Pierwsze wrażenie - 3 sekrety, które sprawią, że będzie dobre

Pierwsze wrażenie - 3 sekrety, które sprawią, że będzie dobre
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 07 kwietnia, 2018

To prawda, istnieje wiele mitów otaczających pierwsze wrażenie. Niektórzy ludzie wywierają doskonałe pierwsze wrażenie ale drugie, trzecie, czwarte są już okropne… Ale może się też zdarzyć coś przeciwnego: spotykasz kogoś i natychmiast uznajesz, że jest niegodny zaufania. Czujesz, że zdecydowanie się z tą osoba nie dogadujesz, ale potem zdajesz sobie sprawę, jak bardzo się myliłeś.

Pierwsze wrażenie jest szczególnie ważne w sytuacjach zawodowych lub towarzyskich. W tych przypadkach nie jest możliwe, aby inni znali cię od samego początku, więc pierwsze wrażenie nadaje temu ton. Wszyscy przechodziliśmy przez chwile, w których odczuwaliśmy potrzebę robienia dobrego pierwszego wrażenia. W końcu może ono otwierać wiele drzwi i przełamywać bariery.

“Nigdy nie dostaniesz drugiej szansy na zrobienie pierwszego wrażenia”

-Oscar Wilde-

Według psychologa Johna Bargha z Yale, pierwsze wrażenie jakie mamy na temat danej osoby tworzy się z w ciągu dwóch dziesiątych sekundy. Pochodzi z układu limbicznego. Znajduje ono odzwierciedlenie w gotowości lub zainteresowaniu, które następnie okazujemy, aby nawiązać z kimś bardziej stały kontakt. Jeśli pierwsze wrażenia są dobre, będziemy bardziej otwarci i jeśli złe nastąpi sytuacja odwrotna.

W sytuacjach zawodowych lub publicznych mamy tendencję do większego wyrachowania. Nie zachowujesz się tak samo przed szefem, jak w salonie w domu. I nie ma to nic wspólnego z hipokryzją, ale raczej rozsądną oceną, że istnieją pewne oczekiwania, które należy spełnić. Jeśli chcesz wywrzeć na kimś dobre wrażenie, poniżej znajdziesz 3 wskazówki.

Naturalność: tajemnica numer jeden dobrego pierwszego wrażenia

Zachowywanie się w sposób naturalny nie oznacza bycia bezwstydnym czy niegrzecznym. Rozmowa kwalifikacyjna lub prezentacja akademicka to zdecydowanie nie to samo, co wyjście na imprezę z przyjaciółmi lub leżenie na kanapie przed telewizorem. Jeśli posuniesz się zbyt daleko w spontaniczności, możesz wydawać się niegrzeczny lub zadufany.

Kobieta i jesienne liście.

Bycie naturalnym oznacza prezentowanie takiego obrazu siebie, który naprawdę przedstawia ciebie. Oznacza to, że jeśli jesteś bałaganiarzem to nie próbuj pokazywać siebie jako schludnej osoby. To, co możesz zrobić, to spróbować kontrolować ten aspekt siebie, jeśli uważasz, że może to okazać się szkodliwe w danej sytuacji. Podkreśl swoje mocne strony i staraj się ograniczyć pokazywanie tych słabszych. Ale najpierw musisz być ich świadom.

Śmiało – zrób lekki makijaż, ale nie na tyle mocny, by ludzie myśleli, że jesteś inną osobą lub nie rozpoznawali cię, gdy go usuniesz. Pomyśl o naturalności jak o zmyśle węchu: ludzie natychmiast wywęszą każdą sztuczność.

Pierwsze wrażenie – bądź wiarygodny

Trudno będzie komuś tobie zaufać, jeśli nie jesteś uczciwy. Jeśli chcesz stworzyć dobre pierwsze wrażenie, ale uciekasz się do kłamstw lub fałszu, podważasz własny autorytet. A jednocześnie będziesz żył w nieustannym stresie próbując te kłamstwa utrzymać.

Mężczyzna z twarzą w kolorach tęczy.

Zaufaj sobie, innym ludziom i życiu. Lepiej jest przyznać się, że nie jesteś ekspertem w danej dziedzinie i nie jesteś w stanie prowadzić rozmowy na niektóre tematy, niż zrobić z siebie przedstawienie próbując przekonać drugą osobę, by uwierzyła w to, co wymyśliłeś.

Lepiej przyznać, że czujesz się trochę zdenerwowany, niż udawać, że jesteś fałszywie pewny siebie, napięcia i tak nie da się ukryć. Nie musisz niczego wymuszać. Uwierz, że bez względu na to, jak skończy się dana sytuacja – najlepszy wynik i tak uzyskasz będąc uczciwym.

Bezpośrednia komunikacja

Bądź konkretny w tym, co chcesz wyrazić. Jeśli zostaniesz poproszony o udzielenie odpowiedzi na pytanie, odpowiedz zwięźle i nie pozwól sobie na zbaczanie z tematu. Staraj się nie wyrażać swoich myśli w chaotyczny sposób. Pamiętaj, że pierwsze wrażenia podczas rozmowy będzie lepsze, gdy wymiana między mówcami jest dynamiczna.

Ważne jest, aby być komunikatywnym. Nie zakładaj, że twoje myśli są rozumiane, lub że bycie bardzo zdawkowym jest tym samym co mówienie na temat. Ktoś, kto nie bierze udziału w dialogu okazuje niepewność projektów, a to nie jest tym, czego chcesz.

Dotykające się dłonie.

W skrócie chodzi o oto, że kiedy wchodzisz w nową relację, uczyń ją tak prostą, jak to tylko możliwe. Ten nowy związek to biała karta. Możliwość rozpoczęcia pisania w wyraźny i piękny sposób. Relacje oparte na prostocie mają tendencję do stawania się coraz lepszymi.

Dobre pierwsze wrażenie pomaga rozwijać dobre nastawienie po obu stronach. Z tej perspektywy lekki makijaż jest w porządku, ale zrób go inteligentnie i nie przestawaj być sobą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.