Cytaty z psychologii - 10 najlepszych specjalnie dla Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 05 października, 2019

Dzisiaj przedstawimy skłaniające do refleksji cytaty z psychologii, które kryją za sobą historię. Możesz rozpoznać niektóre z nich, ale niektóre będą nowe i naprawdę sprawią, że się zatrzymasz i zastanowisz. Zapraszamy do cofnięcia się w historii psychologii poprzez refleksje jej najjaśniejszych umysłów. Zacznijmy: cytaty z psychologii, które sprawiają, że zastanawiasz się głębiej.

Cytaty z psychologii a optymistyczna perspektywa

“Kiedy patrzę na świat, jestem pesymistą, ale kiedy patrzę na ludzi, jestem optymistą.”
Carl Rogers

Carl Rogers był jednym z wielkich umysłów humanistycznej psychologii. Bronił pozytywnego poglądu na istoty ludzkie. Choć nie zaprzecza, że na świecie istnieje wrogość i niebezpieczeństwo (delikatnie mówiąc), podkreśla on znaczenie stawiania czoła trudnościom z pozytywnym duchem i optymistyczną perspektywą. Zgodnie z punktem widzenia Rogersa wszyscy możemy stać się takimi ludźmi, jakimi chcemy być.

Nauka z elastycznym sposobem myślenia

“Przypuszczam, że to kuszące, jeśli jedynym narzędziem jakie masz, jest młotek, traktować wszystko jakby było gwoździem.”
~ <em data-reactroot="">-Abraham Maslow-</em> ~

Gdybyśmy żyli w bardzo biednym kraju i marzyli o czystej wodzie pitnej, nie ma sensu myśleć o następnym samochodzie, który byśmy kupili, prawda? Maslow zaprasza nas do refleksji nad tym, jak nasze środowisko zmienia nasz sposób myślenia. Mówi o tym, jak nasz światopogląd zmienia się w zależności od naszego środowiska, naszych środków i naszych myśli.

Znaczenie rozwiązywania konfliktów

“Najbardziej intensywne konflikty, jeśli zostaną rozwiązane, pozostawiają po sobie poczucie bezpieczeństwa i spokoju, który nie jest łatwy do zakłócenia. To tylko te intensywne konflikty i ich żar, są potrzebne do osiągnięcia wartościowych i trwałych rezultatów.”
~ <em data-reactroot="">-Carl Gustav Jung-</em> ~

Uczeń Freuda, Jung był jednym z najwybitniejszych architektów psychologii. Teoretyzował o wpływie ludzkiej psychiki na ich życie. Doszedł do wniosku, że musimy przezwyciężyć nasze problemy i nie tłumić ich. W przeciwnym razie mogą nagle wyłonić się, gdy ich nie chcesz.

To, co jest przekazywane, nie zawsze jest tym co jest rozumiane

“Wysłana wiadomość nie zawsze jest tą samą odebraną wiadomością.”
~ <em data-reactroot="">-Virgina Satir-</em> ~

Czasami mówimy tak, jakby osoba stojąca przed nami podzielała te same pomysły. Virginia Satir, jedna z najważniejszych psychologów w historii, przypomina nam, aby pamiętać o opinii innych ludzi.

W swoim pisaniu Virginia prosi nas, abyśmy wchodzili w interakcję z innymi ludźmi, przyjmując ich punkt widzenia na życie. Jeśli uważamy, że nasze opinie są jedynymi, podważamy naszą zdolność komunikowania się.

Wolność wypowiedzi

“Jeśli nie wierzymy w wolność słowa dla ludzi, którymi gardzimy, nie wierzymy w to wcale.”
~ <em data-reactroot="">-Noam Chomsky-</em> ~

Chomsky jest dziś jednym z najbardziej wpływowych psycholingwistów i myślicieli. W tym miejscu zastanawia się, z jaką łatwością zwykle akceptujemy ludzi, z którymi dzielimy się opiniami, a gdzie indziej – z trudnością. Kontrowersje i różnica polega na tym, że pokazujemy, jak bardzo jesteśmy tolerancyjni.

Samorealizacja następuje, gdy zaspokajamy nasze wartości

“Kiedy nie jesteśmy już w stanie zmienić sytuacji, jesteśmy zmuszeni do zmiany siebie”.
~ <em data-reactroot="">-Viktor Frankl-</em> ~

Propozycja Frankl jest motywująca sama w sobie. Ten wspaniały umysł mówi o wartości ludzkiej duchowości i stosuje ją do tego, jak osiągamy nasze cele. W końcu to jedyny sposób, w jaki możemy osiągnąć samorealizację w zgodzie z naszymi wartościami. Wiktor Frankl uważa, że ostateczny sens życia wykracza poza nasze zrozumienie. Spośród wszystkich naszych cytatów z psychologii jest to jeden z najgłębszych, ale możliwych do zastosowania.

Wspaniałość życia polega na miłości

“Dawanie jest bardziej radosne niż przyjmowanie, nie dlatego, że jest pozbawieniem, ale dlatego, że w akcie dawania leży wyraz mojego życia”.
~ <em data-reactroot="">-Erich Fromm</em>– ~

Ten cytat znajduje się w książce Fromma “O sztuce miłości“. Erich Fromm wierzy, że miłość może przezwyciężyć każdą barierę, jaka została postawiona przez izolację i samotność. Łagodność, dobroć i wspaniałomyślność znajdują się w miłości. Dawanie miłości jest tym, jak osiągnąć prawdziwe szczęście. Twoje własne szczęście i szczęście innych ludzi.

Cytaty z psychologii: niepewność jest stała w naszym życiu

“Musimy nauczyć się żyć z niepewnością”.
~ <em data-reactroot="">-Gerd Gigerenzer-</em> ~

Ten francuski psycholog bada, w jaki sposób rozum ma ograniczoną użyteczność. Mówi o tym, jak nieświadomie używamy mentalnego i heurystycznego skrótu do podejmowania decyzji. Dlatego uważa on, że ludzie muszą współistnieć z uprzedzeniami poznawczymi, które na nas polują – w tym z niepewnością. I co ważniejsze, musimy nauczyć się akceptować je i zarządzać nimi.

Cytaty z psychologii – czy możemy nauczyć się myśleć?

“Prawdziwym problemem nie jest to, czy maszyny myślą, ale czy ludzie to robią.”
~ <em data-reactroot="">-B.F. Skinner-</em> ~

W przeciwieństwie do tradycyjnych teorii, Skinner uważał, że motywacja nie jest związana z potrzebami ludzi. Innymi słowy, nie jest konieczne uwzględnianie ludzkich pragnień i powodów, gdy patrzymy na to, co motywuje ich do działania. Mówi, że możemy nauczyć się myśleć, jest to pomysł z instrumentalnego warunkowania.

To jedne z najlepszych cytatów z psychologii wszechczasów. Może nie są najbardziej poetyccy, ale z pewnością obejmują istotę nauki. Mam nadzieję, że wzięliście je jako interesujące spojrzenie na podejścia, które dały nam najgłębsze zrozumienie ludzkiego doświadczenia.

To może Cię zainteresować ...
Piękno umysłuRead it in Piękno umysłu
Carl Rogers: 7 cytatów na temat empatii i tolerancji

Wraz z Abrahamem Maslowem, Carl Rogers był psychologiem, który nadał olbrzymie znaczenie rozwojowi osobistemu. Wiele wypowiedzi Rogersa koncentruje się na pomaganiu ludziom w refleksji nad własnym życiem. To dlatego zebraliśmy tutaj dla was kilka z nich.