Psychologia tenisa, czyli jak wygrać mentalną bitwę

Tenis to sport, który ze względu na swoje bardzo specyficzne cechy wymaga dużej sprawności umysłowej. W tym artykule przyjrzymy się fascynującemu zagadnieniu psychologii tenisa.
Psychologia tenisa, czyli jak wygrać mentalną bitwę

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2020

Zastosowanie psychologii w sporcie nabiera coraz większego znaczenia. Eksperci opracowali wiele profesjonalnych strategii w dziedzinie sportu z wykorzystaniem modelu poznawczo-behawioralnego. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się konkretnie zagadnieniu, jakim jest psychologia tenisa.

Profesjonalne strategie psychologiczne pokazują związek między poziomem poczucia własnej skuteczności danej osoby a jej wynikami sportowymi (Ortega i Meseguer, 2009). Dlatego psychologia tenisa Umiejętności psychologiczne w tenisie w wielu przypadkach decydują o różnicy między dobrym graczem a świetnym graczem.

Lucia Jiménez Almendros jest tenisistką, obecnie psychologiem sportu. Napisała rozprawę doktorancką zatytułowaną „Pozytywne poznanie i emocje w strategiach postępowania u sportowców wyczynowych”. W swojej pracy Almendros doszła do wniosku, że ograniczenia w sporcie często są narzucane tylko przez ludzki umysł.

Kilku elitarnych tenisistów (ATP i WTA) potwierdziło, że w zawodowej rywalizacji, gdy aspekty techniczne, taktyczne i fizyczne są podobne, o wyniku końcowym decydują w 95% przypadków czynniki psychiczne i psychologiczne (Hoya Ortega, 2018).

W sportach uprawianych na wysokim poziomie zaawansowania wygrywanie jest najważniejsze, a w niektórych przypadkach jest to praktycznie jedyna rzecz, która się liczy. W tym miejscu nie możemy zastosować mantry, że „najważniejszą rzeczą jest branie udziału”, którą stosujemy w przypadku dyscypliny sportowej uprawianej na podstawowym poziomie.

Kiedy wszystko zależy od wyników, rankingu i presji, wtedy umiejętności psychologiczne nabierają wielkiego znaczenia. To tutaj zdajemy sobie sprawę, że aby zostać sportowcem na najwyższym poziomie, nie uciekniemy przed koniecznością wzmocnienia naszych zdolności umysłowych.

Tenisista

Psychologia tenisa (samoocena i motywacja) a postrzegane kompetencje fizyczne

Psychologia tenisa ma ogromny wpływ na fizjologiczne, techniczne, a nawet taktyczne aspekty gry. Gracze, którzy cenią siebie bardziej i postrzegają siebie jako bardziej kompetentnych fizycznie, są bardziej motywowani konkurencyjnością, a także sukcesami i osiągnięciami.

Umiejętności te są niezbędne, aby uzyskać optymalną wydajność w sportach o wysokiej intensywności, takich jak tenis. Gracze muszą bardzo szybko dostrzegać i interpretować informacje. W ten sposób dają sobie wystarczająco dużo czasu na zaplanowanie, zainicjowanie i wykonanie udanego uderzenia.

Tenis charakteryzuje się wysokimi wymaganiami psychologicznymi i jest z tego powodu wyjątkowy, ponieważ wymaga dużej złożoności umysłowej. To sport indywidualny, nie ma ograniczeń czasowych, co może sprzyjać utracie koncentracji, motywacji i aktywności.

Sportowcy muszą podejmować wiele decyzji. Nie ma długich przerw i jest wiele krytycznych sytuacji, które mogą powodować wzloty i spadki wydajności (Hoya Ortega, 2018).

„Wciąż myślę o tym, że mogę zmiażdżyć każdego. To nie jest problem. Ale myślę, że to samo dotyczy większości sportowców. Jeśli nie wierzysz, że nadal możesz wygrywać turnieje – nie wygrasz”.

-Roger Federer-

Piłka do tenisa

Jak wygrać mentalną bitwę

Psychologia tenisa jest związana z umiejętnościami, które instynktownie motywują. Z umiejętnościami, które pomagają graczowi wygrać mentalną bitwę. Ta motywacja jest z jednej strony skupiona na sukcesie (sportowcy nie myślą o przegranej, są realistyczni i optymistyczni, a swoje sukcesy i porażki przypisują aspektom wewnętrznym).

Z drugiej strony, motywacja jest również skierowana na wykonanie (dobra gra, poprawa i dawanie z siebie wszystkiego).

Te cechy i zachowania zorientowane na cel są kluczem do wygrania mentalnej bitwy.

Elitarni gracze w tenisa też się denerwują, ale mają większą zdolność kontrolowania tego niepokoju. Pracują nad swoją zdolnością do koncentracji i skupienia się na ważnych aspektach gry. Nie dają się łatwo rozproszyć. Jeśli jednak już coś odwróci ich uwagę, używają tego, aby zadać cios przeciwnikowi.

Potrafią to robić, ponieważ łatwo zmieniają różne rodzaje koncentracji, których nauczyli się stosować.

Aby zachować koncentrację umysłową podczas meczów, przestrzegają określonych z góry wytycznych dotyczących wyników, zarówno przed, jak i w trakcie gry. W ten sposób sprawiają, że wszystko wydaje się bardziej normalne i dzięki temu mogą osiągnąć maksymalną wydajność.

Krótko mówiąc, aby wygrać mentalną bitwę, oprócz dobrej gry w tenisa, tenisiści muszą mieć również poczucie, że wszystko idzie gładko, niemal automatycznie. Nie chcą zbyt dużo myśleć o tym, co zamierzają zrobić. Chcą zachować poczucie, że wszystko jest pod kontrolą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García-González, L., Araújo, D., Carvalho, J., & Del Villar, F. (2011). Panorámica de las teorías y métodos de investigación en torno a la toma de decisiones en el tenis. Revista de Psicología del deporte20(2), 645-666.

  • González, J. (2017). Diseño del entrenamiento mental del tenista. De lo científico a la aplicado. Revista de Psicología aplicada al deporte y al ejercicio físico2(1), e5.

  • Hoya Ortega, M. Análisis conductual y factores psicológicos asociados al rendimiento deportivo del tenista: resiliencia y motivación= Behavioral analysis and psychological factors associated with the athletic performance of the tennis player: resilience and motivation.

  • Latinjak, A. T., Álvarez, M. T., & Renom, J. (2009). Aplicando el auto-habla al tenis: su impacto sobre el foco atencional y el rendimiento. Cuadernos de psicología del deporte9(2), 19-19.

  • Meseguer, M., & Ortega, E. (2009). Valoración de la autoeficacia percibida en baloncesto: diferencias entre el entrenador y los jugadores. Revista Iberoamericana de Psicología del Ejercicio y el Deporte4(2), 271-288.

  • Riera, J., Caracuel, J. C., Palmi, J., & Daza, G. (2017). Psicología y deporte: habilidades del deportista consigo mismo. Apunts. Educación física y deportes1(127), 82-93.

  • Villamarín, F., Maurí, C., & Sanz, A. (2007). Competencia percibida y motivación durante la iniciación en la práctica del tenis. Revista de psicología del deporte7(2).


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.