Seksualność jest pojęciem trójwymiarowym. Składa się z aspektów biologicznych, psychofizjologicznych i społeczno-kulturowych. Zatem problemy seksualne i wynikające z nich satysfakcja lub niezadowolenie z aktu seksualnego są determinowane przez wiele czynników.
Należą do nich niepokój, wyobraźnia lub brak zaufania. Stanowią one podstawę wielu znanych dysfunkcji, które wpływają na seksualność ludzi. Jakie są najczęstsze problemy seksualne?
Czynniki powodujące problemy seksualne
Jak już wspomnieliśmy, akt seksualny jest praktyką wielopłaszczyznową. Pozostaje on pod wpływem wielu elementów biopsychospołecznych, od naszych oczekiwań i poprzednich doświadczeń po nasze uwarunkowania genetyczne, anatomiczne i hormonalne. Podobnie obejmuje nieskończoną ilość aspektów kulturowych, edukacyjnych, etycznych i religijnych.
Skuteczność pobudzenia seksualnego determinowana jest przez czynniki zmysłowe lub biologiczne, psychologiczne, emocjonalne, motywacyjne i poznawcze. Tutaj leży znaczenie adekwatności każdego narządu i układu zmysłów. Ważna jest również interakcja między uczestnikami aktu lub umiejętność skupienia uwagi na tym konkretnym momencie.
Twój stan emocjonalny i motywacyjny również mają wpływ. Jeśli czujesz zmęczenie lub cierpisz z powodu lęku, niskie libido jest czymś normalnym. Podobnie, znużenie lub aspekty poznawcze, takie jak fantazje, również określą poziom satysfakcji w wyniku tej stymulacji.
Problemy seksualne: dysfunkcje seksualne i parafilia
Chociaż zarówno dysfunkcje seksualne, jak i parafilia (zaburzenia preferencji seksualnych) stanowią odchylenia od prawidłowego zachowania intymnego, warto znać istotną różnicę między nimi.
- Parafilia to należyte reakcje seksualne na nieodpowiednie bodźce. Do parafilii zaliczamy fetyszyzm, masochizm, transwestytyzm czy zoofilię.
- Dysfunkcje seksualne to nieprawidłowe reakcje seksualne na odpowiednie bodźce. Identyfikuje się ich różne rodzaje w zależności od poziomu pożądania, podniecenia lub eksperymentowania z orgazmem.
W tym artykule skupimy się na najczęściej spotykanych dysfunkcjach seksualnych.
Problemy seksualne u niego…
Zaburzenia erekcji
To jeden z najczęstszych problemów seksualnych. Dzieje się tak, gdy mężczyzna nie jest w stanie osiągnąć lub utrzymać erekcji, aby dokonać stosunku seksualnego. Stan ten określa się mianem impotencji i na ogół nie wpływa na popęd seksualny.
Szacuje się, że 20-30% przypadków zaburzenia erekcji ma podłoże psychologiczne. Na przykład może chodzić o bardzo surowe wychowanie moralne, nieodpowiednią edukację seksualną lub wcześniejsze doświadczenia traumatyczne, które nie zostały poddane leczeniu.
Ponadto ta dysfunkcja może stanowić skutek uboczny zażywania niektórych leków. Choroby takie jak cukrzyca i nadciśnienie, problemy sercowe lub hormonalne, a także spożywanie tytoniu i alkoholu również prowadzą do problemów z erekcją.
Przedwczesny lub opóźniony wytrysk
Przedwczesny wytrysk to niemożność opóźnienia ejakulacji, czyli wyrzucenia nasienia, do pożądanego momentu, by zadowolić obydwoje partnerów. Chociaż często wiąże się to z końcem stosunku, ejakulacja nie musi oznaczać końca.
Z drugiej strony, opóźniony wytrysk polega na opóźnieniu ejakulacji lub jej całkowitym braku. Ten stan staje się problemem, jeśli zdarza się zbyt często.
Źródłem obu tych problemów są zwykle czynniki psychologiczne. Tak więc leczenie jest zwykle ukierunkowane na kontrolowanie pobudzenia, czy to bezpośrednio poprzez interwencję wobec bodźców, które go wytwarzają, czy też poprzez trening pewnych zasobów mentalnych, które w pewnym stopniu go hamują. Dwa najbardziej zalecane podejścia do tego problemu to technika „start-stop” i metoda uciskowa.
Problemy seksualne u niej…
Pochwica
Pochwica to dysfunkcja seksualna odnosząca się do trudności w odbywaniu stosunku z powodu mimowolnego skurczu mięśni u wejścia do pochwy. W mięśniach, które zamykają pochwę, występują skurcze, które uniemożliwiają penetrację.
