Przysłowia wikingów traktujące o życiu – 7 przykładów

Wiele osób uważa, że wikingowie byli jedynie grupą ogarniętych żądzą mordu piratów, którzy myśleli tylko o wojnie, grabieży i śmierci. Niemniej jednak fakty są takie, że wikingowie stworzyli również źródła wspaniałej wiedzy. A przysłowia wikingów dotyczące różnego rodzaju zagadnień są tego doskonałym przykładem. Zaprezentowane przez nas w tym artykule przysłowia wikingów dotyczące życia dowodzą wyraźnie, że ta skandynawska społeczność nie kierowała się wyłącznie nieodpartą żądzą podboju. Przeczytaj całość, aby się o tym naocznie przekonać!

Przysłowia wikingów

Jednym z najlepszych sposobów na lepsze zrozumienie świata współczesnego jest badanie naszej przeszłości. Jeśli przeanalizujesz swoje korzenie, otworzysz sobie drzwi do wielu odpowiedzi na nieznane wcześniej pytania. Przysłowia wikingów są doskonałym przykładem tego stanu rzeczy. Zapewniają one ciekawe perspektywy na życie, śmierć oraz ewolucję społeczną i ludzką.

Wiele osób uważa, że wikingowie byli jedynie grupą ogarniętych żądzą mordu piratów, którzy myśleli tylko o wojnie, grabieży i śmierci. Niemniej jednak fakty są takie, że wikingowie stworzyli również źródła wspaniałej wiedzy. A przysłowia wikingów dotyczące różnego rodzaju zagadnień są tego doskonałym przykładem.

W rzeczywistości przysłowia wikingów to nie jedyna ich spuścizna. Społeczność tych skandynawskich plemion stworzyła imponującą ikonografię i liczne legendy. Korzystali z ich utalentowani artyści wiele stuleci później, tacy jak na przykład pisarz John Ronald Reuel Tolkien. Wykorzystał on historię Wikingów jako podstawę do stworzenia swojego legendarnego Śródziemia. Innym przykładem jest Stan Lee i jego bohaterowie z komiksów, którzy są znani na całym świecie dzięki opartych o jego dzieła filmom.

Ale w przypadku samych wikingów poza niesprawiedliwym uproszczeniem, które sprawia, że są postrzegani jako nikt inny, niż tylko brutalni łupieżcy, jest także coś więcej. Historycy mówią nam, że wikingowie odnieśli sukces także jako kupcy i rzemieślnicy. Stworzyli też piękną biżuterię w ten sam wyrafinowany sposób, w jaki wymyślali swoje bajki i historie, które przetrwały aż do czasów współczesnych. Ich religia i ikonografia były bardzo bogate i złożone.

Możesz także samodzielnie ocenić te twierdzenia poznając liczne przysłowia wikingów dotyczące różnych zagadnień. A zaprezentowane przez nas w tym artykule przysłowia wikingów dotyczące życia dowodzą wyraźnie, że ta skandynawska społeczność nie kierowała się wyłącznie nieodpartą żądzą podboju. Poświęć kilka minut na przeczytanie całości, aby się o tym naocznie przekonać!

Przysłowia wikingów mówią nam, abyśmy uważali na moc

“Jeśli będziesz rozgryzać z całej siły wiśnie, ryzykujesz, że pestki będą wpadać Ci do nosa.”

Jedno z najbardziej popularnych powiedzonek wywodzących się z czasów wikingów brzmi: „Pokaż mi, z kim się zadajesz, a powiem Ci kim jesteś”. Wikingowie byli świadomi jego znaczenia. Niebezpieczne przyjaźnie, zwłaszcza z ludźmi dysponującymi władzą lub innym rodzajem siły, mogą mieć katastrofalne konsekwencje dla pokornych lub słabych osób. Wynika to z tego, że tacy ludzie mają wiele do stracenia, jeśli chodzi o te konkretne zagadnienia i postawy.

Musisz być zawsze ostrożny

“Przed wejściem do środka zastanów się, którędy będziesz mógł się stamtąd wydostać.”

