Ile razy zadawałeś sobie pytanie “czy naprawdę jestem szczęśliwy?” Dlaczego czujesz się zagubiony i niepewny dokąd powinieneś zmierzać? Znalezienie sensu życia jest jeden z kluczy, aby odnaleźć poczucie szczęścia.
W świecie filozofii i psychologii istnieje stara dyskusja na temat tego, co znaczy być szczęśliwym w codziennym życiu. Pytanie przekształciło się w dyskusję o tym, czy szczęście w ogóle istnieje. Czy to ulotne, czy możesz naprawdę mieć trwałe poczucie szczęścia? Jak zawsze, dyskusja ma wiele wspólnego z pytaniem o to, co nazywamy szczęściem.
Odpowiedź na to pytanie decyduje o naszym dobrym samopoczuciu. Czy staje się to czymś niemożliwym, czymś co mija, lub czymś co możesz osiągnąć. W ostatnich latach naukowcy przeprowadzili różne badania dotyczące pojęcia szczęścia. Wyniki badań doprowadzają nas do różnych wniosków.
W tych badaniach próbuje się także ustalić linie podziału i relacji między innymi pokrewnymi pojęciami, takimi jak radość i poczucie szczęścia. W obu przypadkach większość autorów zgadza się, że definicja szczęścia jest przynajmniej częściowo subiektywna. Każdy z nas musi odkryć i zdefiniować szczęście dla siebie, być może dlatego jest to tak fascynujące.
“Gdzieś, pewnego dnia – gdziekolwiek, na pewno, znajdziesz siebie i to, i tylko to, może być najszczęśliwszą lub najbardziej gorzką chwilą twojego życia.”
–Pablo Neruda–
Poczucie szczęścia jest osobistym stanem wewnętrznym
Możesz czuć się szczęśliwy, ale być nieszczęśliwym. Podobnie możesz czuć się smutny, ale być szczęśliwym. Tak mówi badanie podłużne oparte na szczęściu ludzi w ponad 148 krajach. Badanie kończy się stwierdzeniem, że poczucie szczęścia jest stanem wewnętrznym. Nie ma to tak wiele wspólnego z tym, co dzieje się poza naszą skórą, jak z tym, co dzieje się wewnątrz nas.
Według tego badania, Hiszpanie przeżywają średnio 58,8 szczęśliwych lat. To stawia Hiszpanię wysoko na liście 148 narodów. Grupa 148 krajów jest dość reprezentatywna, ponieważ zawiera ponad 95% światowej populacji.
Wnioski z innych micro badań podłużnych z Harvardu wspierają tę ideę. Poczucie szczęścia, zgodnie z badaniem, jest trwałym stanem wewnętrznym. Nie jest to produkt przypadkowego i przemijającego wydarzenia ani nie zależy od tego, jak dobrze się dzieje.
Jeśli myślisz o tym w ten sposób, Twoje dobre samopoczucie może być związane z Twoim wewnętrznym spokojem, duchowym pojednaniem, pogodą ducha, zaciszem i poczuciem pewności, które napełniają cię poczuciem satysfakcji z Twojego życia.
“Szczęście jest wewnątrz, a nie na zewnątrz; i to nie zależy od tego, co mamy, ale od tego kim jesteśmy.”
–Henry Van Dyke-
Poczucie szczęścia jest ściśle związane ze znalezieniem swojej ścieżki
Jak powiedział Jorge Bucay, możesz także zdefiniować poczucie szczęścia jako pewność, że nie będziesz czuł się zagubiony. Bucay przemawia jako reprezentant nowej filozofii myśli o osobistym samopoczuciu. Wierzy on, że bycie szczęśliwym ma wiele wspólnego ze znalezieniem swojej ścieżki.
Szczęście nie polega na tym, aby dojść w jakieś specyficzne miejsce. Chodzi o to, by iść w dobrym kierunku. Nie ma to nic wspólnego z próżną radością zrodzoną z otrzymywania lub bycia w stanie posiadania tego, czego inni nie mogą osiągnąć. To nie czyni nikogo naprawdę szczęśliwym.
I kłamstwem jest to, że satysfakcja jest związana z osiągnięciami, które są tak banalne, że musisz szukać nowego, gdy tylko stare zostanie spełnione.
Czysty umysł, który kieruje Cię w określony sposób, jest tym, czym karmi się poczucie szczęścia. Wybierz ścieżkę, która jest w harmonii z Twoimi wartościami. W rezultacie będziesz cieszyć się wyzwaniami, które pojawiają się po drodze.
Znajdziesz radość, jeśli masz pewność, że możesz sprawdzić swój kompas i iść naprzód. Możesz wzrastać i mieć przygody bez względu na to, co się stanie. Kiedy tak się czujesz, radość się rozrasta, rośnie i nas wypełnia.
“Moje szczęście bierze się ze świadomości tego jak docenić to, co mam, a nie z nadmiernego pożądania tego, czego nie mam.”
-Lew Tołstoj-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- What Makes Us Happy, https://www.theatlantic.com/magazine/archive/2009/06/what-makes-us-happy/307439/
- Helliwell, J., Layard, R., & Sachs, J. (2012). World Happiness REPORT 2012. World Happiness Report 2012. https://doi.org/10.1093/acprof:oso/978099732739.001.0001
- Sheldon, K. M., & Lyubomirsky, S. (2007). Is It Possible to Become Happier? (And If So, How?). Social and Personality Psychology Compass. https://doi.org/10.1111/j.1751-9004.2007.00002.x