nowych strategii, które pomogą zmienić nasze życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.