Akceptacja ciała - dlaczego nie jest łatwa

Akceptacja ciała - dlaczego nie jest łatwa
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2018

Akceptacja ciała jest ważną kwestią w dzisiejszym społeczeństwie, szczególnie w obliczu tak odmiennych definicji piękna.

Każde społeczeństwo ma swoje własne standardy fizycznego piękna. Podróż przez historię i wszystkie kraje na świecie dowodzi, że „piękno” to ciągle zmieniająca się koncepcja. Dla niektórych grup w określonych miejscach i przedziałach czasowych nie ma nic bardziej atrakcyjnego niż duża osoba o zaokrąglonych kształtach. Odzwierciedla to dla nich bogactwo i siłę. Dla innych piękno oznacza deformację twarzy lub widoczne blizny na skórze.

Obecnie na Zachodzie króluje „komercyjne piękno”. Każda osoba może cieszyć się ładnym ciałem lub piękną twarzą, korzystając z określonego produktu lub techniki. Te „receptury” oczywiście kosztują pieniądze. Atrakcyjność można kupić i sprzedać. Za tym wszystkim kryją się ogromne korzyści gospodarcze. Akceptacja ciała nie ma tam swojej przestrzeni.

„Teraz wiemy, że dusza jest ciałem, a ciało duszą. Mówią nam, że jest inaczej, ponieważ chcą przekonać nas, że możemy zachować nasze dusze, jeśli pozwolimy im zrobić z nas niewolników własnych ciał”.

George Bernard Shaw

Ta sytuacja jest dość niepokojąca. Wielu mężczyzn i kobiet na całym świecie ślepo akceptuje i przyjmuje te idee. Zapominają lub nie wiedzą, że są obiektami manipulacji. Kilka wpływowych postaci wykorzystuje ich, aby się wzbogacić. W międzyczasie te osoby uczą surowo oceniać własne ciało. Nawet odrobina tłuszczu jest niewybaczalna.

Należy czuć się bezwartościowym, jeśli nie pasuje się do narzuconego kanonu piękna. Presja w mediach jest intensywna, ale najbardziej inteligentnym ruchem jest stawienie jej oporu. Oto kilka rad, jak wydostać się z tej toksycznej sytuacji.

Naucz się czytać wiadomości dotyczące piękna

Możesz mieć pewność w jednej kwestii – modelki i modele, których widzisz w mediach nie są prawdziwi. Większość osób pokazywanych w reklamach nie urodziła się taka. Ci ludzie spędzają mnóstwo czasu na siłowni lub poddają się operacjom plastycznym, aby uzyskać idealne ciało. Retusz zdjęć też jest bardzo przydatny w tej kwestii. Często stosuje się po prostu kombinację tych wszystkich czynników.

Akceptacja ciała - naga kobieta ze skrzydłami

Idealne wymiary” są podyktowane przez świat reklamy i tych, którzy sprzedają piękno. Dlaczego ciało o pewnych cechach jest „doskonałe”, a inne nie? Ponieważ ci, którzy sprzedają kremy, usługi chirurgiczne i kosmetyczne narzucają te standardy. Im trudniejsze jest osiągnięcie „idealnego” ciała, tym więcej produktów można sprzedać. Gdyby idealne ciało było łatwe do osiągnięcia, a akceptacja ciała była czymś oczywistym i powszechnym, te wielkie firmy by upadły.

Być może postrzegasz niektóre ciała i twarze jako piękne. Niemniej jednak musisz zachować świadomość tego, że zostaliśmy wyszkoleni, aby myśleć w ten sposób. Być może warto zabezpieczyć się przed tymi szkodliwymi wiadomościami. Nie narażać się na media bez odpowiedniej obrony (czyt. podejścia).

Dlaczego akceptacja ciała jest tak trudna

Może dostrzegasz, że niewielu ludzi czuje prawdziwe zadowolenie ze swojego ciała. Nawet modele, których widzisz we wszystkich reklamach. Większość ludzi ma jakieś kompleksy na punkcie swojego ciała. Niektórzy chcą być wyżsi, inni chcą być niżsi. Ludzie z kręconymi włosami chcą mieć proste włosy i odwrotnie.

Ludzie z dużymi pośladkami starają się je zmniejszyć, a ci z małymi starają się je powiększyć. Jednym słowem, niezadowolenie z ciała jest niezwykle powszechne. Z kolei akceptacja ciała takim, jakie jest wydaje się zarezerwowana dla nielicznych.

Akceptacja ciała - mężczyzna z anoreksją

Jednocześnie wielu ludzi jest bardzo krytycznych także wobec wyglądu fizycznego innych osób. Jest to szczególnie widoczne w zachowaniu kobiet. Oceniają czyjeś ciało i wygląd bez pozwolenia. Określają wartość czyjegoś ciała. „Wyglądał(a)byś lepiej, gdybyś stracił(-a) kilka kilogramów”. „W długich włosach jest Ci bardziej do twarzy”.

Zawsze znajdzie się jakiś „profesjonalny” krytyk komentujący czyjś wygląd. Prawda jest taka, że tak naprawdę wcale nie chce, żeby ta osoba wyglądała lepiej. Taka osoba po prostu próbuje poczuć się lepiej, wskazując czyjeś wady.

Dlatego prawdopodobnie akceptacja ciała jest tak trudna z powodu skrywanego głęboko niezadowolenia z siebie lub kogoś bliskiego. Może czujesz się za mało wartościowym człowiekiem. Oczekujesz, że będziesz kochać siebie bardziej ze względu na swoje ciało. A może w Twoim życiu trwa związek, który nie jest oparty na uczciwości i szczerości. O wiele łatwiej jest zaakceptować siebie, gdy osoby wokół Ciebie przyjmują Cię takim, jaki jesteś.

Kobieta z rozwianymi włosami

Dbanie o ciało jest ważne. Musisz dbać o to, aby Twoje ciało było zdrowe i prawidłowo wykonywało wszystkie ważne funkcje. Postaraj się również wyglądać tak, jak podoba się Tobie I nie komuś innemu. Nikt nie jest wart mniej ani więcej z powodu swojego ciała – co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Nikt nie jest szczęśliwszy ani spokojniejszy, ponieważ wygląda jak ktoś z okładki drogiego magazynu. Może się wydawać, że tak jest, ale to nie prawda. Niczego, co jest naprawdę ważne w życiu nie można osiągnąć tylko dzięki ładnemu ciału. Akceptacja ciała oznacza zaakceptowanie tego, kim jesteśmy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.