Zaburzenia psychofizjologiczne: jakie emocje wpływają na twoje ciało

Zaburzenia psychofizjologiczne: jakie emocje wpływają na twoje ciało
Laura Reguera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Reguera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zaburzenia psychofizjologiczne: jakie emocje wpływają na twoje ciało. Kiedy odczuwasz lęk, czy doświadczasz wówczas bólów brzucha i głowy? A może masz skurcze? Co dzieje się, gdy jesteś zły? Łatwo zauważyć, że emocje są ściśle związane z twoim fizycznym bólem.

Wiesz już co nieco o tym, czym są zaburzenia psychofizjologiczne: choroby fizyczne, które mają swój początek (lub rozwijają się w oparciu o nie) w  czynnikach psychologicznych. Dowiedz się, jak ważne jest odpowiednie zarządzanie emocjami dla twojego ciała!

“Z dziewięćdziesięciu chorób pięćdziesiąt jest spowodowanych winą, a czterdzieści nieświadomością”

-Paolo Mantegazza-

Dlaczego emocje wpływają na zaburzenia psychofizjologiczne?

Emocje objawiają się poprzez potrójny system odpowiedzi: poznawczy, fizjologiczny i motoryczny. System poznawczy odnosi się do myśli, które pojawiają się w naszej głowie, kiedy doświadczamy różnych emocji.

Na przykład, gdy narasta w nas gniew, pojawiają się  myśli typu: “Próbują mnie zdenerwować”, “Nie mogę uwierzyć, że robią to dla mnie” itd. Ten wewnętrzny dyskurs jest zupełnie inny, gdy jesteśmy smutni.

Po drugie, system motoryczny to zestaw zachowań, w które angażujemy się zgodnie z emocjami, jakie czujemy. Kiedy się boimy, staramy się schronić lub uciec. Oczywiście zachowanie będzie inne, jeśli jesteśmy szczęśliwi.Zaburzenia psychofizjologiczne. Kobieta za szybą.

Wreszcie, system fizjologiczny składa się z odczuć, które występują w twoim ciele. Fizjologicznie rzecz biorąc, istnieją emocje, które aktywują nas do pewnego stopnia, tak jak istnieją inne, które poniekąd nas dezaktywują.

Na przykład niepokój jest emocją, która aktywizuje fizjologicznie w większym stopniu, zwiększając częstotliwość akcji serca i powodując szybsze oddychanie.

Jak lęk i gniew mogą wpływać na zaburzenia psychofizjologiczne?

Istnieje wiele zaburzeń psychofizjologicznych. Mogą mieć charakter:

  • sercowo-naczyniowy (nadciśnienie)
  • oddechowy (astma oskrzelowa)
  • endokrynologiczny (cukrzyca)
  • żołądkowo-jelitowy (wrzód trawienny)
  • dermatologiczny (pokrzywka)
  • immunologiczny
  • przewlekły ból (reumatoidalne zapalenie stawów)

To tylko kilka przykładów. Twoja fizjologia i emocje są bardzo blisko z sobą powiązane. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku lęku i gniewu.

“W porównaniu ze schorzeniami spowodowanymi przez nędzę, smutek, udrękę i społeczne nieszczęścia narodów, drobnoustroje, jako przyczyny chorób, są biednymi krewnymi”

Ramón Carrillo

Zarówno lęk, jak i gniew prowadzą do wysokiego poziomu aktywacji fizjologicznej. Napięcie mięśni, hiperwentylacja i zwiększona częstotliwość akcji serca to tylko niektóre z ich objawów fizjologicznych.

Na początku nasze ciało reaguje w ten sposób, aby lepiej  poradzić sobie z niebezpieczeństwem, jakie w założeniu wywołały te emocje. Dlatego nie jest z natury “złą” aktywacją.

Problem pojawia się, gdy emocje te odczuwamy bardzo intensywnie, bardzo często lub przez dłuższy czas. W tym przypadku nasze ciało pozostaje w stanie napięcia niezależnie od tego, jak reagujemy na “niebezpieczeństwo”. Podczas gdy w normalnej sytuacji napięcie powinno zniknąć w momencie, gdy zaczyna się reakcja.

Ale ponieważ tak się nie dzieje, nasze narządy są przeciążone pracą  i zaczynają działać inaczej.

Śpiąca kobieta.

Jak fizyczne objawy wpływają na ten proces?

Wszystko, o czym mówiliśmy do tej pory, prowadzi nas do jednego wniosku: zarządzanie naszymi negatywnymi emocjami zależy od tego, jak postrzegamy i interpretujemy różne sytuacje.

Jeśli  znajdziemy adaptacyjne(zdrowe) rozwiązania, będziemy w stanie powstrzymać nasz organizm od aktywacji tych objawów, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń psychofizjologicznych.

Tak samo dzieje się w przypadku wystąpienia chorób fizycznych. Istnieje kilka rozwiązań adaptacyjnych: pacjent może być przekonany, że choroba nie jest poważna; wiedzieć, że jest poważna, ale chce walczyć, ponieważ jest przekonany, że zawsze istnieje jakaś nadzieja; lub wie, że jest poważna, ale postanawia nic z tym nie robić i korzystać z życia.

“Choroba, która pojawia się nieoczekiwanie, jest bardziej niebezpieczna”

-Séneca-

Jeśli wybierzesz jedną z tych trzech opcji, zapobiegniesz wyzwalaniu zaburzeń psychofizjologicznych przez lęk i gniew. Może to nie być łatwe, ale z pomocą dobrego psychologa jest możliwe.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Davida Cohena, Benjamina Combsa i Milady Vigerovej.

To może Cię zainteresować ...
Uwaga wszyscy! Ciało też ma swój głos!
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Uwaga wszyscy! Ciało też ma swój głos!

Nasze ciało gada, szepcze, krzyczy... Warto zawsze brać po uwagę to, co ono mówi, ponieważ dostarcza do naszego umysłu wszystkie niezbędne informac...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.