Prostota jest cudowną cechą i nie jest tak powszechna, jak być powinna. Jest to jeden z tych atrybutów, który może ozdobić każdego. Zawsze kojarzy się z pokorą i oznacza szlachetność i dojrzałość. Dlatego też, nawet jeśli może się to wydawać paradoksalne, tylko naprawdę niezwykli ludzie posiadają tę cechę.
Niektórzy definiują prostotę jako “świętowanie małych rzeczy”. Innymi słowy, ludzie prości potrafią cieszyć się małymi rzeczami. Są także za nie wdzięczni. Nie oczekują zbyt wiele, nie mają zbyt wygórowanych ambicji, które mogą przesłonić im szczęście. Dlatego pierwszą osobą, która korzysta z prostoty, jest ta, która się nią cechuje. Prostota to naprawdę piękna cecha.
Aby być prostym człowiekiem należy być elastycznym i umieć akceptować siebie i innych. Dzięki tym cechom wszystko będzie łagodnie płynąć, nie próbując wymusić zmiany kursy. Wszystko to sprzyja spontaniczności, kolejnej cesze, która ma miejsce tylko u zrównoważonych i zdrowych ludzi.
“Prostota polega na podróżowaniu przez życie tylko z niezbędnym bagażem”
-Charles Dudley Warner-
Prostota w wyglądzie
Pierwszym miejscem, gdzie zuważymy czyjąć prostotę jest wygląd. Czy potrzebujesz się “stroić”, by czuć się komfortowo ze swoim wyglądem? W jaki sposób wyszykowanie się lub nie sprawia, że czujesz się gorzej lub lepiej?
Dbałość o nasz wygląd jest ważna. To, jak postrzegamy siebie na zewnątrz, mówi dużo o naszym wnętrzu. Jest to obraz, który pokazujemy światu i określa pierwsze wrażenie, które wywrzemy na wielu osobach. Aż do tego momentu wszystko wydaje się w miarę rozsądne.
Problemy zaczynają się, kiedy nasz wygląd staje się obsesją. Odrobina próżności nikomu nie szkodzi, ale jeśli sprawia ona, że jesteśmy pełni obaw, niepewności lub inwestujemy zbyt wiele czasu i pieniędzy, być może problem jest większy, niż nam się wydaje. Prostota w wyglądzie to samoakceptacja i dobra samoocena.
Prosty umysł
Prostota myślenia jest tym, co zwykle nazywamy “zdrowym rozsądkiem”. Widzieć rzeczywistość bez niepotrzebnego komplikowania lub upiększania jej. Oznacza świadome i obiektywne spojrzenie na stan rzeczy.
Podobnie, mentalna prostota ułatwia zrozumienie innych punktów widzenia. Zmniejsza lub kończy z tą potrzebą posiadania racji, narzucenia jej innym lub sprawienia, by wszyscy myśleli tak samo. Proste umysły spontanicznie akceptują fakt, że istnieje wiele punktów widzenia. W ten sposób przekształcają problem w cenne źródło osobistego bogactwa.
Prosty umysł wyraża się z naturalnością i nie próbuje nikomu niczego udowodnić, ani stworzyć fałszywych mitów wokół swojej osoby. Jego wypowiedzi są jasne i elokwentne. Bez niepotrzebnych ozdób. Bez udowadniania erudycji czy przynależności do klas społecznych. Prostota sprawia, że wyrażamy to, co myślimy bezpośrednio i w prosty sposób.
Prostota w relacjach z innymi
Prostota jest również obecna w sposobie, w jakim odnosimy się do innych. Osoba, która ma tę nadzwyczajną cechę bardzo szanuje siebie i innych. Akceptuje siebie i, co za tym idzie, akceptuje też innych. Jedno łączy się z drugim.
Kolejną cechą, która określa ich relacje z innych jest ich horyzontalność. Ten, kto działa z prostotą, daje tę samą wartość ludziom władzy, co ludziom pokornym. Nie zmienia swojej osobowości ani sposobu traktowania innych, w zależności od tego, kogo ma przed sobą.
W ten sam sposób prostota prowadzi nas do doceniania sukcesów innych. Czuć się szczęśliwymi z ich osiągnięć i dzielić smutek spowodowany porażkami. Inni czują się równi i dlatego rodzi się poczucie wewnętrznej solidarności. Prostota pozwala nam zrozumieć, że wszyscy należymy do wspólnoty ludzkiej i że jesteśmy zjednoczeni wspólną więzią: ludzkością.
Ścieżka prowadząca do prostoty
Często stajemy się “sztywni” lub “zestresowani”, ponieważ pozwalamy, by strach przejął nad nami kontrolę. Strach przed tym, co powiedzą. Strach przed odrzuceniem. Strach, ponieważ czujemy, że być może powinniśmy być lepsi lub mocniejsi, bogatsi lub piękniejsi. Jednym słowem, ponieważ nie potrafimy zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy, ani prawidłowo ocenić warunków, w których żyjemy.
Z pewnością istnieje rozwiązanie dla wielu z naszych cierpień. Wiele razy tworzymy mylne przekonania o tym, kim jesteśmy i kim powinniśmy być. Żyjemy, by zdobywać to, czego nie mamy zamiast cieszyć się z tego, co już jest w naszym posiadaniu.
Prostota nie oznacza konformizmu ani bierności. Możesz mieć bardzo wysokie cele i nadal doceniać wszystko, co już osiągnąłeś i kim się stałeś. W rzeczywistości prostota pomaga nam iść lżej przez życie i zawsze iść naprzód rozwijając się.