Przestrzeń osobista w związku i jej znaczenie

Czujesz się przytłoczona spędzaniem zbyt dużej ilości czasu ze swoim partnerem? Potrzebujesz własnej przestrzeni osobistej, ale nie wiesz, jak mu to powiedzieć? Kultywowanie autonomii będzie korzystne zarówno dla Twojego związku, jak i dla Ciebie i Twojego partnera indywidualnie. Wyjaśniamy, dlaczego to takie ważne.
Przestrzeń osobista w związku i jej znaczenie
Sharon Laura Capeluto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sharon Laura Capeluto.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Chęć dzielenia się wszystkim. Czekanie z niecierpliwością na spotkanie. Poczucie, że nie ma nic tak dobrego i potężnego jak obecność drugiej osoby i że tylko ona może sprawić, że poczujesz się lepiej. Patrzenie sobie w oczy z pragnieniem, żeby czas się zatrzymał. Tego rodzaju uczucia nie trwają wiecznie, ale to nic złego. Wyobraź sobie, że całe Twoje życie przejmują tak intensywne i przytłaczające uczucia. Czasami zapominamy, że przestrzeń osobista jest wręcz niezbędna w życiu i w związku.

Po zakończeniu etapu zauroczenia w związku, podczas gdy niektóre z powyższych emocji mogą pozostać między Wami, nie będą one aż tak intensywne. Spędzanie czasu w pojedynkę, bez partnera, staje się równie ważne, jak dzielenie się z nim cennymi chwilami.

Ty i on

Oczywiście wspaniale jest dzielić pewne zainteresowania ze swoim partnerem. Posiadanie wspólnych gustów jest prawdopodobnie podstawowym elementem nawiązywania relacji. W końcu co może być piękniejszego niż dzielenie się hobby z ukochaną osobą?

Może oboje lubicie jogę lub gry wideo? Może oboje kochacie muzykę klasyczną? Wydawać by się mogło, że to świetna sytuacja. Pamiętaj jednak, że nie wszystko trzeba dzielić.

Dzielenie się wszystkimi czynnościami, które wykonujesz w ciągu dnia, nie jest konieczne ani zdrowe. Jesteście indywidualistami i na pewno oboje macie pewne zainteresowania, których nie podzielacie.

Może lubisz piłkę nożną, a Twój partner nie jest jej fanem. To nie znaczy, że musisz z tego zrezygnować. Rób swoje, a później opowiedz mu o wszystkim. Zdrowa relacja potrzebuje do harmonijnej pracy trzech jasno określonych przestrzeni: tej, którą tworzycie razem, oraz dwóch indywidualnych przestrzeni.

„Dodatkowo, bez względu na to, ile mają wspólnego, każdy z partnerów jest inną osobą i ma własną historię, własny charakter, niuanse dotyczące zainteresowań, wartości, aspiracji i, logicznie rzecz biorąc, rodzinę z jej szczególnym funkcjonowaniem i rzeczywistością. Zważywszy na zróżnicowanie ludzi, nie sposób we wszystkim doszukać się zbiegu okoliczności i prawdopodobnie też nie byłoby to pożądane”.

-Jorge Barraca Mairal-

para uprawiająca jogę
Dzielenie się zajęciami i hobby z partnerem jest korzystne, ale oboje potrzebujecie również indywidualnej przestrzeni.

Przestrzeń osobista w związku jest niezbędna

Chociaż Twój partner może mieć na Ciebie wpływ, Twoje samopoczucie jest Twoim obowiązkiem. Co więcej, jest to odpowiedzialność, do której nie podchodzisz w odpowiedni sposób, jeśli jesteś od zbyt zależna od drugiej osoby.

Poświęcanie czasu i energii na działania, które wykluczają partnera, sprzyja rozwojowi zdrowej samooceny. To z kolei pomaga Ci nawiązać pozytywne relacje, zarówno z ludźmi wokół Ciebie, jak i z samą sobą.

Równowaga jest kluczem. Dzielenie się z innymi swoimi zainteresowaniami i czasem nie oznacza zaniedbywania siebie, ani też priorytetowe traktowanie siebie samej nie powinno osłabiać więzi między Tobą a Twoim partnerem. Wręcz przeciwnie, utrzymanie równowagi podczas organizowania własnej przestrzeni sprawia, że czujesz się lepiej w obu tych obszarach.

Ponadto fakt, że Twój partner jest szczęśliwy bez Twojej obecności, sprawia, że czujesz się szczęśliwa i wolna. W takiej sytuacji jego dobro nie jest oparte na Twoim istnieniu, ale wykracza poza to. Innymi słowy, towarzyszycie sobie z wyboru, a nie z konieczności.

Ograniczony czas, czas jakości

Wszystko, co jest nieograniczone, traci swoją wartość. Zaczyna brakować nowości i ekscytacji. Istnieje zjawisko zwane adaptacją hedoniczną, które odnosi się do faktu, że ludzie łatwo przystosowują się zarówno do pozytywnych, jak i negatywnych aspektów życia. To wyjaśnia, dlaczego tak szybko znika nasza satysfakcja po osiągnięciu celu.

Wyobraź sobie, że przez rok mogłabyś jeść tylko swoje ulubione danie. To brzmi niesamowicie, prawda? Jednak po kilku dniach przestałabyś odczuwać taką samą przyjemność, jak wtedy, gdy spróbowałaś tego po raz pierwszy.

Nieograniczony dostęp do rzeczy powoduje ich szybką dewaluację. To samo dzieje się z dzieleniem czasu we dwoje. Jeśli jest nieograniczony, traci na wartości. Dlatego trudno się dziwić, że pary, które są ze sobą na co dzień, często czują się przytłoczone, ponieważ nadmiar bliskości dusi ich związek.

Znudzona kobieta
Dzielenie się całym dniem z partnerem bez czasu dla siebie może mieć negatywny wpływ na związek.

Czy można mieć przestrzeń osobistą w tym samym domu?

Odpowiedź brzmi: tak. Chociaż zagwarantowanie sobie własnej przestrzeni może być bardziej złożone niż gdyby każdy z Was miał swoje własne mieszkanie, nie jest to niemożliwe. Oprócz prowadzenia własnych zajęć poza domem, możesz mieć w domu miejsce, w którym możesz cieszyć się chwilami samotności. Przestrzeń osobista tak naprawdę poprawi Waszą relację.

Być może słyszałas o nowym trendzie spania w oddzielnych łóżkach. To zwyczaj, który szybko zyskuje na popularności w świecie relacji romantycznych. Dowody sugerują, że korzystnie wpływa na całościowe samopoczucie partnerów, generując bardziej harmonijne współistnienie i zwiększając pożądanie seksualne.

Wreszcie komunikacja i zaufanie, a także szacunek dla siebie i partnera to najważniejsze filary udanego i zdrowego związku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguilar, C. E. V., & Paladinez, J. L. J. (2020). Desgaste emocional en la convivencia afectiva de pareja. ACADEMO Revista de Investigación en Ciencias Sociales y Humanidades7(1), 58-66.
  • Barraca Marial, J. (2016). “Terapia integral de pareja. Una intervención para superar las diferencias irreconciliables”. Editorial Síntesis, S.A.; Edición 1ª ed.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.