Błędy, które popełniasz, gdy kogoś lubisz

Kiedy zakochujesz się w kimś, możesz stracić głowę i pozwolić przemawiać tylko swojemu sercu. Może to prowadzić do popełniania błędów, o których powinieneś wiedzieć.
Błędy, które popełniasz, gdy kogoś lubisz
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Tylko Ty znasz wszystkie błędy, które popełniasz lub popełniałeś w przeszłości, gdy kogoś polubiłeś. Błędy i pomyłki Twojej młodości pokazują, jak bardzo nieświadomy byłeś w sprawach sercowych. Jednak te same doświadczenia dały Ci również większą równowagę i pewność siebie na polu miłości.

Bez względu na to, ile masz lat, nigdy nie poznasz całej wiedzy o związkach, pożądaniu i pierwszych randkach. Co więcej, bycie zakochanym ma tendencję do przyćmiewania Twojego rozumowania. Znowu stajesz się dzieckiem i zostajesz uwięziony w neurochemicznym wszechświecie, w którym rządzą serotonina, oksytocyna i fenyloetyloamina.

Mimo różnych niepowodzeń, miłość zawsze będzie tego warta. Jak powiedział Orson Welles, rodzimy się i umieramy samotnie. Tylko poprzez miłość i przyjaźń możemy stworzyć chwilową iluzję, że nie jesteśmy sami na tym świecie. Warto więc od samego początku nauczyć się tworzyć bardziej satysfakcjonujące więzi i wiedzieć, których granic najlepiej nie przekraczać.

Nieszczęśliwa kobieta
Bardzo często pokładasz wszystkie swoje nadzieje w osobie, która nie jest Tobą tak zainteresowana, jak myślałeś.

Błędy, które popełniasz, gdy kogoś lubisz

Każdy z nas ma swoje oczekiwania i potrzeby, ale to nie znaczy, że od czasu do czasu nie doznajemy rozczarowań. To, że kogoś polubiliśmy nie zawsze gwarantuje wspaniałej historii miłosnej.

Powinieneś zawsze starać się zachować zimną krew i być ostrożnym, ale jednocześnie otwartym na nowe doświadczenia. Jeśli jesteś zbyt bojaźliwy, niechętny i nieufny, nie będziesz mógł cieszyć się prawdziwą i pełną miłością. Dlatego dobrze jest odświeżyć część swojej wiedzy na temat związków i być może zaktualizować niektóre pomysły, których wcześniej nie brałeś pod uwagę.

Warto też mieć z tyłu głowy te błędy, które popełniasz, gdy kogoś lubisz.

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniasz w miłości, jest szukanie partnera lub partnerki tylko dlatego, że nie jesteś sam. Chcesz, aby druga osoba złagodziła Twoje poczucie pustki i chcesz po prostu mieć kogoś u swego boku. Kogokolwiek.

1. Masz wątpliwości, czego szukasz w związku

Niektórzy ludzie w kwestii relacji przyjmują bierną rolę. To ludzie, którzy lubią czekać na to “co się stanie” i jak zareaguje druga osoba. Trzeba przyznać, że tego typu postawa odpuszczania i sprawdzania, dokąd prowadzą nas pewne relacje, ma swój urok.

Bądź jednak ostrożny, ponieważ zawsze powinieneś jasno określić, czego oczekujesz od potencjalnego partnera – nawet, jeśli oczekujesz wiele. Upewnij się, że wyznaczyłeś sobie cele dotyczące tego, co chcesz znaleźć u drugiej osoby. Może to być na przykład empatia, dobra komunikacja, przywiązanie, szacunek, powinowactwo czy współudział.

2. Idealizujesz partnera

Jedną z rzeczy, która jest naprawdę powszechna na wczesnych etapach zakochiwania się, jest idealizacja drugiej osoby. Badania przeprowadzone przez Bilkent University (Turcja) pokazują, że pożądanie często prowadzi nas do idealizowania osobowości ludzi, którzy nas pociągają. Czasami zwykła atrakcyjność fizyczna powoduje, że przypisujemy drugiej osobie nieistniejące cechy.

Pamiętaj o tym i upewnij się, że na tych pierwszych randkach usuwasz filtry i idealizację. Spróbuj znaleźć kogoś, kto Cię przyciąga, po prostu będąc sobą.

3. Komunikujesz się częściej online niż twarzą w twarz

Aplikacje umożliwiające znalezienie partnera mogą oznaczać, że przez jakiś czas będziesz mieć kontakt z potencjalną drugą połówką głównie za pośrednictwem wiadomości tekstowych. Obejmuje to również połączenia wideo i audio. Chociaż jest to dobry sposób na pierwszy kontakt i przełamanie lodów, nie należy nadużywać cyfrowego świata i zaniedbywać interakcji w prawdziwym życiu. 

Mówiąc „prawdziwe życie”, nie mamy na myśli tylko romantycznych randek i kolacji przy świecach. Dobrym pomysłem jest aktywne spędzanie czasu z osobą, którą lubisz, a im bardziej urozmaicona będzie ta aktywność, tym lepiej. Tylko w ten sposób możecie się dogłębnie poznać.

