Słowne aikido, technika obrony przed atakami werbalnymi

Słowne aikido, technika obrony przed atakami werbalnymi

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2018

Słowne aikido to technika wywodząca się z aikido jako sztuki walki. Technika ta narodziła się we współczesnej Japonii, dzięki mistrzowi bitewnemu Morihei Ueshiba. Opiera się na zasadzie, że w sytuacjach konfliktowych należy dążyć do neutralizacji przeciwnika, powodując jak najmniej szkód.

Podobnie jak inne sztuki, aikido to nie tylko techniki walki. Kryje się za nią cała filozofia. Jej wyznawcy dążą przede wszystkim do osobistego rozwoju. Obejmuje on płaszczyznę fizyczną, mentalną i duchową. Nie dyskredytują swoich przeciwników, ale starają się ich zrozumieć i od nich uczyć. Słowne aikido może nas wiele nauczyć.

Opierając się na tych zasadach, grupa autorów zaczęła szukać zastosowania tych zasad w komunikacji. W ten sposób rozwinęli ideę słownego aikido. Okazało się, że jest to doskonały sposób na unikanie lub rozwiązywanie codziennych konfliktów. Jest wykorzystywany, aby przynieść więcej spokoju i szczęścia w życiu. Jak każda technika, jest to coś, czego można się nauczyć, a największe korzyści przynosi praktyka.

“Przemoc jest ostatnim wyjściem osób niekompetetnych”

Isaac Asimov

Słowne aikido i odpowiedź na agresję

Zwolennicy słownego aikido twierdzą, że przy agresji słownej, najważniejsza jest ochrona naszego samopoczucia. Werbalny atak może wywołać burzę emocji i zmylić nasz umysł. Dlatego ważne jest, aby zachować spokój i skupić się na rozwiązaniu problemu, a nie rozgrzebywaniu ran.

Pierwszą rzeczą, której nie powinno się robić to reagować automatycznie, powinniśmy raczej użyć siły ataku, aby obrócić sytuację o 180 stopni. Powinno nam to dać możliwość spojrzeć na rzeczy z tego samego punktu widzenia, co nasz przeciwnik. Zamiast patrzenia na niego z przeciwnego brzegu, należy spróbować zobaczyć, na co patrzy ta osoba.

kłócąca się para

Osiąga się to tylko wtedy, gdy zamiast martwić się o reakcję, martwimy się, by słuchać. Spróbuj zrozumieć jego punkt widzenia.

Zobaczmy przykład tego słownego aikido. Ktoś rozpoczyna następujący atak słowny: “Masz bardzo słabe wyniki w pracy, a szefowie i tak  traktują cię lepiej niż mnie”. Używając techniki słownego aikido, odpowiedź brzmiałaby następująco: “Praca jest bardzo frustrująca. Frustrujące jest też to, że nie jesteśmy doceniani. Doskonale rozumiem twój gniew. ”

W tym przykładzie unika się kłótni na temat osoby, do której skierowany jest atak. Raczej odpowiada się, stawiając siebie na miejscu drugiej osoby. To przenosi konflikt na inną płaszczyznę. Niemal zawsze za atakiem słownym stoi ktoś, kto bardzo cierpi. Czasami agresja, nawet jeśli jest to forma dysfunkcyjna, jest również sposobem poproszenia o pomoc.

Techniki słownego aikido

Słowne aikido zawiera pewne specyficzne techniki odpowiedzi na atak. Są to mechanizmy, które okazały się skuteczne w radzeniu sobie z tego typu sytuacjami. Inspirują się ruchami sztuk walki.

Główne techniki są następujące:

  • Technika ta jest używana, gdy atak nie jest realnym zagrożeniem i nie jest wielokrotnie powtarzany. Praca jest raczej wewnętrzna i polega na tym, by uniemożliwić zranienie naszych uczuć.
  • Wycofanie się i pozostanie w pozycji wyjściowej. Oznacza to uznanie, że w argumentach drugiej osoby może istnieć część racji, ale także zachowanie własnego punkt widzenia. Jest odpowiednią techniką przy sporach umysłowych lub intelektualnych.
  • Używa się tej techniki, gdy druga osoba chce za wszelką cenę pokazać, że jest lepsza. Komplement lub pochlebstwo obniżają poziom agresji, ponieważ spełniamy pragnienie agresora.
  • Odtruwająca replika. Oznacza to reagowanie na agresję znakiem zapytania. Ma to dwie zalety. Z jednej strony pozwala on drugiej osobie ocenić sensowność ataku. Z drugiej strony daje nam trochę czasu na uspokojenie się, by nie reagować gwałtownie. Jest odpowiedni w przypadku ciężkiej obrazy osobistej.
  • Obiektywne zweryfikowanie. Polega na tym, że dajemy do zrozumienia drugiej osobie, że dostrzegamy jego problem w stosunku do nas. Jednocześnie wyrażamy chęć rozwiązania różnic poprzez zdrową komunikację. Odpowiednik formuły: “Widzę, że nie podoba ci się mój pomysł, ale chciałbym ci wyjaśnić, dlaczego tak myślę”.
  • Jest to technika polegająca na powstrzymywaniu okazów braku szacunku lub nadmiernej agresji słownej. Odpowiada następującej formule: “Być może popełniłem błąd, ale nie masz prawa traktować mnie w ten sposób, dlatego żądam przeprosin”.
  • Umiarkowany ton głosu. W tym przypadku staramy się uświadomić drugiemu, że istnieje obraza i że nie zamierzamy tego tolerować. Odpowiednik: “Jeśli będziesz mówił do mnie w ten sposób (lub tym tonem), zakończę tę rozmowę”.
kłócący się partnerzy

To, czego szuka słowne aikido, to inteligentne zarządzanie konfliktem. Bez marnowania energii na to, co na to nie zasługuje i skierowanie naszej uwagi na rzeczy naprawdę ważne. Najlepiej byłoby, gdybyśmy najpierw nauczyli się liczyć do 10, aby nie reagować agresywnie, a następnie zastosować niektóre z tych skutecznych technik.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.