Psychofizjologia: czy wiesz, czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina?

Psychofizjologia mózgu

Psychofizjologia to gałąź psychologii, która bada fizjologiczne podstawy procesów psychologicznych mózgu. Analizuje zachowanie i procesy a nim związane.

Od początków w XIX wieku psychofizjologia zawsze badała to samo. Jednak technologia i wpływ tak wielu różnych podejść ukształtowały sposób ukierunkowania badań mózgu i jego związku z zachowaniem.

Obecnie, aby badać mózg eksperci używają wielu różnych technik naukowych. Możemy zatem znaleźć specjalistów zajmujących się neuropsychologią, psychoendokrynologią, psychoneuroimmunologią lub psychobiologią neurobiologii.

Psychofizjologia w publikacjach naukowych

Niektóre czasopisma, które opublikowały artykuły na ten temat, to:

  • Psychophysiologyod 1964 roku
  • International Journal of Psychophysiology, od 1983 roku
  • Journal of Psychophysiology, od 1987 roku
  • Cognitive Neuroscience, od 2010 roku
  • Applied Psychophysiology and Biofeedback od 1997 roku

Przegląd podstaw psychofizjologii

Jak wspomnieliśmy wcześniej, głównym celem psychofizjologii jest badanie istot ludzkich i procesów stojących za ich zachowaniem. Aby to zrobić, ta gałąź wykorzystuje pewne techniki, które wychwytują sygnały fizjologiczne, które następnie przekładają się na sygnały elektryczne, które eksperci analizują.

Aby uzyskać sygnały psychofizjologiczne, eksperci najpierw przechwytują sygnały elektryczne. Robią to bezpośrednio, metodami elektrycznymi lub bioelektrycznymi lub pośrednio metodami bioelektrycznymi. Instrumenty takie jak termistor lub fotopletyzmograf, są niezwykle przydatne i dokładne do tego zadania. Gdy czujniki wychwytują i przekazują odpowiedź fizjologiczną, można je transformować, wzmacniać, filtrować lub kalibrować.

Wreszcie, aby uzyskać sygnał, konieczne jest zapisanie go na papierze milimetrowym, przesuwającym się ze stałą prędkością za pomocą oscylografów i piór atramentowych. Po zakończeniu fazy wzmacniania sygnały mogą być również rejestrowane na komputerze, co jest bardziej dynamiczną metodą i ułatwia manipulowanie sygnałem.

Puzzle - mózg

Aby wyjaśnić odpowiedź psychofizjologiczną, eksperci muszą przeprowadzić zarówno analizę, jak i interpretację. W związku z tym przestrzegają następujących parametrów:

  • Amplituda
  • Częstotliwość (Hz)
  • Przebieg
  • Opóźnienie (ms)
  • Metoda lub cykl naukowy
  • Interwał

Podstawowe typy nagrań

Sygnały mogą być rejestrowane w sposób jednobiegunowy lub dwubiegunowy:

  • Jednobiegunowy (endosomatyczny): Jedna elektroda jest umieszczona w aktywnej części skóry, a druga w obszarze nieaktywnym. Na przykład EEG jest rodzajem zapisu jednobiegunowego.
  • Dwubiegunowy (egzosomatyczny): Jest rejestrowany przez dwie elektrody umieszczone w dwóch punktach aktywnych elektrycznie. Na przykład EKG działa w ten sposób.

Rodzaje odpowiedzi psychofizjologicznych

  • Toniczne: Odnosi się do poziomu podstawowego (lub poziomu spoczynku) w aktywności sygnału psychofizjologicznego.Psychofizjologia na wykresie
  • Fazowe: to odpowiedź lub stopień aktywności po określonej stymulacji. Odpowiedzi te są tymczasowymi zmianami odpowiedzi tonicznej.
  • Spontaniczne lub niespecyficzne: pojawiają się przy braku znanej stymulacji i wskazują na stopień labilności emocjonalnej i pobudzenia.

Analiza odpowiedzi psychofizjologicznej

Aby przeanalizować odpowiedź psychofizjologiczną, należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy:

  • Pobudzenie: To uwolnienie energii w obiekcie badania. Odnosi się do zmian fizjologicznych i do zmian behawioralnych.
  • Habituacja: spadek amplitudy odpowiedzi w wyniku powtarzającego się pobudzenia.

Badanie mózgu

Oprócz tego o czym wspomnieliśmy do tej pory, ważne jest również, aby pamiętać o kontekście nagrania. Na przykład, jeśli nagrywanie odbywa się w laboratorium, niektóre zmienne takie jak temperatura, wilgotność i światło muszą być pod kontrolą.

W ten sposób podmiot wykonuje zadanie eksperymentalne w kilku różnych fazach. Po pierwsze, przed zadaniem ważne jest poznanie cech i reakcji fizjologicznych pacjenta. Następnie następuje faza adaptacji, po której następuje nagrywanie podstawowe, nagrywanie bodźca i nagrywanie po stymulacji.

Ponadto, warto zauważyć, że psychofizjologia jest jak gałąź drzewa, gdzie spotyka się wiele różnych dziedzin nauki. W związku z tym znaczna część wymaga wiedzy z innych nauk. I w taki sposób badania psychofizjologiczne są również przydatne dla wszystkich innych nauk. To zdecydowanie fascynująca dziedzina nauki.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Kakarot, N.; Mueller, F.; Bassarak, C. (2012). “Activity–rest schedules in physically demanding work and the variation of responses with age”. 
  • Fabiani, M (2012). “It was the best of times, it was the worst of times: A psychophysiologist’s view of cognitive aging”. Psychophysiology.
Scroll to Top