4 sygnały ostrzegawcze w związku

Starając się ożywić i wzbogacić swoje relacje z partnerem, dbasz o dobry związek. Jeśli jednak coś między Wami jest nie tak, możesz zauważyć pewne znaki ostrzegawcze.
4 sygnały ostrzegawcze w związku
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Twój związek z partnerem jest jednym z najważniejszych związków w Twoim życiu. Z tego powodu ważne jest, aby ta więź była zdrowa, aby obaj partnerzy czuje się wzbogaceni i spełnieni. Jednak w wielu przypadkach można przeoczyć ważne sygnały ostrzegawcze w związku, które wskazują, że coś jest nie tak.

Każdy związek jest indywidualny i może charakteryzować się innymi cechami. Ale każdy związek wiąże się z pewnym ryzykiem. Tak samo pewne sygnały ostrzegawcze w związku często są podobne. Wiążąc się emocjonalnie z drugim człowiekiem, stajemy się odpowiedzialni za siebie i za drugą osobę.

Z tego powodu musimy naprawdę popracować nad naszym związkiem, aby tarcia nie raniły ani nas, ani partnera oraz nie powodowały negatywnych uczuć i cierpienia.

Oto najczęstsze szkodliwe sytuacje, które mogą negatywnie wpływać na związek. Zwróć uwagę na te sygnały ostrzegawcze w związku, które pomogą Ci zrozumieć, jak się sprawy mają między Tobą a Twoim partnerem. Umożliwi Ci to podjęcie odpowiednich działań.

Zmartwiona kobieta odwrócona plecami do partnera

Sygnały ostrzegawcze w związku

Izolowanie się od innych ludzi

Izolacja często pojawia się na początku związku z powodu silnego pragnienia, aby obie osoby były razem przez cały czas. Ewentualnie izolowanie może się również pojawiać później z powodu bezwładności spowodowanej spędzaniem całego czasu razem.

Możliwe jest również, że partnerzy zaczną się izolować od innych ludzi, gdy jeden lub oboje partnerzy staną się nadmiernie zazdrośni lub zaborczy. Tutaj warto zastanowić się, czy świadomie zdecydowaliśmy się poświęcić partnerowi większość naszego czasu.

Niezależnie od sytuacji, izolacja to jeden z najważniejszych sygnałów ostrzegawczych w związku. Bycie w związku nie powinno oznaczać utraty kontaktu z bliskimi. Nie oznacza to również, że musisz zrezygnować z pracy, studiów, hobby lub czasu, który poświęcasz sobie.

Wszystkie te elementy są niezbędne dla zdrowego i zrównoważonego stylu życia. Zaniedbanie ich może sprawić, że staniemy się nadmiernie zależni od partnera.

Niezrównoważony związek

W niektórych związkach wyraźnie widać, że jeden z partnerów na ogół poświęca znacznie więcej czasu, wysiłku i energii, aby podtrzymać miłość. To zawsze ta sama osoba, która się poddaje, planuje i zapewnia fizycznie lub emocjonalnie.

Tymczasem druga osoba ogranicza się do przyjmowania tego, co daje ta pierwsza. Nigdy nie jest naprawdę wdzięczna za to, co partner wnosi do związku.

Aby związek był zdrowy i wzbogacający, ta miłość i wysiłek muszą być wzajemne. W przeciwnym razie prędzej czy później dla jednego z partnerów presja stanie się niemożliwa do zniesienia. Wkrótce poczuje się sfrustrowany, smutny i samotny.

Nie oznacza to, że obaj partnerzy muszą zawsze robić wszystko tak samo. Chodzi bardziej o to, aby w ogólnym rozumieniu partnerzy mogli czuć, że znajdują się na wspólnej ścieżce.

Brak szacunku

Szacunek ma fundamentalne znaczenie w każdej relacji międzyludzkiej, ale jeszcze bardziej w takiej, która jest tak znacząca jak związek z ukochaną drugą połówką. Brak szacunku może objawiać się na różne sposoby.

Od najbardziej oczywistych, takich jak agresja fizyczna lub psychiczna, po najczęstsze, takie jak wyśmiewanie drugiej osoby lub umniejszanie jej zainteresowania, opinie lub uczucia.

Obydwoje partnerów musi wiedzieć, że brak szacunku jest niedopuszczalny i nie jest tolerowany w żadnych okolicznościach. Bez względu na to, jak bardzo jesteście źli lub sfrustrowani, jesteście dorośli i musicie nauczyć się stosować inne metody, które nie przekraczają tej delikatnej czerwonej linii.

Jeśli Twój partner sprawia, że ​​czujesz się gorszy, wyśmiewa Cię, ignoruje lub bagatelizuje Twoje emocje, nie toleruj tego. Szacunek zawsze zaczyna się od Ciebie – to od Ciebie zależy, jak nakreślisz innym, jak powinni Cię traktować.

Niedostateczna komunikacja

Wreszcie agresywna, pasywna lub niedostateczna komunikacja jest jednym z dzwonków alarmowych, których po prostu nie możemy zignorować.

Wszystkie pary w pewnym momencie swojego związku stają w obliczu trudnych sytuacji. Ale jeśli będą umiały się komunikować, będą w stanie rozwiązywać konflikty bezboleśnie i bez żadnych negatywnych konsekwencji. I na odwrót  – nieumiejętność komunikowania się w uczciwy i asertywny sposób może znacznie zwiększyć dystans między partnerami.

Para kłóci się - sygnały ostrzegawcze w związku

Co zrobić, gdy zauważysz sygnały ostrzegawcze w związku?

Wykrycie któregokolwiek z powyżej opisanych sygnałów w żadnym razie nie oznacza, że ​​powinniście natychmiast zakończyć związek. Niemiej, niezwykle istotne jest, aby te sygnały ostrzegawcze w związku nie pozostały niedostrzeżone lub zignorowane. Bez podjęcia stosownych działań, problemy mogą się nasilać.

Działając w porę, rozmawiając ze sobą, modyfikując Wasze zachowanie, a nawet szukając profesjonalnej pomocy, jeśli to konieczne, jesteście w stanie odbudować Waszą relację.

Relacje międzyludzkie są niezwykle złożone, przy czym relacje romantyczne potrafią być jeszcze bardziej skomplikowane. Dzieje się tak dlatego, że ujawniają wszystkie nasze wady w znacznie bardziej widoczny sposób. Więc jeśli oboje włożycie dużo pracy w związek, w rezultacie sytuacja się poprawi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rodriguez, C. (2013). Parejas viables que perduran en el tiempo. Diversitas9(2), 257-270.
  • Zafra, E. L., & Espartal, N. R. (2008). Relación entre cultura del honor, celos y satisfacción en la pareja. Boletín de Psicología94(1), 7-22.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.