Przemoc seksualna i jej konsekwencje

Przemoc seksualna to nie tylko przypadkowe ataki ze strony nieznajomych czy wykorzystywanie dzieci. Może przybierać różne formy. Dowiedz się więcej o tym problemie w dzisiejszym artykule.
Przemoc seksualna i jej konsekwencje
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 23 maja, 2021

Kiedy ludzie słyszą termin „przemoc seksualna”, od razu myślą o wykorzystywaniu dzieci lub przymusowych przestępstwach popełnianych przez nieznajomych. Chociaż są to skrajne przykłady tego zjawiska, nie są jedyne. Przemoc seksualna przejawia się na wiele sposobów.

W rzeczywistości często występuje w kontekście stabilnych par, które poza tym wydają się „normalne”.

Przemoc seksualna jest zawsze niedopuszczalna, bez względu na to, jak się przejawia. Chociaż większość ludzi uważa, że popełniają to tylko mężczyźni, wiele kobiet jest agresorami. Ten rodzaj przemocy może przybierać różne formy, od zniewag werbalnych po bezpośrednie ataki fizyczne.

„Przemoc jest ostatnią ucieczką dla niekompetentnych.”

– Isaac Asimov –

Przemoc seksualna ma wiele konsekwencji, takich jak poczucie wstydu i frustracji. W cięższych przypadkach mogą przybrać formę depresji, a nawet doprowadzić do samobójstwa.

Konceptualizacja problemu

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje przemoc seksualną jako:

„jakikolwiek akt seksualny, próbę aktu seksualnego, niechciane komentarze lub zaloty o charakterze seksualnym lub działania w celu handlu lub w inny sposób skierowane przeciwko seksualności osoby z użyciem przymusu, niezależnie od ich relacji z ofiarą w jakimkolwiek otoczeniu, w tym między innymi w domu i pracy”.

Ponadto eksperci uważają, że obejmuje to sytuacje, w których ofiara nie jest w stanie wyrazić zgody. Na przykład osoby, które są pijane, pod wpływem narkotyków, śpiące lub są upośledzone umysłowo, nie są w stanie wyrazić zgody.

Przemoc seksualna

Żadne konkretne standardy nie określają, co jest „normalne” lub „nienormalne”, jeśli chodzi o seksualność. Niektóre pary lubią zadawać sobie nawzajem fizyczny ból. Kluczowe słowo to „nawzajem”. Dzieje się tak między osobami dorosłymi, mają one umowę i nie prowadzi to do większych negatywnych konsekwencji.

A zatem przemoc seksualna nie jest związana tylko z agresywnymi przejawami seksualności. To, co je odróżnia, to fakt, że jedna z zaangażowanych osób doświadcza fizycznego lub emocjonalnego cierpienia, którego nie chce odczuwać.

Ponadto agresor ignoruje pragnienie ofiary, aby uniknąć tego typu doświadczeń. To znaczy, jedna osoba zmusza się do dostosowania się do drugiej.

Rodzaje przemocy seksualnej

Przemoc seksualna przejawia się na różne sposoby. Czasami objawia się na ulicy, a agresorzy są nam obcy. Innym razem objawia się w rodzinach lub parach.

Rodzaje przemocy seksualnej

Główne rodzaje przemocy seksualnej to:

  • Molestowanie. Rodzaj przemocy psychicznej, w której jedna osoba wywiera presję, wymusza, zastrasza lub szantażuje drugą. Ich celem jest zmuszenie ich do stosunków seksualnych.
  • Wykorzystywanie seksualne. Każda sytuacja, w której jedna osoba jest zmuszana do wykonywania czynności seksualnych wbrew jej woli. Może to być najbardziej szkodliwy rodzaj przemocy seksualnej.
  • Napaść na tle seksualnym. Obejmuje każdą formę przymusowego kontaktu z ciałem innej osoby w celach seksualnych. Obejmuje to również dotykanie.

Werbalne ataki na tle seksualnym są również częścią kontinuum przemocy seksualnej. Obejmują one obraźliwe ataki wymierzone w ciało osoby lub wyrażenia, które symbolicznie naruszają jej seksualność.

Konsekwencje przemocy seksualnej

Konsekwencje przemocy seksualnej zależą od powagi czynów, cech ofiary i kontekstu, w jakim się ona pojawia. Jednak niezależnie od tego, jest to zawsze poważna sytuacja. Nie wahaj się przed podjęciem działań prawnych, medycznych i psychologicznych, aby to zmienić.

Konsekwencje postępowania

Najczęstsze konsekwencje tego typu czynów to:

  • Zespół stresu pourazowego. Jest to zaburzenie charakteryzujące się lękiem i powracającymi wspomnieniami o tym, co się wydarzyło. Osoby z tym stanem mogą również odczuwać depresję lub złość.
  • Silne poczucie wstydu i winy. Ofiary zwykle czują się osobiście odpowiedzialne za to, co się z nimi dzieje. Atakują się bezpodstawnymi wyrzutami.
  • Depresja. Jest to częsta konsekwencja tego rodzaju przemocy. W najcięższych przypadkach może prowadzić do postępującej izolacji. Może również powodować wyjątkowo poważne objawy, prowadzące do samookaleczenia, a nawet samobójstwa.
  • Nadużywanie substancji. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie zażywania leków psychoaktywnych w celu zmniejszenia lub opanowania poczucia winy, lęku, złości lub depresji, które pojawiają się po wykorzystaniu seksualnym.

Ci, którzy są ofiarami przemocy seksualnej, często nie są w stanie się obronić, ponieważ uwalnianie adrenaliny może być tak intensywne, że neutralizuje obszary mózgu odpowiedzialne za rozumowanie i podejmowanie decyzji. Dlatego ofiary przemocy seksualnej potrzebują profesjonalnego wsparcia psychologicznego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.