Co pomaga osiągnąć wspaniałe rzeczy? Poznaj narzędzie, jakim jest analiza SWOT

Co pomaga osiągnąć wspaniałe rzeczy? Poznaj narzędzie, jakim jest analiza SWOT

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2019

Co by się stało, gdybyś pamiętał tylko to co osiągnąłeś, ale nie to, czego potrzebowałeś, żeby się tam dostać? Jeśli zapomnisz co zrobiłeś, będzie Ci bardzo trudno powtórzyć to, co musiałeś wykonać, aby osiągnąć wspaniałe rzeczy. Straciłbyś także ogrom wiedzy na temat tego, że to Ty osiągnąłeś swój cel. Dlatego musisz pamiętać o tym, co sprawiło, że zwyciężyłeś.

Prawdopodobnie łatwo jest Ci zidentyfikować część swojej osobowości, którą możesz ulepszyć lub nad którą pracować. Innymi słowy, tę część Ciebie, którą lubisz najmniej lub która powoduje najwięcej problemów. A co jeśli zapytam Cię, co czyni Cię silnym i wyjątkowym? Spróbuj odpowiedzieć na to pytanie i sprawdź, czy trudniej jest odpowiedzieć, niż zidentyfikować najgorszą część samego siebie.

Musisz pamiętać co pomogło Ci osiągnąć wspaniałe rzeczy, ponieważ pozwoli Ci to zobaczyć jakie cechy Cię definiują, gdy stajesz przed wyzwaniem. Zobaczysz, gdzie zawiodłeś i czy masz lepsze pomysły na następny raz. Zapytaj ludzi, którzy Ci pomogli w trudnej chwili. Zaufaj sobie. Jeśli zrobiłeś to raz, dlaczego nie mógłbyś zrobić tego ponownie?

SWOT: cenne narzędzie pozwalające uzyskać wspaniałe rzeczy

SWOT to narzędzie, które pomaga obiektywnie analizować rzeczywistość. Prowadzi Cię do rozważenia aspektów wewnętrznych i zewnętrznych oraz do oceny mocnych i słabych stron każdego z nich. Początkowo docelowymi odbiorcami były firmy i biznesmeni, ponieważ pomogło im to w bardziej efektywny sposób analizować rynek i ich przedsiębiorstwa. Dlaczego więc nie analizować naszych osobowości i umiejętności w ten sam sposób?

Spacerująca kobieta

Akronim tego pomysłu pochodzi z czterech komponentów: mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń. Słabe i mocne strony są uważane za wewnętrzne i składają się na ich wewnętrzne aspekty. Pozostałe dwa są zewnętrzne. Spójrzmy na każdy punkt z osobna:

  • Mocne strony: ten aspekt wymaga introspekcji, abyś mógł analizować i być świadomym swoich mocnych stron. W jaki sposób jestem wyjątkowy? Co mnie wyróżnia od wszystkich innych? Na przykład kreatywność w rozwiązywaniu problemów pomaga znaleźć nowe sposoby robienia różnych rzeczy.
  • Słabe strony: odnosi się do Twoich wewnętrznych zmagań, które wymagają najwięcej pracy. Są źródłem stresu lub problemów. To rzeczy, które chcesz poprawić. Są to bariery, które wszyscy musimy pokonać, a następnie rozwiązać. Niektóre przykłady słabości to brak siły woli, niska tolerancja na frustrację, niezdolność do publicznego przemawiania itp.
  • Możliwości: tutaj powinieneś przeanalizować zewnętrzne cechy, które możesz wykorzystać, aby wzmocnić swoje mocne strony lub pracować nad swoimi słabościami. Innymi słowy, zasoby, które możesz wykorzystać do osobistej poprawy. Na przykład zapisz się na kurs wystąpień publicznych, zapisz się na program ćwiczeń, wybierz zdrową dietę itp.
  • Zagrożenia: odnosi się do dowolnego zewnętrznego czynnika niebezpiecznego, który wpływa na Twoją osobowość, kontekst lub rozwój. Musisz je oceniać i pamiętać o nich, gdy masz okazję stawić im czoła. Na przykład, jeśli musisz mówić publicznie i wiesz, że będzie Ci ciężko, możesz upewnić się, że prezentacja jest tak dobra, jak to tylko możliwe.
Analiza SWOT pozwala na wspaniałe rzeczy

Dobra analiza może dać Ci siłę do osiągnięcia wspaniałych rzeczy

Analiza SWOT okazała się skuteczna. Możesz użyć jej do oceny organizacji, jak już wcześniej wspomnieliśmy. Jednak nie jest mniej skuteczna lub potężna gdy używasz jej dla samego siebie. Może pomóc w organizacji życia i harmonogramu. Co więcej, możesz jej użyć częściowo lub wejść głęboko na różne poziomy. Innymi słowy, daje Ci trochę autonomii, dzięki czemu możesz być kreatywny i dostosować ją do swoich potrzeb.

Ta metodologia czyni Cię potężnym, charakteryzuje Twoje cechy, sprawdza czy są to mocne i słabe strony, czy je lubisz czy nie. Wiedząc kim jesteś, kim chciałbyś być i jakie zasoby musisz mieć, jesteś w stanie osiągnąć wspaniałe rzeczy. Daje to możliwość zaprojektowania ścieżki, która zabierze Cię tam gdzie chcesz.

„Podejmij wyzwanie, to jedyna ścieżka, która prowadzi do rozwoju”.

Morgan Freeman


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.