Psycholog jest specjalistą od analizy ludzkich zachowań

Psycholog jest specjalistą od analizy ludzkich zachowań
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Psycholog specjalizuje się w badaniu ludzkich zachowań. Pomaga ludziom w zrozumieniu swoich problemów poprzez interpretację myśli i emocji. Wsłuchuje się w to, co mówią i szuka znaczenia wypowiadanych słów. Dobry psycholog posiada umiejętności mogące poprawić jakość naszego życia.

Jacques Lacan, francuski psychoanalityk, wysunął tezę, że ludzka podświadomość posiada strukturę podobną do języka. Jest to obszar, w którym przechowujesz swoje pragnienia, lęki i emocje. Według niektórych szkół, psycholog to osoba, która pomaga pacjentom w uświadomieniu sobie znaczenia i siły podświadomości. Przyjrzyjmy się temu bliżej…

“Nie możemy czegoś zmienić, dopóki tego nie zaakceptujemy.”

-Carl Jung-

Cechy, które psycholog wykorzystuje w analizie myśli i emocji

Każdy psycholog posiada określone cechy, które umożliwiają mu interpretowanie emocji i myśli pacjentów. Potrafi również przełożyć je na język, który pacjent jest w stanie zrozumieć. Oto kilka spośród tych szczególnych umiejętności:

  • Empatia. Jest to zdolność do postawienia się na czyimś miejscu. Dzięki niej psychologom łatwiej jest zrozumieć w jaki sposób oraz dlaczego dane problemy tak nękają badane przez nich osoby.
  • Komunikacja. Paul Watzawick, austriacki psycholog, wierzy, że komunikacja jest fundamentem relacji. Właśnie dzięki niej psychologowie potrafią interpretować myśli i uczucia pacjentów.
  • Umiejętność słuchania. Psycholog musi zwracać uwagę na to co mówią pacjenci, tak by nie umknęło mu nic istotnego.
  • Samoświadomość. Psychologowie muszą potrafić oddzielić problemy pacjentów od ich własnych. W przeciwnym razie ucierpi na tym komunikacja a nawet proces diagnozowania.
Psycholog pocieszający pacjenta

Język niewerbalny

Gesty, ekspresja, ton głosu oraz postawa dużo mówią o tym, co dzieje się w twoim życiu. Mogą dostarczyć cennych informacji na temat emocji, których nie jesteś świadomy. Jako, że kryją się gdzieś w głębi, czasami nie potrafisz wyrażać ich słowami.

Myśli i emocje nie zawsze da się opisać słowami. Aby je rozszyfrować psychologowie często muszą bardzo dokładnie obserwować swojego pacjenta. Na przykład obserwują mimikę jego twarzy, kiedy mówi on o problemie. Zwracają również uwagę na sposób, w jaki ich pacjent siedzi oraz gdzie patrzy.

Ton głosu stanowi kolejną ważną wskazówkę. Na przykład: czy ton głosu pacjenta zmienia się, kiedy porusza on pewne tematy? Czy waha się? Milczy lub brakuje mu tchu? Czy zaczyna mówić szybciej lub wolniej? Jak głośno mówi?

Wymienione przez nas aspekty są ważne, ponieważ pomagają psychologowi w nakreśleniu ogólnego obrazu sytuacji. Dzięki nim ma lepsze pojęcie o sposobie myślenia pacjenta, jego spojrzeniu na rzeczywistość oraz uczuciach.

Jakie są techniki stosowane przez psychologów?

Oto lista technik, które najczęściej używane są przez psychologów w ich pracy:

  • Techniki poznawcze. Aaron Beck, psycholog ze Stanów Zjednoczonych zasugerował, że istnieje relacja między naszymi myślami i uczuciami. Beck wierzył, że możemy zmienić strukturę tych myśli i emocji. Psychologowie mogą nam pomóc w tym zadaniu.
  • Rysowanie lub malowanie. W tym procesie uwidacznia się ludzka podświadomość. Psychoterapeuta pozwala wyrazić myśli i emocje pacjenta, które ciężko jest ująć słowami. Później zajmuje się ich interpretacją.
  • Rozmowa. Terapeuta rozpoznaje i identyfikuje myśli i emocje pacjenta w trakcie wspólnej rozmowy.
Psycholog z pacjentem w depresji
  • Analiza zachowania. Psychologowie obserwują zachowanie swoich pacjentów w trakcie terapii. Słuchają również opisów ich zachowań poza miejscem spotkań. Przykładowo, czy są agresywni, apatyczni, zmotywowani, lub też podekscytowani.
  • Język niewerbalny. W wielu przypadkach psychologowie mogą pomóc pacjentom w tłumaczeniu ich myśli i emocji, gdyż poświęcają wiele uwagi temu, jak wyrażają się w sposób niewerbalny. Słuchają tego co mówią, ale nie pozwalają sobie na odbieganie od sedna sprawy. Krótko mówiąc zawsze zwracają uwagę na gesty, mimikę twarzy oraz postawę pacjenta.
  • Rzucanie światła na podświadomość. Większość psychologów, którzy wierzą w istnienie podświadomości, uważa że przejawia się ona na różne sposoby. Może wyrażać się poprzez sztukę, mówienie, czy nawet zapominalstwo. Psychologowie zwracają uwagę na te kwestie i wskazują na nie pacjentom. Również to ich zadaniem jest nadanie im znaczenia (o ile takie posiadają).
  • Psychodrama. To technika utworzona przez Jacoba Levy Moreno, w której pacjenci mają za zadanie w sposób aktorski opisać wydarzenia. Następnie psycholog pomaga pacjentowi w analizie ich gry, zrozumieniu rzeczy, które w ten sposób mogą prześliznąć się z naszej podświadomości.

Podsumowanie

Psychologowie często działają jak swego rodzaju lustro. Odbijają wyrażenia pacjenta, tak by ten mógł samemu je zinterpretować. Mogą również pomóc pacjentom w organizowaniu ich słów i myśli. Osiągają to pozwalając im na swobodne wyrażanie się. Działają niczym silnik napędzający ciągłość ich toku myślenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.