Zaburzenia psychiczne: jak wyglądałyby jako domy?

Zaburzenia psychiczne: jak wyglądałyby jako domy?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2022

Gdyby zaburzenia psychiczne były domami, depresja byłaby najbardziej opuszczonym z nich. Niepokój byłby duszącym więzieniem. Bezsenność byłaby domem pełnym zegarów bez wskazówek minutowych ani sekundników, ponieważ czas stałby tam w miejscu.

Przynajmniej tak uznał Federico Babina. Babina jest włoskim architektem, który chciał pokazać, jak wyglądałby świat, gdyby nasze umysły nagle stały się więzieniami, opanowanymi przez zaburzenia psychiczne.

Osoby, które cierpią bądź cierpiały na jakiekolwiek zaburzenia psychiczne niewątpliwie utożsamiają się z tą interesującą, ale imponującą grafiką. Ale w rzeczywistości nie musisz doświadczać choroby psychicznej, aby zrozumieć, co Federico Babina chciał nam pokazać. Jego grafikę zrozumie także każdy, kto kiedykolwiek wchodził w interakcję z osobą chorą na Alzheimera, schizofrenię, zaburzenie ze spektrum autyzmu, fobię, przewlekłą bezsenność itp.

„Ból psychiczny jest mniej dramatyczny niż ból fizyczny, ale jest bardziej powszechny i ​​trudniejszy do zniesienia”.
C. S. Lewis

Metafory, które przedstawiają zaburzenia psychiczne jako miejsca, w których ludzie są uwięzieni, odizolowani lub zagubieni, nie są rzadkością. Jednak niezależnie od tego, jak oczywiste może się wydawać, większość osób nadal nie jest w stanie tego zobaczyć ani zrozumieć. Zaburzenia psychiczne, czy nam się to podoba, czy nie, wciąż stanowią tabu w naszym społeczeństwie.

Federico Babina zasugerował, że każdy umysł ma swego rodzaju grube mury oddzielające go od świata zewnętrznego. Chciał wykorzystać swoją sztukę do przedstawienia trudności, jakie powodują te zaburzenia psychiczne. Babina nazwał swój projekt Archiatric. Naprawdę warto go zobaczyć!

Zaburzenia psychiczne przedstawione jako domy

Depresja

Jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych jest depresja. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uważa depresję za epidemię i sugeruje, że w ciągu najbliższych kilku lat może stać się jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności.

Wiele osób nie wie, że depresja zwiększa ryzyko chorób serca, cukrzycy, a nawet uzależnienia od narkotyków. Jest to poważny, rzeczywisty problem, który znacząco wpływa na jakość życia, praktycznie pochłaniając wszystko…

Zaburzenia psychiczne jako domy - depresja

Niepokój

Niepokój jest według Federico Babina domem zakutym w kajdany i ogrodzonym drutem kolczastym, który więzi i dusi swoich mieszkańców. Jak widać, artysta wyraża niepokój jako dom bez okien i drzwi. Niepokój zamyka Cię i pozostawia bez wyjścia…

Zaburzenia psychiczne jako domy - niepokój

Schizofrenia

Następnie schizofrenia: poważne zaburzenie psychiczne obejmujące postępujące deterioracja stanu psychicznego, w którym pogorszeniu ulegają umiejętności związane z rozumowaniem, przetwarzaniem informacji, percepcją, siłą woli i emocjami.

Umysł zostaje podzielony, zdezorganizowany i rozpada się w nieodwracalny i okropny sposób. Federico Babina przedstawił tę chorobę jako rozpadający się dom z mieszkańcem trzymającym się jego skraju.

Nie możemy zapominać, że schizofrenia jest również wczesnym typem demencji. Co więcej, wiele osób nie wie, że osoby chore na schizofrenię zazwyczaj odchodzą przedwcześnie.

Zaburzenia psychiczne jako domy - schizofrenia

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera jest jednym z najsmutniejszych zaburzeń psychicznych. Ma ogromny wpływ na rodzinę pacjenta i do dziś nie ma jeszcze sposobu na jej odwrócenie. Gdyby ta choroba była domem, byłaby to gnijąca budowla. Dom, który kiedyś był piękny, teraz ma pęknięcia, gnije i powoli się rozpuszcza…

Zaburzenia psychiczne jako domy - alzheimer

Zaburzenie ze spektrum autyzmu

Wreszcie mamy zaburzenie ze spektrum autyzmu, rozwojowe zaburzenie neurobiologiczne. Tak jak sugeruje terminologia medyczna, każdy pacjent znajduje się w pewnym punkcie szerokiego spektrum. Dwoje dzieci lub dwoje dorosłych cierpiących na tę chorobę nie wykazuje identycznego zestawu cech. Każda chora osoba przejawia nieco powtarzalne zachowania, ale różni się znacznie potencjałem intelektualnym i użyciem języka.

Niemniej jednak, wiele osób z zaburzeniem ze spektrum autyzmu przejawia społeczną izolację. Tak więc, gdyby ten stan był domem, byłby to dom wewnątrz innego domu. Innymi słowy, autyzm jest jak psychologiczny labirynt.

Zaburzenia psychiczne jako domy - autyzm

Podsumowując, jak widać w pracy Federico Babiny, zaburzenia psychiczne mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Jednak wszystkie mają jedną wspólną cechę: cierpienie i izolację. Ludzie z tymi zaburzeniami, osoby z imionami i osobowościami, czasami uważają ściany ich własnego domu za ograniczające ich świat.

Więcej prac Federico Babiny opublikowanych w ramach projektu Archiatric można zobaczyć w poniższym wideo.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.