Cytaty z psychologii - 10 najlepszych specjalnie dla Ciebie

Cytaty z psychologii - 10 najlepszych specjalnie dla Ciebie
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Dzisiaj przedstawimy skłaniające do refleksji cytaty z psychologii, które kryją za sobą historię. Możesz rozpoznać niektóre z nich, ale niektóre będą nowe i naprawdę sprawią, że się zatrzymasz i zastanowisz. Zapraszamy do cofnięcia się w historii psychologii poprzez refleksje jej najjaśniejszych umysłów. Zacznijmy: cytaty z psychologii, które sprawiają, że zastanawiasz się głębiej.

Cytaty z psychologii a optymistyczna perspektywa

“Kiedy patrzę na świat, jestem pesymistą, ale kiedy patrzę na ludzi, jestem optymistą.”
Carl Rogers

Carl Rogers był jednym z wielkich umysłów humanistycznej psychologii. Bronił pozytywnego poglądu na istoty ludzkie. Choć nie zaprzecza, że na świecie istnieje wrogość i niebezpieczeństwo (delikatnie mówiąc), podkreśla on znaczenie stawiania czoła trudnościom z pozytywnym duchem i optymistyczną perspektywą. Zgodnie z punktem widzenia Rogersa wszyscy możemy stać się takimi ludźmi, jakimi chcemy być.

Zadowolona kobieta na łące

Nauka z elastycznym sposobem myślenia

“Przypuszczam, że to kuszące, jeśli jedynym narzędziem jakie masz, jest młotek, traktować wszystko jakby było gwoździem.”

-Abraham Maslow-

Gdybyśmy żyli w bardzo biednym kraju i marzyli o czystej wodzie pitnej, nie ma sensu myśleć o następnym samochodzie, który byśmy kupili, prawda? Maslow zaprasza nas do refleksji nad tym, jak nasze środowisko zmienia nasz sposób myślenia. Mówi o tym, jak nasz światopogląd zmienia się w zależności od naszego środowiska, naszych środków i naszych myśli.

Znaczenie rozwiązywania konfliktów

“Najbardziej intensywne konflikty, jeśli zostaną rozwiązane, pozostawiają po sobie poczucie bezpieczeństwa i spokoju, który nie jest łatwy do zakłócenia. To tylko te intensywne konflikty i ich żar, są potrzebne do osiągnięcia wartościowych i trwałych rezultatów.”

-Carl Gustav Jung-

Uczeń Freuda, Jung był jednym z najwybitniejszych architektów psychologii. Teoretyzował o wpływie ludzkiej psychiki na ich życie. Doszedł do wniosku, że musimy przezwyciężyć nasze problemy i nie tłumić ich. W przeciwnym razie mogą nagle wyłonić się, gdy ich nie chcesz.

To, co jest przekazywane, nie zawsze jest tym co jest rozumiane

“Wysłana wiadomość nie zawsze jest tą samą odebraną wiadomością.”

-Virgina Satir-

Czasami mówimy tak, jakby osoba stojąca przed nami podzielała te same pomysły. Virginia Satir, jedna z najważniejszych psychologów w historii, przypomina nam, aby pamiętać o opinii innych ludzi.

W swoim pisaniu Virginia prosi nas, abyśmy wchodzili w interakcję z innymi ludźmi, przyjmując ich punkt widzenia na życie. Jeśli uważamy, że nasze opinie są jedynymi, podważamy naszą zdolność komunikowania się.

Dwa drzewa w kształcie ludzkiej głowy

Wolność wypowiedzi

“Jeśli nie wierzymy w wolność słowa dla ludzi, którymi gardzimy, nie wierzymy w to wcale.”

-Noam Chomsky-

Chomsky jest dziś jednym z najbardziej wpływowych psycholingwistów i myślicieli. W tym miejscu zastanawia się, z jaką łatwością zwykle akceptujemy ludzi, z którymi dzielimy się opiniami, a gdzie indziej – z trudnością. Kontrowersje i różnica polega na tym, że pokazujemy, jak bardzo jesteśmy tolerancyjni.

Samorealizacja następuje, gdy zaspokajamy nasze wartości

“Kiedy nie jesteśmy już w stanie zmienić sytuacji, jesteśmy zmuszeni do zmiany siebie”.

-Viktor Frankl-

Propozycja Frankl jest motywująca sama w sobie. Ten wspaniały umysł mówi o wartości ludzkiej duchowości i stosuje ją do tego, jak osiągamy nasze cele. W końcu to jedyny sposób, w jaki możemy osiągnąć samorealizację w zgodzie z naszymi wartościami. Wiktor Frankl uważa, że ostateczny sens życia wykracza poza nasze zrozumienie. Spośród wszystkich naszych cytatów z psychologii jest to jeden z najgłębszych, ale możliwych do zastosowania.

Wspaniałość życia polega na miłości

“Dawanie jest bardziej radosne niż przyjmowanie, nie dlatego, że jest pozbawieniem, ale dlatego, że w akcie dawania leży wyraz mojego życia”.

-Erich Fromm

Ten cytat znajduje się w książce Fromma “O sztuce miłości“. Erich Fromm wierzy, że miłość może przezwyciężyć każdą barierę, jaka została postawiona przez izolację i samotność. Łagodność, dobroć i wspaniałomyślność znajdują się w miłości. Dawanie miłości jest tym, jak osiągnąć prawdziwe szczęście. Twoje własne szczęście i szczęście innych ludzi.

Serce na szkle

Cytaty z psychologii: niepewność jest stała w naszym życiu

“Musimy nauczyć się żyć z niepewnością”.

-Gerd Gigerenzer-

Ten francuski psycholog bada, w jaki sposób rozum ma ograniczoną użyteczność. Mówi o tym, jak nieświadomie używamy mentalnego i heurystycznego skrótu do podejmowania decyzji. Dlatego uważa on, że ludzie muszą współistnieć z uprzedzeniami poznawczymi, które na nas polują – w tym z niepewnością. I co ważniejsze, musimy nauczyć się akceptować je i zarządzać nimi.

Zadowolony mężczyzna w górach - cytaty z psychologii

Cytaty z psychologii – czy możemy nauczyć się myśleć?

“Prawdziwym problemem nie jest to, czy maszyny myślą, ale czy ludzie to robią.”

-B.F. Skinner-

W przeciwieństwie do tradycyjnych teorii, Skinner uważał, że motywacja nie jest związana z potrzebami ludzi. Innymi słowy, nie jest konieczne uwzględnianie ludzkich pragnień i powodów, gdy patrzymy na to, co motywuje ich do działania. Mówi, że możemy nauczyć się myśleć, jest to pomysł z instrumentalnego warunkowania.

To jedne z najlepszych cytatów z psychologii wszechczasów. Może nie są najbardziej poetyccy, ale z pewnością obejmują istotę nauki. Mam nadzieję, że wzięliście je jako interesujące spojrzenie na podejścia, które dały nam najgłębsze zrozumienie ludzkiego doświadczenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.