Jeśli chodzi o pochodzenie tego problemu, istnieją dwa rodzaje pochwicy: pierwotna i wtórna. W przypadku pochwicy pierwotnej kobieta nigdy nie była w stanie odbywać stosunków seksualnych bez bólu. Natomiast w przypadku pochwicy wtórnej kobieta doświadczała bezbolesnych stosunków, rozwinęła się u niej ta dysfunkcja.
Pochwica wywodzi się z czynników fizycznych i psychologicznych, a także z ich połączenia. Jest to również problem seksualny, który nie ulega pogorszeniu, jeśli nie jest leczony. Pogarsza się tylko wtedy, gdy kobieta próbuje się przebić pomimo bólu. W takich przypadkach organizm kobiety „uczy się” zwiększać mimowolne skurcze, aby zapobiec penetracji, a wraz z nią uniknąć bólu.
Anorgazmia
Anorgazmia to niemożność osiągnięcia orgazmu. Osoby borykające się z tym problemem nigdy nie osiągają orgazmu podczas stosunku seksualnego.
Jest to jeden z najczęstszych problemów obu płci, choć dotyczy on głównie kobiet. Anorgazmia jest bardziej powszechna u kobiet ze względu na ich morfologię, biorąc pod uwagę większą ilość struktur nerwowych i mięśniowych, które posiadają. Ponadto u mężczyzn jest trudniejsza do wykrycia, ponieważ ludzie mają skłonność do zakładania, że jeśli u mężczyzny doszło do wytrysku, osiągnął on orgazm.
Dlatego niektórzy mężczyźni, szczególnie chłopcy w wieku 11-12 lat, przeżywają orgazm bez wytrysku. Może to być spowodowane także przez niektóre rodzaje paraliżu.
Z kolei niektórzy mężczyźni odczuwają orgazm kilka sekund po wytrysku. Jeszcze inni przeżywają wielokrotne orgazmy tuż przed ostatecznym wytryskiem. Wreszcie, niektórzy mężczyźni doświadczają anhedoniczne lub anestetyczne wytryski bez orgazmu.
Anorgazmia, czyli brak orgazmu jest zwykle wynikiem czynników psychologicznych, takich jak rodzaj urazu seksualnego, depresja, niepokój, stany lękowe lub fałszywe przekonania na temat seksu i seksualności. Tę dysfunkcję można leczyć; tylko w 5% pozostaje bez rozwiązania.
Dyspareunia
Dyspareunia to odczuwanie bólu lub dyskomfortu przed, w trakcie lub po stosunku seksualnym. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale częściej występuje u kobiet. Ta dysfunkcja charakteryzuje się odczuwaniem dyskomfortu narządów płciowych, wynikającego z penetracji. U mężczyzn ten ból ma miejsce podczas wytrysku. Bardzo prawdopodobną przyczyną tych objawów jest infekcja dróg moczowych.
U kobiet dyspareunia jest zwykle związana z pochwą i pociąga za sobą pieczenie, skurcze i ostre bóle. Jeśli nie pojawi się na początku aktu seksualnego, ale po fazie plateau, może to być wynikiem słabego nawilżenia pochwy. Przyczyny dyspareunii są z reguły biologiczne, nie psychologiczne.
Spadek pożądania seksualnego lub niskie libido
Te problemy seksualne wpływają jednakowo na obie płcie. U kobiet jest to spowodowane przez czynniki hormonalne, takie jak niski poziom estrogenu, który może być wynikiem menopauzy. W tym sensie pożądanie seksualne może być również niższe podczas ciąży lub laktacji.
U mężczyzn 70% przypadków spadku pożądania wynika z deficytu testosteronu. Pozostałe 30% jest spowodowane przez stres lub problemy w związku.
Niemniej niskie libido można podzielić na dwie grupy:
- Pierwotne – wtórne: pierwotne odnosi się do braku pożądania seksualnego u osób, które nigdy wcześniej go nie doświadczyły, lub tylko w bardzo niskim stopniu. Z kolei wtórne dotyczy osób, które w przeszłości odczuwały pożądanie seksualne, ale odczuwają jego spadek, aż zaczyna to negatywnie wpływać na ich życie seksualne.
- Uogólnione – sytuacyjne: Ogólna utrata pożądania odnosi się do sytuacji, w której ktoś stracił popęd seksualny we wszystkich sytuacjach i wobec wszystkich możliwych partnerów. Z kolei sytuacyjna lub okolicznościowa utrata pożądania dotyczy tylko określonej sytuacji lub niektórych partnerów.
Podsumowując, możemy powiedzieć, że stosunek seksualny jest zachowaniem, na które wpływ mają złożone mechanizmy. Podniecenie jest podatne na zmianę przez wiele czynników, co może wywoływać różne problemy seksualne. Pamiętajmy, że aspekty związane z seksualnością są fundamentalne. Należą do nich komunikacja, poczucie bezpieczeństwa i zachowanie intymności.