To małe rzeczy w życiu sprawiają, że jesteś szczęśliwy

Szczęścia nie mierzy się pieniędzmi. W rzeczywistości stajesz się szczęśliwy, kiedy doceniasz w życiu małe rzeczy.
To małe rzeczy w życiu sprawiają, że jesteś szczęśliwy
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Małe rzeczy w życiu są jak gwiazdy świecące w pogodne noce. Zawsze tam są, otaczając cię swoją subtelną magią. Jednak nie każdego dnia przestajesz na nie patrzeć, a nawet przypominasz sobie, że istnieją. Właściwie dopiero wtedy, gdy ich brakuje, kiedy życie stawia przed tobą problem, nagle doceniasz to, co naprawdę się liczy. W rzeczywistości to wtedy zdajesz sobie sprawę, co nadaje sens twojemu istnieniu. Małe rzeczy mogą sprawiać prawdziwą radość.

Małe rzeczy, które dostrzegasz w codziennym życiu, takie, które w złych czasach sprawiają, że wszystko ma sens.

Niektórzy mówią, że im prostszy sposób życia, tym mniej mamy zmartwień i tym mniej błędów popełniamy. W końcu wszyscy możemy komplikować życie tak bardzo, jak tylko chcemy. Wszyscy mamy prawo do podejmowania ryzyka, dążenia do realizacji naszych celów i posiadania tak szerokiego i zróżnicowanego kręgu społecznego, jak tylko chcemy.

Właściwie najważniejsze, kluczem do wszystkiego nie jest prowadzenie prostego życia, ale prostota w myśleniu i wiedza o tym, co jest ważne. Co naprawdę cię uszczęśliwia. Co Cię identyfikuje. Stamtąd możesz swobodnie budować swój własny mikroświat.

Małe rzeczy to najwspanialsze rzeczy w życiu

Małe rzeczy sprawiają radość. Para przytula się na sofie

Niedawno Google opublikował swoje najpopularniejsze wyszukiwania. Jednym z najpopularniejszych było „Jak być szczęśliwym?”

Być szczęśliwym oznacza zamknąć oczy i nie chcieć niczego innego. Dlatego powinieneś przestać mierzyć szczęście pieniędzmi, które masz lub których nie masz, ale tymi małymi prostymi rzeczami, których nie zmienisz dla świata.

Niewątpliwie masz więcej niż jedną rzecz, której nie zamieniłbyś na świat. Mogą to być dzieci, twój partner, rodzeństwo… a może nawet zwierzęta. Ponieważ to, co ci dają i co im oferujesz, jest bezcenne. Problem w tym, że czasami życie wcale nie jest łatwe. Na przykład, najważniejszą rzeczą na świecie mogą dla Ciebie być dzieci.  Niestety jednak trzeba pracować takie długie godziny, nie możesz z nimi spędzić tyle czasu, ile byś chciał.

Chłopiec karmi psa

Bez wątpienia wolisz, żeby wszystko było łatwiejsze. Dlatego czasami czujesz się zagubiony w obliczu tak dużej presji i tylu obowiązków, które odciągają Cię od tego, co naprawdę istotne. Zastanówmy się przez chwilę nad tymi aspektami.

Prowadź pełne i świadome życie

Prowadzenie pełnego i świadomego życia oznacza zrozumienie, na jakim etapie życia się znajdujesz oraz umiejętność życia tu i teraz.

 • Musisz być świadomy tego, co podpowiada ci serce i jakie masz potrzeby. Na przykład, być może więcej godzin pracy daje ci możliwość posiadania większej ilości rzeczy, ale naprawdę wolisz zainwestować ten dodatkowy czas dla swojej rodziny.
 • Życie pełnią życia oznacza również zrozumienie, że każdy wysiłek, który podejmujesz, jest tego wart. To dlatego, że wszystko, co robisz, sprawia, że jesteś szczęśliwy i daje szczęście Twoim bliskim.
 • Brak wzajemności oznacza brak spełnienia. Spójrz na swoje życie jak na koło. Jeśli nie ma równowagi między tobą a tym, co cię otacza, nie będziesz mógł być szczęśliwy.
Liść z kroplą wody, która powiększa detale

Mała rzecz, a cieszy

Nie wszyscy ludzie wiedzą, jak cieszyć się małymi rzeczami, które oferuje im życie. Może dlatego, że nie mogą ich zobaczyć. A może ich nie doceniają i są bardziej skłonni do materialnego przywiązania i natychmiastowej satysfakcji. Takiej, która nigdy nie jest trwała.

Oddychaj, kochaj, bądź szczęśliwy, ciesz się prostymi rzeczami w życiu. To jedyne rzeczy, które naprawdę się liczą. Reszta, wierzcie lub nie, ma drugorzędne znaczenie.

Cieszenie się prostymi przyjemnościami to coś, co wiele osób robi, ponieważ już posiada wewnętrzny spokój. W rzeczywistości radość z małych rzeczy przychodzi niektórym po długiej podróży, w której nagle odkrywają przyjemności, o których wcześniej nawet nie myśleli. Na przykład:

 • Radość dobrych przyjaźni.
 • „Dzień dobry” i niespodziewany uścisk.
 • Zaraźliwy śmiech dziecka.
 • Zapach trawy po deszczu.
 • Słońce, gdy zanurza się w oceanie w absolutnej ciszy.
 • Budząc się w niedzielny poranek z całym dniem przed sobą i bez pracy.

Nie wahaj się i zacznij praktykować tę prostotę myśli i emocji. Ponieważ kiedy w końcu znajdziesz wewnętrzne szczęście, będzie ono trwać wiecznie, ponieważ będzie połączone z twoją prawdziwą istotą.

Równowaga prostoty

Jak Lama Yeshe stwierdza: „Kiedy doświadczasz poczucia równowagi, doświadczasz niesamowitej uniwersalnej przestrzeni. Twój ograniczony i sztywny umysł staje się całkowicie otwarty, ponieważ osiągnął środek drogi od zewnętrznych myśli. Twój umysł czuje się bardzo komfortowo i po raz pierwszy to naprawdę sprawia, że jesteś zdrowy psychicznie. To nie jest kolejna teoria, to doświadczenie życiowe”.

Co takiego Lama Yeshe próbuje nam przekazać tymi słowami? Mówi, że prostota to postawa mentalna, której podstawą jest równowaga. Jeśli chodzimy z miejsca na miejsce, kurczowo trzymając się faktu, że rzeczy materialne dadzą nam prawdziwe szczęście, mylimy się. Z drugiej strony obserwowanie i docenianie prostych rzeczy w życiu oferuje nam równowagę psychiczną, która generuje niezliczone korzyści psychologiczne.

Dziewczynka wąchająca kwiat

Zdjęcia dzięki uprzejmości Zaca Gertza i Pascala Campiona


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Russell, B. (2015). La conquista de la felicidad. Debols! llo.
 • Powell, J. (1996). La felicidad es una tarea interior (Vol. 43). Editorial Sal Terrae.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.