Przemoc w młodym związku – dlaczego nastolatki kochają złych chłopców?

Wygląda na to, że niektóre nastolatki naprawdę kochają złych chłopców. Niestety często rodzi to w konsekwencji przemoc w młodym związku.

Nastolatka ze złym chłopakiem

Nadal stosunkowo często zdarza się, że nastolatki są zafascynowane złymi chłopcami. W konsekwencji może powodować to przemoc w młodym związku. Oznacza to również, że chętnych do podjęcia tej roli jest wielu młodych mężczyzn, ponieważ najwyraźniej czyni to ich bardziej interesującymi dla dziewcząt, a także może dać im poczucie autorytetu w grupie rówieśniczej.

Przemoc w młodym związku to problem coraz bardziej powszechny. Przeprowadzono nawet badania na ten temat. Niestety jest to zjawisko, które stale się nasila. Często zawiera też stereotyp złego chłopca i zakochanej w nim nastolatki.

Powinniśmy również zauważyć, że istnieją inne badania, takie jak to z University of Huelva, które wskazują, że dziewczęta są bardziej skłonne do podżegania do przemocy fizycznej i słownej, podczas gdy chłopcy do przemocy seksualnej i relacyjnej.

Zjawisko złego chłopca a przemoc w młodym związku

Źli chłopcy uosabiają model męskości charakteryzujący się odwagą, zuchwałością, pewnością siebie i aurą nietykalności. Ten stereotyp ma charakter literackiego bohatera epickiego, który wydaje się niezwyciężony, a także wydaje się, że brakuje mu pewnych emocji. To prawie tak, jakby nic nie mogło ich poruszyć.

W rzeczywistości ta figura reprezentuje klasyczny model męskości, który w niektórych kulturach jest przesiąknięty erotycznymi cechami. Co więcej, zły chłopiec wydaje się solidny, co jest atrakcyjne w okresie dojrzewania, kiedy często wszystko może być pozbawione równowagi.

W rezultacie jest wiele nastolatek, które wybierają złych chłopców tylko dlatego, że stanowią formę bezpieczeństwa i pozornie bezpieczne miejsce, tak jak zaczynają oddzielać się od swoich rodziców. Rzeczywiście, ten typ chłopca często uosabia opiekuńczą postać ojca.

Młode pary – przemoc w związku

Źli chłopcy są często sprawcami przemocy ze względu na płeć. Jak wspomnieliśmy powyżej, obecnie w tego typu związkach rośnie liczba agresywnych dziewcząt, ale skupimy się na mężczyznach.

Przemoc występuje w tych parach w różny sposób. Zwykle zaczyna się od zaborczości i żądań seksualnych. Na przykład, bardzo często młode kobiety, które spotykają się z takimi chłopcami, często zażywają pigułkę „dzień po”. To dlatego, że prawdopodobnie nie mają kontroli nad czasem swoich spotkań seksualnych, a chłopcy odmawiają noszenia prezerwatyw. Jednak nadużywanie tej pigułki może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla kobiet.

Młode kobiety skłonne do nawiązywania tego typu relacji również stają się zależne od swoich partnerów. W rzeczywistości dość często zdarza się, że nawet po napaści lub zakazie zbliżania się wracają do chłopca i wznawiają związek.

Niemniej jednak dostępne badania wskazują, że nie jest dobrym pomysłem, aby rodzice zabraniali tego typu związków, ponieważ często ma to skutki odwrotne do zamierzonych. Zazwyczaj nastolatka interpretuje ten zakaz jako przeszkodę, którą musi pokonać z miłości. Rzeczywiście, często te zakazy powodują, że związek staje się jeszcze bardziej obsesyjny.

Zdruzgotana nastolatka

Edukacja nastolatek, aby uniknąć przemocy ze względu na płeć

Większość dziewcząt, które trafiają do tego typu związków, zdaje sobie sprawę z tego, czym jest przemoc domowa. Jednak nie rozumieją, że są jej ofiarą we własnym związku. Wiele z nich, zapytanych o to, uważa, że jest stanowczo przeciwnych przemocy wobec kobiet i głęboko ceni ich prawa. Jednak to, co mówią, nie zawsze pasuje do ich działań.

W rzeczywistości dziewczyny, które zakochują się w złych chłopcach, często wymagają formalnej interwencji psychologicznej. Dwugodzinne warsztaty w szkole czy wykład rodziców to za mało. Te dziewczyny mają tendencję do poczucia niepewności lub być może mają nierozwiązaną traumę lub internalizację niewłaściwych wzorów do naśladowania. Dlatego potrzebują czegoś więcej niż tylko krótkiej rozmowy.

Ponadto często te dziewczyny pochodzą z domów naznaczonych przemocą ze względu na płeć. Chociaż odrzucają tę przemoc teoretycznie, ostatecznie dokładnie powtarzają wyuczone wzorce. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z psychologiem. Rodzice powinni próbować bezpośrednio zabronić związku tylko wtedy, gdy dziewczynce grozi poważna krzywda.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Rossi, C. P. (1999). El amor es una droga dura. Editorial Seix Barral.

Scroll to Top