Oprócz bycia naprawdę wspaniałymi wojownikami, wikingowie byli także mądrymi ludźmi. I ta mądrość powodowała, że oprócz odwagi cechowali się także niezwykłą ostrożnością. Dlatego właśnie kiedy zmierzasz do nowego miejsca, rozmawiasz, pracujesz lub zaczynasz nową działalność, zawsze powinieneś mieć plan awaryjny obejmujący ucieczkę.

Statki wikingów

Pomyśl o tym w taki sposób: jak możesz uciec z dowolnego miejsca, przestrzeni, pracy lub przedsięwzięcia biznesowego? W przeciwnym razie możesz znaleźć się w ślepym zaułku, bez szansy na bezpieczne wyjście stamtąd.

Przysłowia wikingów podkreślają znaczenie przyjaźni i wzajemnego wsparcia

“Jeśli możesz znaleźć lojalnego przyjaciela i chcesz, aby był dla Ciebie użyteczny, otwórz dla niego swoje serce, dawaj mu prezenty i często podróżuj, aby się z nim spotkać.”

Społeczeństwo wikingów ceniło sobie przyjaźń, koleżeństwo i towarzystwo. Liczne przysłowia wikingów doskonale pokazują, jak wielką wagę przywiązywali oni do troszczenia się o swój własny krąg znajomych i znaczenie wsparcia ze strony współplemieńców.

Roztropność jest wartością prezentowaną wielokrotnie przez przysłowia wikingów

“Nie ma lepszego bagażu niż zdrowy rozsądek i czysty umysł. W odległych krajach jest bardziej przydatny niż złoto i pomaga biednym wyjść z wszelkiego rodzaju kłopotów.”

Ten przykład kolejnego celnego przysłowia wikingów przypomina nam o tym, jak ważne jest bycie rozsądnym i zrównoważonym. Nawet wszystkie pieniądze na świecie nie mogą Cię uratować, jeśli nie masz w sobie inteligencji i mądrości. Tylko te dwie cechy będą w stanie uwolnić Cię od problemów i bałaganu, nawet na granicach świata.

Wikingowie na morzu

Nie zapominaj, że społeczność wikingów miało opinię jednych z najodważniejszych żeglarzy w historii ludzkości. W rzeczywistości to przecież wikingowie dotarli do kontynentu amerykańskiego na wiele wieków przed Krzysztofem Kolumbem.

Przysłowia wikingów radzą ludziom żyć swoim życiem

“Żyj z nadzieją na to, że w trakcie Twojego życia, zwinność zawsze się wysuwa się na pierwszy plan. Widziałem płomienie wspaniałej rezydencji, ale na jej progu leżał martwy człowiek.”

Trzeba zawsze pamiętać o tym, że wikingowie kochali dobre jedzenie i przyjemność. Dla nich życie było tylko ścieżką, która zawsze wiodła do przodu. Śmierć była naturalną przemianą. A na odważnych wojowników czekała legendarna Walhalla.

Nie wyśmiewaj się zanadto z innych

“Dom tego, który drwi z innych, zostanie spalony.”

Możesz zinterpretować treść tego przysłowia wikingów na wiele różnych sposobów. Z jednej strony stara się ono powiedzieć Ci coś na temat ostrożności i wyczucia. Z drugiej strony mówi o zwróceniu uwagi na to, co znajduje się wokół Ciebie. Najlepiej być zatem ostrożnym i zrównoważonym w życiu. Znasz powiedzenie “Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu?”.

“«Czegoż płaczesz? — staremu mówił czyżyk młody —
Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody».
«Tyś w niej zrodzon — rzekł stary — przeto ci wybaczę;
Jam był wolny, dziś w klatce — i dlatego płaczę».”
(Wersja spolszczona w postaci fraszki autorstwa Ignacego Krasickiego)

Kończymy nasz artykuł mądrym przysłowiem, którego wiele osób używało na różne sposoby. Przypomina ono Ci, że aby chronić swoje prawo lub spełnić jakieś życzenie, często będziesz musiał poddać się woli innych ludzi. W ten sposób możesz poczuć się zachęcony perspektywą rezygnacji z wolności i poświęcenia jej w impulsie chwili. To wspaniałe przysłowie wikingów zachęca nas do uważnego przemyślenia każdego ważnego w życiu kroku, zanim się na niego zdecydujemy.

Scroll to Top