Pięciominutowy dziennik - sposób na dobre samopoczucie

Pięciominutowy dziennik - sposób na dobre samopoczucie
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Pisanie emocjonalnego dziennika bądź utrzymywanie zwykłego zeszytu z notatkami na temat naszych przemyśleń to doskonały sposób aby sprawdzić swoje samopoczucie i być w stałym połączeniu ze swoim wnętrzem. Istnieją jednak jeszcze inne sposoby. Jednym z nich jest jest pięciominutowy dziennik – to doskonały sposób na dobre samopoczucie.

Pięciominutowy dziennik spotkał się z dużym entuzjazmem osób, które go wypróbowały, gdyż – jak sama nazwa wskazuje – zajmuje on niewiele czasu, zaledwie pięć minut dziennie. Dzięki temu przestajemy dysponować wymówką pod tytułem: “Nie mam czasu na pisanie”. Idealnie byłoby podzielić ten czas na rano i wieczorem. Są to dwa momenty w ciągu dnia, podczas których naprawdę warto znaleźć nieco czasu dla siebie i poświęcić go na swój rozwój.

W dzisiejszym artykule zajmiemy się tym tematem nieco głębiej.

Pięciominutowy dziennik i jego cel

Istnieje forma dziennika o nazwie: “The five minutes journal”. Możemy zakupić go w sklepie. Być może jednak zamiast kupować wersję komercyjną, będziemy chcieli zrobić bardziej spersonalizowany zeszyt, wybierając formę, która się nam podoba. Możemy pisać praktycznie na wszystkim.

Jeżeli chcemy położyć nacisk na jakieś zdanie lub twierdzenie, można użyć naklejek, podkreśleń, rysunków, czegokolwiek co do nas przemawia. Im bardziej nasz pięciominutowy dziennik będzie dostosowany do naszych potrzeb, tym chętniej będziemy po niego sięgać – nie ulega to najmniejszej wątpliwości.

Co jednak powinien on zawierać?

Pięciominutowy dziennik

Zacznij dzień od wdzięczności

Gdy budzisz się z rana, weź do ręki swój pięciominutowy dziennik. Pierwsze, co zrobisz to zapisanie 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Może to być łóżko, w którym śpisz, możliwość pójścia do pracy czy perspektywa wyjścia z przyjacielem.

“Bycie wdzięcznym może zmienić Twój dzień a nawet całe Twoje życie. Wystarczy zacząć od słów.”

-Margaret Cousins-

Następnie napisz 3 rzeczy, dzięki którym dzień, który się właśnie zaczął będzie wspaniały. Na przykład zdrowy posiłek, wypad na siłownię bądź telefon do mamy. Następnie należy zapisać pozytywne afirmacje czyli stwierdzenia dodające nam sił takie jak: “Umiem”, “Potrafię”, “Jestem w stanie”, “Czuję się wspaniale”. Pomogą nam one zacząć dzień z dobrą energią.

Refleksje przed snem

W godzinach nocnych po położeniu się do łóżka, bez włączonej telewizji i dźwięku muzyki weź do ręki pięciominutowy dziennik aby przemyśleć wszystko, co stało się w ciągu dnia. Napisz o trzech rzeczach, które uważasz za wspaniałe. Może na przykład widziałeś piękny zachód słońca, poznałeś ciekawą osobę lub udało Ci się zdać egzamin.

Kobieta pisze dziennik

Gdy już to zrobisz, zapisz trzy rzeczy, nad którymi Twoim zdaniem należałoby popracować. Może to być na przykład lepsze radzenie sobie z emocjami, pokonywanie nieśmiałości bądź rozwijanie większej wiary we własne siły. Należy być przy tym szczerym z samym sobą i unikać oszukiwania siebie, ponieważ jedynie taka postawa umożliwi nam rozwój osobisty.

Uczucie zadowolenia i spełnienia

Aby w pełni dostrzec wszystkie korzyści jakie przynosi nam pięciominutowy dziennik, koniecznie musimy pisać go codziennie. Początkowo może nam się wydawać, że nie ma widocznych korzyści. Z czasem jednak okaże się, że tych kilka minut dziennie poświęconych na pisanie z biegiem tygodni sprawi, że będziemy mieli bardziej pozytywne nastawienie. Zniknie też paraliżujący brak motywacji.

Co więcej, dzięki tej inicjatywie zaczniemy bardziej cenić małe, pozornie nieistotne szczegóły naszego życia. Często wcale nie zwracamy na nie uwagi, a pięciominutowy dziennik skłoni nas do głębszej refleksji na ich temat.

Ile razy w życiu bowiem dziękowałeś za łóżko, w którym możesz spać? Zapisywanie naszych powodów do wdzięczności może sprawić, że zaczniemy dostrzegać jak wiele powodów dobrego samopoczucia dostarcza nam każdy jeden dzień. Odwraca to naszą uwagę od tego, co sprawia nam krzywdę lub wyrządza ból.

“Człowieka spędza życie poszukując szczęścia i nie zdaje sobie sprawy, że nosi je we własnym wnętrzu”

-Anonim-

Co więcej, pięciominutowy dziennik sprawi, że będziemy czuć się znacznie spokojniej i uzyskamy równowagę. Na tym właśnie polega szczęście i uczucie spełnienia. Zaczniemy kwestionować problemy i nagle okaże się, że nasz emocjonalny plecak wcale nie musi być taki ciężki, bo wiele ciężarów nałożyliśmy sobie sami…

Pięciominutowy dziennik

Zachęcamy Cię do stworzenia swojego własnego pięciominutowego dziennika. Niech pisanie go stanie się Twoim nawykiem – zajmie Ci to zaledwie kilka minut dziennie. Już po około 20 dniach regularnego pisania zauważysz zmiany w swoim nastawieniu. Zaczniesz myśleć inaczej i o wiele lepiej podejdziesz do napotykanych przez siebie problemów.

Masz już swój pięciominutowy dziennik? Zaczynasz od dziś?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.