Czynniki psychologiczne i wyniki sportowe - jaki jest związek?

Czynniki psychologiczne i wyniki sportowe - jaki jest związek?
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Sportowcy wyczynowi twierdzą, że 90% ich sukcesu pochodzi z treningu umysłowego i umiejętności. W sporcie zawodowym nie ma dużych różnic między sportowcami pod względem możliwości, treningu lub zdolności fizycznych. Czynniki decydujące o powodzeniu leżą zatem w sferze psychologicznej. Tak naprawdę czynniki psychologiczne i wyniki sportowe są ze sobą ściśle powiązane.

Z biegiem lat zaobserwowaliśmy wzrost zainteresowania psychologicznym aspektem sportu. To zwiększone zainteresowanie skłoniło psychologów i sportowców do zadania pytania: jak czynniki psychologiczne i wyniki sportowe wzajemnie na siebie wpływają?

Dotyczy to zarówno sportowców elitarnych, jak i wszystkich osób uprawiających sport. Dziś mamy dowody na poparcie tego pomysłu. Ludzie uprawiający dowolny sport fizyczny, niezależnie od tego, czy są profesjonalistami, czy amatorami, mogą czerpać korzyści z rozwijania pewnych narzędzi psychologicznych. Narzędzia mogą pomóc w zwiększeniu wydajności i osiągów sportowych.

“Na życiowe bitwy nie zawsze idą silniejsze kobiety lub mężczyźni, ale prędzej czy później osoba, która wygrywa jest tą, która myśli, że może to zrobić”.

Arnold Palmer

Biegacz - czynniki psychologiczne i wyniki sportowe

Jakie czynniki psychologiczne poprawiają wyniki sportowe?

Wszyscy wiemy, że regularne ćwiczenia bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie. Badania pokazują także, że ćwiczenia te są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, przyczyniając się do poprawy koncentracji i uwagi, pracy zespołowej a także poczucia własnej wartości.

Czynnikami psychologicznymi sportu i ćwiczeń, które najbardziej wpływają na wyniki są: pewność siebie, motywacja, kontrola emocji i koncentracja.

Niezbędne elementy

  • Motywacja: Jest to ważne dla każdego obszaru, w którym chcesz zoptymalizować swoją wydajność. Jest to szczególnie ważne w sporcie. Pomyśl o sportowcach, którzy doświadczają ciągłych wzlotów i upadków, wygranych i strat. W ich przypadku wewnętrzna motywacja i zamiłowanie do tego, co robią, zwykle pomaga im odzyskać siły po złym przebiegu, okropnym rzucie lub o wiele niższym wyniku, niż się spodziewali.
  • Koncentracja: sportowcy również muszą mieć zdolność do intensywnej koncentracji. Wszystkie działania, nawet najbardziej proste lub intuicyjne, wymagają koncentracji. Źle wykonany ruch może spowodować stratę lub obrażenia. Może to zrujnować miesiące przygotowań. Dlatego nawet sportowiec z przeciętnym treningiem zwykle nie jest rozkojarzony.
  • Kontrola emocjonalna: wykonywanie ćwiczeń mentalnych, które pomagają kontrolować emocje i wątpliwości, może mieć wpływ na sukces i porażkę. Gdy słaba kontrola emocjonalna wpływa na wydajność sportowca, zwykle dzieje się tak, ponieważ taka osoba pozwala emocjom wpływać na jej koncentrację.
  • Pewność siebie: Na koniec, pewność co do zdolności pomyślnego wykonania zadania, jest podstawowym warunkiem zwycięstwa.

“Możesz zmotywować się strachem i możesz zmotywować się nagrodą. Ale obie te metody są tylko tymczasowe. Jedyna trwała rzecz to motywacja.”

-Homer Rice-

Tenis

Czynniki psychologiczne i wyniki sportowe – znaczenie umysłu

Bycie zawodowym sportowcem wiąże się z dużym zaangażowaniem emocjonalnym. Po pierwsze, sportowcy muszą zidentyfikować i przeanalizować swoje mocne i słabe strony. Następnie mogą używać spersonalizowanych technik w celu zwiększenia wydajności i pewności siebie. Jeśli nie są spersonalizowane, mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

Techniki, które sportowcy najbardziej wykorzystują do poprawy ich wydajności to:

  • Kontrola uwagi: zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna uwaga. Wewnętrzna uwaga jest wtedy, gdy sportowiec koncentruje się na rzeczach dziejących się w jego własnym ciele (myśli, wewnętrzny dialog, uczucia i ruchy). Zewnętrzna uwaga jest wtedy, gdy sportowiec koncentruje się na rzeczach spoza własnego ciała.
  • Ustalanie celów: pomaga to sportowcom uzyskać ogólną wizję pracy, którą muszą wykonać. Mogą również wizualizować, czego muszą dokonać, aby osiągnąć swoje ostateczne cele.
  • Instrukcje samozachowawcze: są to wiadomości lub krótkie zapewnienia, które mówimy sobie, aby pomóc w motywacji lub koncentracji. Ważne jest stosowanie racjonalnych, pozytywnych, logicznych i realistycznych zapewnień.
  • Relaksacja: technika relaksacji to dowolna metoda, procedura lub aktywność, która pomaga zmniejszyć napięcie fizyczne i / lub psychiczne. Ma ona na celu obniżenie stresu i lęku i zastąpienie ich spokojem.
  • Mentalna reprezentacja: reprezentacje mentalne są symbolicznymi sposobami odtwarzania rzeczywistości. Wizualizacja jest niezwykle skuteczna zarówno dla sportowców, jak i osób nie będących sportowcami.

Czynniki psychologiczne i wyniki sportowe – nic nie przychodzi łatwo

Na koniec, ważne jest, aby pamiętać, że sporty (zwłaszcza sporty na wysokim poziomie) wiążą się z ogromnym bólem i cierpieniem. I to nie tylko ból, który powoduje samo ćwiczenie, ale także wszystko, co z niego wychodzi pośrednio.

W rezultacie sporty są potężnymi nauczycielami odporności. Wiele technik psychologicznych, z których korzystają sportowcy, to te, z których możemy korzystać w innych wysoce konkurencyjnych i wymagających zajęciach.

“Nienawidziłem każdej minuty treningu, ale powiedziałem sobie:”Nie rzucaj tego. Pocierp teraz i przeżyj resztę życia jako mistrz.”

-Muhammad Ali, mistrz świata w boksie-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.