Kobieca anorgazmia: przyczyny i leczenie

Kobieca anorgazmia: przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 13 września, 2018

Kobieca anorgazmia to problem, który dotyka wielu kobiet doprowadzając do ogromnego psychologicznego oraz emocjonalnego dyskomfortu.

W przeszłości nie rozmawiano o życiu seksualnym, był to temat tabu. Tak naprawdę nie miało zbytniego znaczenia czy kobieta czerpie przyjemność z seksu. Jej rola była czysto reprodukcyjna lub służyła ona za obiekt męskiego pożądania, bez prawa do cieszenia się orgazmem. Kobieca anorgazmia zapewne była wtedy czymś bardziej “naturalnym”.

Na szczęście dziś jesteśmy coraz bardziej świadomi wagi tego aspektu oraz wiemy jaki ma on wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Rola kobiety stała się istotna, a jej seksualność zaczyna nabierać coraz szczerszego znaczenia. Mimo to, nadal jest przed nami dużo pracy. Dlatego ważne jest, by nie udawać, że kobieca anorgazmia jest problemem, który został rozwiązany, i że można ruszać naprzód.

“Nic nie przeraża normatywnego dyskursu na temat seksu bardziej niż kobiece pożądanie i nic nie jest rozumiane mniej niż kobieca seksualność.”

-Valerie Tasso-

Żeńska seksualność

Czym jest kobieca anorgazmia i dlaczego się pojawia?

Kobieca anorgazmia czy też zahamowany żeński orgazm jest stałym bądź czasowym brakiem lub opóźnieniem orgazmu po zwyczajnej fazie erotycznego pobudzenia. Oznacza to, że kobieta odczuwa pragnienie, jednak nie jest w stanie osiągnąć szczytowej przyjemności doświadczanej w postaci orgazmu.

Dlaczego tak się dzieje? W rzeczywistości może istnieć kilka przyczyn. Z jednej strony wpływ może mieć edukacja seksualna, którą otrzymała dana osoba. Istnieje błędne mniemanie, że kobieta musi zawsze osiągnąć orgazm poprzez penetrację, lecz tak naprawdę częściej osiągany jest on poprzez manualną lub oralną stymulację łechtaczki.

Dlatego słaba stymulacja tej części ciała lub jej brak może być jedną z przyczyn tego problemu. Może być również spowodowany nadmiernym skrępowaniem lub samoobserwacją w czasie zbliżenia. Obsesyjne negatywne myśli na temat tego jacy jesteśmy w łóżku też nie pomagają.

“Seksapil to 50% tego, co posiadasz oraz 50% tego, co inni ludzie myślą, że posiadasz!”

-Sophia Loren-

Ponadto unikanie rozmów o kobiecej masturbacji oraz przekonanie, że kobiety nie powinny posiadać erotycznych fantazji również przyczynia się do pogłębiania zaburzenia jakim jest kobieca anorgazmia. Na koniec, powinniśmy pamiętać, że niektóre leki wpływają na zdolność osiągania orgazmu.

Dziewczyna w lesie

Jak leczyć kobiecą anorgazmię?

Jak widzisz wiele przyczyn anorgazmii ma źródło w psychice. Z tego powodu ważne jest, aby przeprowadzać leczenie z odpowiednim psychologiem. Aby było ono skuteczne, musi opierać się na fundamentalnym pilarze: psychoedukacji oraz wychowaniu seksualnym.

Jest istotne, aby kobiety zrozumiały naturę tego, co się z nimi dzieje oraz swoją seksualność. Z drugiej strony muszą również zdać sobie sprawę, że niektóre mity na temat kobiecej seksualności są po prostu nieprawdziwe i irracjonalne.

Oprócz zdobywania wiedzy na temat seksu, musisz wykonać również “pracę domową”. Powinna ona być dostosowana do każdej kobiety z osobna oraz obejmować ćwiczenia skupiające się na doznaniach zmysłowych i stymulacji.

Po pierwsze, kobieta musi sama odkryć swoje ciało, aż osiągnie orgazm. Następnie może nauczyć swego partnera jakiego rodzaju pobudzenia potrzebuje, aby doznać tej charakterystycznej przyjemności.

Po drugie, ważne jest, aby szkolić się również w umiejętnościach społecznych i technikach asertywnych. Poprawa komunikacji w relacji jest fundamentalnym krokiem do tego, by terapia zakończyła się sukcesem. Jak widzieliśmy, kobieca anorgazmia to problem, który można przezwyciężyć…Popracujmy nad tym!

“Nasze najgłębsze życzenia są szeptami naszego najbardziej autentycznego ja. Musimy nauczyć się jak je respektować. Musimy nauczyć się jak ich wysłuchiwać.”

-Sarah Ban Breathnach-

Zdjęcia dzięki uprzejmości Imani Clovis, Marvin Meyer i Vlad Deep. 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.