4. Szukasz idealnej bratniej duszy

Wiele osób nadal daje się ponieść mitowi o bratniej duszy. Ludzie chcą znaleźć kogoś, z kim całkowicie się zharmonizują. Szukają idealnego partnera, który dopełni ich życie, ale z którym nie będą się kłócić. Chcą kogoś, komu będą w stanie czytać w myślach.

Ten opis miłości nie jest jednak prawdziwy. Twoja prawdziwa bratnia dusza często stawia przed Tobą wyzwania, uczy Cię nowych rzeczy i rozbudza w Tobie nowe wartości i perspektywy. Nie musicie się we wszystkim zgadzać, żebyście byli szczęśliwi.

Kiedy dopiero zaczynasz spotykać się z kimś, kto Cię naprawdę pociąga, unikaj obsesyjnego skupiania się na tej osobie. Spróbuj nie doprowadzić do sytuacji, w której jest ona Twoim “wszystkim”, pomijając na przykład innych przyjaciół.

5. Umawiasz się na radnki, żeby nie czuć się samotnym

Bądź ostrożny, ponieważ jest to naprawdę częsty błąd, który może mieć katastrofalne konsekwencje. Poszukiwanie partnera w formie ucieczki od samotności doprowadzi Cię do niezadowalających relacji. Nie możesz używać innych jako zasobów do wypełnienia pustki czy uzdrowienia złamanego serca lub traumy.

Nikt nie powinien być wykorzystywany jako emocjonalny plaster ani ratownik niosący ulgę w cierpieniu, które nawet nie jest jego. Miej to na uwadze.

6. Godzisz się na mniej, niż na to zasługujesz

Jak wspomnieliśmy powyżej, nie powinieneś szukać partnera, który złagodzi Twoją samotność, ani dlatego, że masz niską samoocenę. Niektórzy ludzie rzucają się w ramiona pierwszej osoby, która okazuje im zainteresowanie. Mówią „tak” każdemu, kto puka do drzwi ich serca, nawet jeśli wiedzą, że nie ma między nimi prawdziwej harmonii ani przyciągania.

Być może robisz tak, ponieważ zakładasz, że nie znajdziesz nikogo lepszego. Pamiętaj jednak, że ci, którzy zjadają resztki w miłości, umierają z głodu i całkowicie tracą godność.

7. Nadal masz nadbagaż z poprzedniego związku.

Unikaj relacji zastępczych, czyli sytuacji, w których rozpoczynasz nowy związek, gdy tylko zakończysz poprzedni. Zawsze powinieneś dać sobie czas na opłakiwanie poprzedniej relacji. Nawiązywanie więzi emocjonalnej z nową osobą, gdy wciąż czujesz się zraniony i rozczarowany, nigdy nie jest dobrym pomysłem.

para symbolizująca błędy, które popełniamy, gdy kogoś lubimy
Jeśli dopiero zaczynasz z kimś, nie oczekuj zbyt wiele. Staraj się żyć dzień po dniu.

8. Zachowujesz się jak ktoś, kim nie jesteś

Kolejnym błędem, który możesz popełnić, gdy kogoś lubisz, jest tworzenie pewnych postaci i ról. Oznacza to, że możesz starać się być kimś, kogo Twoim zdaniem szuka Twój nowy partner. Tworzysz zniekształcony obraz siebie, zachowujesz się w przesadny sposób i przestajesz być sobą.

To nigdy nie może się dobrze skończyć. Udawanie kogoś, kim nie jesteś, tylko prowadzi Cię do nieszczęścia.

9. Za wcześnie zaczynasz myśleć i mówić o przyszłości

Być może chcesz znaleźć kogoś, z kim Twoje życie będzie kompletne. To ma być Wasz wspólny i pożądany cel. Jednak nie próbuj spieszyć się i pomijać pewnych etapów, zakładając, że nowy partner czuje i chce tego samego co Ty, jeśli dopiero co się poznaliście.

Przyszłość to cel, który leży gdzieś na horyzoncie. Nie możesz jej dotknąć. W sprawach sercowych liczy się przede wszystkim teraźniejszość i to, co dzieje się tu i teraz. Na tych wczesnych etapach ważne jest, abyś poświęcił się dogłębnemu poznaniu osoby, która Cię przyciąga, bez przewidywania tego, co będzie, lub budowania zamków w powietrzu. W przeciwnym razie możesz poczuć się rozczarowany.

Może miałeś już wcześniej świadomość tego typu błędów? Nigdy jednak nie zaszkodzi o nich pamiętać. Pomyśl o tym jako o mentalnej liście barier, których nigdy nie wolno Ci przekraczać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Giddens, Anthony  (1992) La transformación de la intimidad: sexualidad amor y erotismo en las sociedades modernas. Paidós.
  • Sharma, Matthew. (2017). “On The Analysis of Love in Its First Stages; and The Influence of Idealization On It.”.
  • Wu, K., Chen, C., Greenberger, E., Wang, Y., Xiu, D., Liu, B., … & Dong, Q. (2020). No need for pedestals: Idealization does not predict better relationships among Asians. Personal Relationships, 27, 336-365. https://doi.org/10.1111/pere.12317

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.