Podejmowane decyzje - czy naprawdę dają Ci radość?

Podejmowane decyzje - czy naprawdę dają Ci radość?

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2017

Podejmowane decyzje są tym, co wpływa na całokształt naszego życia. Czasem myślimy, że osiągnięcie większego szczęścia jest skomplikowane. Ale gdybyś mógł w tej sprawie coś zmienić, to czy byłbyś na to gotów? Wszyscy mamy zmartwienia, problemy, mieszane uczucia, czegoś żałujemy. Podejmowane decyzje wpływają też na osoby, które nas otaczają i marzenia, których spełnienie jeszcze przed nami.

Co więc odróżnia najbardziej szczęśliwych ludzi od wszystkich pozostałych? Kluczem jest bardzo nieskomplikowany element. Otóż najważniejsze znaczenie ma to, jaką wagę przywiązujemy do dobrych rzeczy, które dzieją się w naszym życiu każdego dnia, a także do tych, które nie okazują się tak pozytywne. W rzeczywistości kluczem do szczęścia jest sposób, w jaki kierunkujemy naszą uwagę.

Tak więc niezależnie od tego, co się wydarzy, skupiaj się przede wszystkim na wydarzeniach pozytywnych, choć na początku będzie Cię to kosztowało nieco wysiłku. Jeśli możesz wybrać spośród kilku możliwości, niech podejmowane decyzje rzeczywiście umożliwią Ci osiągnięcie rezultatu, który Cię uszczęśliwi.

Podejmowane decyzje mają służyć szczęściu

Głównym i ostatecznym celem powinno być cieszenie się życiem. Nikt nie chce żyć i nie korzystać z tego, co życie przynosi. Każdy chce poczuć jego prawdziwy smak i wycisnąć z niego wszystko, co się da i co mieści się w pojęciu wewnętrznego spokoju.

Cały świat schodzi z drogi, kiedy widzi człowieka, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego dokąd zmierza

-Antoine de Saint-Exupery-

Z tego powodu zawsze warto szukać tych małych rzeczy, które sprawiają nam przyjemność i pozwalać sobie na ich realizację. W tym sensie pamiętaj, że czasem coś może nie pójść po Twojej myśli. Jeśli jednak nie do końca rozumiesz czego oczekujesz od życia, o wiele trudniej będzie o to, by cokolwiek wyszło dobrze.

Można wyciągnąć słuszny wniosek, że siła emocjonalna polega na tym, że masz jasno sprecyzowany cel, do którego zmierzasz i krok po kroku odkrywasz jak do niego dotrzeć. Szukając szczęścia można się po drodze potknąć, ale jednocześnie jest ono uwieńczeniem, które wywodzi się z tego, że o siebie dbamy.

Kobieta planuje

Podejmowane decyzje, a droga do szczęścia

Wydaje się być oczywiste, że jeśli podejmowane decyzje pozwolą nam cieszyć się tym, co lubimy, nasze źródło wewnętrznej energii będzie się wzmacniać. Szczęście będzie wtedy na Ciebie czekać, w konkretnej chwili, w odpowiednim miejscu, na właściwej drodze. Ale jak tę właściwą drogę odnaleźć? Podążając za tymi małymi krokami, które każdego dnia sprawiają nam radość.

Ty nie odnajdziesz szczęścia,

To ono odnajdzie Ciebie w ściśle określonym momencie

-John F. Bisner Ureña-

Nie istnieje jeden uniwersalny sposób na osiągnięcie szczęścia, który sprawdzałby się w przypadku każdej osoby. Każdy musi w tym kontekście szukać własnej drogi, specyficznej i ściśle określonej. Jeśli na przykład ja oczyszczam się ze smutku pijąc kawę z przyjaciółmi, nie oznacza to, że u Ciebie rezultat będzie identyczny. Być może Ty potrzebujesz w tym celu dawki intensywnego sportu.

Podobnie rzecz się ma rzeczami o wiele poważniejszymi, które są w naszym życiu niezwykle ważne. Choć nie wiesz co Cię spotka w przyszłości, to jesteś w stanie przeanalizować podejmowane decyzje zastanawiając się nad ich prawdopodobnym rezultatem. Jeśli wydaje się być negatywny, szkodliwy, zawsze możesz podjąć kroki, które pozwolą Ci uniknąć problemów.

Wykorzystaj w tym celu wszystkie narzędzia, jakich dostarcza Ci inteligencja emocjonalna, o której mówiliśmy wcześniej. Pozwól sobie na przyjemność, zamiast wystawiać się na ewentualne doznawanie szkody.

Szczęście ma bliźniacze dusze

W jakichkolwiek okolicznościach możesz otaczać się pozytywnie nastawionymi osobami. Wiele z tych bliźniaczych dusz wyznaje podobne poglądy do tych, które omawiamy. Tak więc nie tylko Ty generujesz własne szczęście, ale ma na nie wpływ również otoczenie, w którym przebywasz, osoby, które stanowią Twój najbliższy krąg.

Ojciec - podejmowane decyzje

Uczynki, które stanowią odbicie hojności, szczodrości, solidarność z innymi czy uczucie znacznie podnoszą poziom wewnętrznej satysfakcji. Z drugiej zaś strony zawiść czy poczucie winy potrafią je zmniejszyć. Nie możemy więc dopuścić, by nasze szczęście było w jakiś sposób zależne od czynników zewnętrznych, ale trzeba być świadomym, że czynniki te zawsze na nie w jakiś sposób wpływają.

Osoby cechujące się inteligencją emocjonalną potrafią tak pokierować sprawami, by ten zewnętrzny wpływ działał na ich korzyść.

Wiesz już, wszystko co ważne to to, by ludzie, których kochasz byli szczęśliwi i zdrowi.

Wszystko pozostałe to polewa na wierzchu loda

-Paul Walker-

Podsumowując, nie uzależniaj szczęścia od drugiej osoby, ale jeśli ktoś czyni Cię szczęśliwym, skorzystaj z tego. Nie czekaj, aż szczęście się do Ciebie zbliży bez żądnej inicjatywy, nie pozwól też, by się oddaliło. Pamiętaj o swoich celach i działaj zgodnie z nimi. Miej na uwadze, że w życiu zdarzają się rzeczy złe i dobre. Od Ciebie jednak zależy kiedy skończysz z pierwszymi, by zająć się drugimi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.