Psychoterapia to świat, który nie został jeszcze do końca zbadany. Na jej temat istnieje wiele mitów, półprawd i bezsensownych kłamstw, w które ludzie są skłonni mocno wierzyć.
W rzeczywistości niektóre osoby wydają się nie rozumieć, że wszystkie nasze doświadczenia są zlokalizowane w naszym umyśle, który znajduje się w mózgu, a mózg z kolei to złożony organ, który czasem potrafi działać nieprawidłowo.
To absolutnie normalna rzecz, że nasz umysł nie zawsze pracuje z maksymalną wydajnością. Ważne jest, aby zrozumieć, że jego leczenie ma charakter bardziej abstrakcyjny niż w przypadku innych części ciała.
Mózg to nie tylko organ, ale też producent niematerialnych doświadczeń. To wyjaśnia, dlaczego niektóre z jego procesów nie da się wyleczyć pigułką lub zastrzykiem. Potrzebne są inne sposoby. Jednym z nich jest psychoterapia.
“Pokonywanie trudności prowadzi do odwagi, szacunku i poznania samego siebie”.
Psychoterapia jest często krytykowana przez osoby, które żadnego razu nie udały się do psychoterapeuty. Nie da się zrozumieć czegoś, czego nie doświadczyłeś osobiście.
Ponadto wszędzie krążą słynne bajki i stereotypy, które spowodowały uprzedzenia wobec tego rodzaju leczenia. Czym są te nieuzasadnione kłamstwa, w które niektórzy ludzie ślepo wierzą? Oto pięć największych.
1. Psychoterapia jest konieczna, gdy potrzebujesz kogoś do rozmowy
Czasami można usłyszeć powiedzenia w rodzaju “Bóg to najlepszy psycholog” lub “Nie potrzebuję psychologa, bo do tego mam przyjaciół”. Stanowią one jedno z największych kłamstw odnośnie psychoterapii: chodzenie na terapię to nic więcej jak zwykła rozmowa.
To prawda, że psychoterapia przede wszystkim polega na słowach. Jednak głównym celem terapeuty podczas tego dialogu jest pomóc pacjentowi, a nie gadanie o przyziemnych rzeczach.
2. Psychoterapia tylko w czasie kryzysów
Tak, większość ludzi idzie na konsultację tylko, gdy przeżywa kryzys. Najczęściej, kiedy powodem do tego jest utrata (jak na przykład rozstanie lub śmierć bliskiej osoby). W takich momentach ludzie zdają sobie sprawę, że mogą potrzebować profesjonalnej pomocy.
Oczywiście, psychoterapia może pomóc w przejściu przez tego typu sytuacji, pełniąc rolę wskazówki dla pacjenta. Aczkolwiek kryzys nie koniecznie musi być jedynym powodem, dla którego warto pójść do psychologa. Terapia może pomóc Ci poradzić sobie z różnego rodzaju sytuacjami.
3. Tylko znani terapeuci mogą pomóc
To jedno z największych kłamstw na temat psychoterapii. Wiele osób uważa, że tylko najbardziej wykwalifikowani specjaliści są dobrzy w tym, co robią. Jednak nie zawsze się to sprawdza.
Aby psychoterapia zadziałała, pacjent musi być w pełni zaangażowany. Nie chodzi o to, że terapeuta nie musi być dobrze wyszkolony. Jednak nie tylko ci najbardziej znani są dobrzy w tym zawodzie.
“To klient wie, co boli, jakie kierunki iść, jakie problemy są kluczowe, jakie doświadczenia zostały głęboko pogrzebane”.
–Carl Rogers–
4. Psychoterapia nie da Ci więcej niż dobry przyjaciel
Przyjaciele zawsze będą zainteresowani naszymi problemami i chętnie pomogą, jeśli widzą, że nie czujemy się zbyt dobrze.
Posiadanie przyjaciół, którzy pragną Cię wysłuchać i wyrazić swoją opinię na temat Twoich problemów, to najcenniejsza rzecz, którą musisz odpowiednio doceniać. Pomagają ci, ponieważ chcą dla Ciebie jak najlepiej.
Ale istnieje duża różnica pomiędzy towarzystwem, które mogą Ci zapewnić, a zdolnością osoby do wykrycia i pomocy w rozwiązaniu problemu emocjonalnego lub psychicznego. Tylko wyszkolony terapeuta potrafi to zrobić.
5. Poświęcenie się to warunek konieczny
Artykuł na temat kłamstw odnośnie psychoterapii byłby niekompletny bez tego stereotypu. Wielu ludzi uważa, że terapia jest niezwykle poważnym procesem, podczas którego człowieka się analizuje i kwestionuje.
Niewiele to jednak ma wspólnego z rzeczywistością. Pacjent jest gwiazdą terapii. Psychoterapia kręci się wokół pacjenta i jego potrzeb.
W rzeczywistości wielu ludzi nie wie, jak interesujący i zabawny może być ten proces samoodkrywania. Gdy jesteś naprawdę zaangażowany i chcesz się udoskonalić, staje się on czymś, czego za każdym razem po prostu nie możesz się doczekać.
Z pomocą dobrze wyszkolonego i wiarygodnego profesjonalisty psychoterapia może być całkiem pouczająca.
Ludzie powinni wiedzieć, że psychoterapia jest realną alternatywą w chwilach, gdy potrzebują pomocy lub czują, że życie nie idzie tak jak trzeba.
Należy również podkreślić, że nikt nie powinien się wstydzić tej czynności. Nie ma nic złego w pragnieniu poczuć się lepiej, więc nie pozwól, by te stereotypy powstrzymały Cię przed udaniem się w tę niesamowitą podróż, którą jest psychoterapia.
“Głównym celem psychoterapii nie jest przeniesienie jednostki do niemożliwego stanu szczęścia, ale pomoc pacjentowi w uzyskaniu niezłomności i cierpliwości w obliczu cierpienia”.
–Carl Jung–
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Labrador, F. J., Echeburúa, E., & Becoña, E. (2000). Guía para la elección de tratamientos psicológicos efectivos. Madrid: Dykinson.