11 rzeczy, z których ograbia Cię niska samoocena

Niska samoocena pozbawia Cię możliwości dobrego samopoczucia i bycia szczęśliwym. Jednak zabiera ci również małe codzienne rzeczy, których możesz nie być w pełni świadomy.
11 rzeczy, z których ograbia Cię niska samoocena

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2021

Są rzeczy, z których niska samoocena może Cię ograbić – a Ty nie będziesz zdawać sobie z tego sprawy. Mogą to być relacje, możliwości kariery i osobista satysfakcja (żeby wymienić kilka). Z tego powodu ważne jest, aby zarówno ufać, jak i doceniać swoją wartość na co dzień. Jednak są pewne sytuacje, które mogą cię zmęczyć i doprowadzić do niebezpiecznego poczucia obojętności na siebie.

Niska samoocena odbiera większość rzeczy, które gwarantują dobre samopoczucie psychiczne. Poczucie własnej wartości jest jak ważny kompas, który prowadzi Cię przez życie. Jest to światło przewodnie, które przypomina Ci, gdzie są Twoje ograniczenia i potencjały. Jest to również most, który pozwala skutecznie i bezpiecznie przejść przez najbardziej złożone prądy na Twojej egzystencjalnej ścieżce.

Jednak samoocena nie pozostaje stabilna przez całe życie. W rzeczywistości niewiele jest wymiarów, które tak bardzo się zmieniają w nas, jako ludziach.

Na przykład nieudany związek lub niepowodzenie w karierze mogą oznaczać, że Twoje poczucie własnej wartości nie będzie już wzmacniane. Potem nagle przychodzi ten moment. Zaczynasz tracić pewne rzeczy, Twoja rzeczywistość staje się rozmyta, a Twój umysł przestaje być zakotwiczony w swoich psychologicznych siłach.

„Pamiętaj, że krytykowałeś siebie od lat i to nie zadziałało. Spróbuj się aprobować i zobacz, co się stanie”.

-Louise L. Hay-

człowiek cierpiący na rzeczy, które pozbawiają cię niskiej samooceny

Rzeczy, z których okrada Cię niska samoocena

Niska samoocena jest jak czarna dziura, przez którą duża część Twojej wartości ucieka i rozpada się. Przestajesz być sobą, nie doceniasz siebie i zaczynasz wewnętrzny dialog, który jest równie negatywny, co wyczerpujący.

Jednak według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bazylei (Szwajcaria) negatywna samoocena niekoniecznie prowadzi do depresji, ale stawia nas w psychologicznej bezbronności. Dlatego wydaje się, że to, co o sobie czujesz, myślisz i w co wierzysz, bezpośrednio wpływa na Twój sposób życia.

Niemniej jednak najbardziej uderzającym faktem jest to, że wielu osobom z negatywną samooceną udaje się to skutecznie ukryć. W rzeczywistości wydają się być pewni siebie i ukrywają swoją zaniżoną samoocenę pod kilkoma warstwami. Jednak bez względu na to, ile założyli zbroi, nadal czują się wyjątkowo nisko i na skraju skrajnego smutku.

Z tego powodu dobrze jest wiedzieć, z jakich rzeczy niska samoocena może Cię ograbić, abyś wiedział, kiedy musisz dokonać pewnych zmian.

1. Zaufaj sobie

Bez ochrony dobrej samooceny wszystko Cię przeraża. Co więcej, aby czuć się szczęśliwym i usatysfakcjonowanym, trzeba podejmować decyzje i nietypowe wyzwania. Jeśli jednak nie ufasz sobie, nic, do czego aspirujesz nigdy nie pojawi się w Twoim życiu.

2. Możliwość cieszenia się dobrymi relacjami

Jeśli nie kochasz siebie, polegasz na uczuciach innych, aby siebie uprawomocnić. Rzeczywiście, jeśli nie masz silnej i zdrowej samooceny, wpadniesz w pułapkę zależności i rzeczy, które Cię ranią, a nawet traumatyzują.

Jednym z sekretów szczęścia w związku jest to, że musisz naprawdę kochać siebie, aby zrozumieć, na jaki rodzaj miłości zasługujesz.

3. Twoje pasje i marzenia

Każde wielkie osiągnięcie było kiedyś marzeniem. To cel osiągnięty przez tych, którzy zaufali swojemu potencjałowi, aby spełnić swoje życzenia. Kto by nie chciał tak postępować? Jednak, aby to zrobić, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest wzmocnienie poczucia własnej wartości.

4. Wolność

Wśród rzeczy, z których okrada cię niska samoocena, jest Twoja wolność. Dzieje się tak, ponieważ często polegasz na wsparciu i walidacji stron trzecich. Ten brak miłości do siebie samego umieszcza Cię na zawsze w swojej strefie komfortu, gdzie następnie zostajesz uwięziony.

