Czy Twój gust muzyczny określa cechy Twojej osobowości?

Czy Twój gust muzyczny określa cechy Twojej osobowości?

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2021

Dzisiejszy artykuł jest poświęcony muzyce i niezależnie od tego jaki kto ma  w tej kwestii gust, dobrze jest przy tej okazji posłuchać jakiegoś przyjemnego dla ucha, utworu.

Według badań, przeprowadzonych niedawno w Wielkiej Brytanii, gust muzyczny i osobowość są ze sobą ściśle powiązane. Brytyjski profesor psychologii Adrian North, z uniwersytetu Heriot-Watt, przeprowadził badanie, w którym wzięło udział ponad 36,000 uczestników z całego świata.

Gust muzyczny a Twoja osobowość

Według Northa, badacze poprzednich dziesięcioleci uważali fanów muzyki rockowej i rapu za zbuntowanych. Natomiast wielbicieli opery za zamożnych i dobrze wykształconych. Jednakże “po raz pierwszy badania wykazały związek łączący osobowość danej osoby i jej gust muzyczny, w stosunku do szerokiej gamy różnorodnych stylów muzycznych.”


“Bez muzyki życie byłoby pomyłką.”

-Friedrich Nietzsche-


To interesujące doświadczenie, przeprowadzone na 104 różnych stylach muzycznych, wykazało, iż  miłośnicy jazzu i muzyki klasycznej cieszą się wysokim poziomem poczucia własnej wartości oraz kreatywnością. Fani jazzu jednak, zwykli być towarzyscy, podczas gdy ci drudzy są bardziej introwertyczni. Tymczasem fani muzyki pop okazują się być pracowici.

skrzypce nuty

Wielbicieli muzyki country cechuje nieśmiałość i pracowitość, fani rapu to ekstrawertycy, a słuchacze muzyki indie zwykli się izolować gdyż brakuje im poczucia własnej wartości.

Ci, którzy posiadają gust do muzyki soul, według wspomnianych badań, cechuje wiele pozytywów. Są to ekstrawertycy, kreatywni, uroczy, zadowoleni i posiadający dobrą samoocenę.

Fani heavy-metalu są łagodni i pokojowi, choć nie należą do najbardziej pracowitych i pewnych siebie.

Ciekawe odkrycia

W badaniach przeprowadzonych przez Northa, jednym z najbardziej interesujących zjawisk, było odkrycie podobieństw osobowości fanów muzyki klasycznej i heavy-metalu. Może się to wielu osobom wydawać dziwne, że przedstawiciele obu grup cechuje: pokojowość, introwertyzm oraz niezwykle wysoka kreatywność.

North odnalazł również odpowiedź na pytanie, dlaczego niektóre osoby słuchają muzyki w samochodzie. Otóż, ludzie posiadający wyższe dochody, zwykli są słuchać monotonnej i głośnej muzyki, podczas gdy ci o niższych zarobkach mają bardziej relaksujący gust.

Kobieta

Osobowość fanów heavy-metalu


“Wśród ludzi krąży stereotyp, iż fani heavy-metalu cierpią na depresję prowadzącą do samobójstwa, stanowiąc tym samym zagrożenie dla siebie samych i reszty społeczeństwa. Prawda jest jednak taka, że są oni ludźmi całkiem delikatnymi.”

-Adrian North-


Istnieje wiele stereotypów dotyczących fanów heavy-metalu, rocka, panku, itp. Szczególnie powtarzanych przez osoby starsze. Ich gust muzyczny oraz wygląd zewnętrzny, wywołuje u wielu ludzi poczucie braku zaufania, podejrzliwości i przekonania, iż są to jednostki szorstkie, niegrzeczne i pozbawione emocji.

Jednakże młodsi przedstawiciele społeczeństwa, nie podzielają podobnych uprzedzeń. Z całym szacunkiem dla ludzi starszych, badania przeprowadzone przez Northa dowodzą, iż wielbiciele muzyki heavy-metal są w istocie delikatni i wrażliwi.

Z niektórymi odkryciami, związanymi z badaniem przeprowadzonym przez profesora Northa jesteśmy skłonni się zgodzić. Jak na przykład tym, że:

Czasami ludzie definiują swoje pojęcie tożsamości poprzez swój gust muzyczny, strój, odwiedzane przez nich lokale, bądź wybór słownictwa…Nierzadko spotkać można przekonanie, iż osobowość danej osoby, związana jest z jej preferencjami muzycznymi “.

A jaka jest twoja opinia na ten temat?

Jeżeli chciałbyś wziąć udział w badaniach profesora North’a jako ochotnik, odwiedź stronę http://www.peopleintomusic.com/. Może sprawisz, że odmienią się wnioski całego eksperymentu!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.