5. Odwaga do działania

Czym jesteś bez odpowiedniego zapasu odwagi i waleczności? Stajesz się osobą pasywną, która ogranicza się do akceptowania wszystkiego, co stanie Ci na drodze, nie robiąc nic z tym.

6. Towarzystwo i dobre przyjaźnie

Z przyjaciółmi jest tak samo, jak z miłością. Jeśli przejdziesz przez życiową podróż bez odrobiny uczucia do siebie, będziesz zadowolony ze wszystkiego, co stanie Ci na drodze. Przyjaciele mogą równie dobrze okazać się być samolubnymi przyjaciółmi lub narcystycznymi ludźmi itp.

Smutna kobieta o zagubionym spojrzeniu, myśląca o rzeczach, które okradają Cię z niskiej samooceny

7. Umiejętność cieszenia się prostymi rzeczami

Niska samoocena karmi Cię niepewnością i napełnia Twoją głowę złymi myślami. Szepcze takie rzeczy jak „Lepiej tego nie rób, bo tylko będą się z Ciebie naśmiewać” lub „Nawet nie próbuj tego robić, bo znając Cię, tylko wszystko schrzanisz”. W rzeczywistości ten rodzaj negatywnego dialogu tłumi Twoją zdolność do cieszenia się nawet najbardziej podstawowymi rzeczami.

8. Nadzieja!

Jedną z rzeczy, z których okrada Cię niska samoocena, jest pewność siebie w osiągnięciu tego, za czym tęsknisz. Ta negatywna samoocena jest jak życie w pokoju psychologicznym bez okien, w którym nic nie widać. Rzeczywiście, istnieje tylko ciemność spowodowana strachem, niepewnością i brakiem pewności siebie.

9. Asertywność i umiejętność obrony przed tym, co Ci nie odpowiada

Pomyśl tylko, co oznacza brak optymalnego poziomu asertywności na co dzień. Przestajesz bronić swoich praw, nie stawiasz granic, nie jesteś w stanie powiedzieć „nie” bez strachu i „tak” bez poczucia winy. To dlatego, że aby być asertywnym, musisz wcześniej opracować dobre podstawy poczucia własnej wartości.

10. Wiara w komplementy i podziękowania innych

Pośród tego, z czego okrada Cię niska samoocena, znajduje się prawo do przyjmowania komplementów i uznania swojej wartości. Jeśli ktoś chwali Cię za dobrze wykonaną pracę, wątpisz, że mówi prawdę. Kiedy nie doceniasz siebie, kwestionujesz, czy inni naprawdę cię cenią.

11. Twój głos

Wśród rzeczy, z których okrada Cię niska samoocena, jest Twój głos, gdy coś komentujesz. W rzeczywistości Twoje rozumowanie, Twoje pomysły i sugestie przestają być słyszane. Nie ma znaczenia, że jesteś kimś z wielkim potencjałem, bystrym i kreatywnym.

Bez miłości do siebie i bezpieczeństwa nie będziesz w stanie sprawić, by świat Cię słuchał. Zawsze będziesz bardziej zainteresowany popełnianiem błędów i byciem ocenianym lub obserwowanym.

Biorąc pod uwagę wszystkie niedociągnięcia i wymiary, które może Ci odebrać niska samoocena, dlaczego nie działać teraz, zanim wystawi Cię to na próbę? Nie wahaj się. To naprawdę nigdy nie jest zły czas, aby ćwiczyć i wzmacniać tę wartość dobrego samopoczucia psychicznego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brunet J, Pila E, Solomon-Krakus S, Sabiston CM, O’Loughlin J. Self-esteem moderates the associations between body-related self-conscious emotions and depressive symptoms. J Health Psychol. 2019 May;24(6):833-843. doi: 10.1177/1359105316683786. Epub 2017 Jan 23. PMID: 28810377.
  • Clucas C. Understanding Self-Respect and Its Relationship to Self-Esteem. Pers Soc Psychol Bull. 2020 Jun;46(6):839-855. doi: 10.1177/0146167219879115. Epub 2019 Oct 21. PMID: 31635529.
  • Robson PJ. Self-esteem–a psychiatric view. Br J Psychiatry. 1988 Jul;153:6-15. doi: 10.1192/bjp.153.1.6. PMID: 3066431.
  • Sowislo JF, Orth U. Does low self-esteem predict depression and anxiety? A meta-analysis of longitudinal studies. Psychol Bull. 2013 Jan;139(1):213-240. doi: 10.1037/a0028931. Epub 2012 Jun 25. PMID: 22730921.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.