Nerw błędny - w jaki sposób skutecznie go stymulować?

Nerw błędny - w jaki sposób skutecznie go stymulować?

Ostatnia aktualizacja: 07 listopada, 2018

Nerw błędny jest najdłuższym i najbardziej złożonym nerwem w naszym ciele. Łączy mózg z wieloma ważnymi organami w całym ciele, w tym z jelitami, żołądkiem, sercem i płucami.

Nerw błędny jest również kluczową częścią przywspółczulnego układu nerwowego, ponieważ wpływa na oddychanie, funkcje trawienne i częstość akcji serca, a także na zdrowie psychiczne. Dlatego poprawa funkcji nerwu błędnego może wpłynąć na nasze zdrowie, wzmacniając naszą obronę przed stresem.

Zwiększenie napięcia nerwu błędnego aktywuje przywspółczulny układ nerwowy. Podwyższone napięcia nerwu błędnego oznacza, że Twoje ciało może zrelaksować się szybciej po stresie.

W rzeczywistości w 2010 roku naukowcy odkryli pętlę pozytywnego sprzężenia między wysokim napięciem nerwu błędnego, pozytywnymi emocjami i dobrym zdrowiem fizycznym. Innymi słowy, im bardziej zwiększysz napięcie nerwu błędnego, tym bardziej poprawisz swoje zdrowie fizyczne i psychiczne i vice versa.

“To prawie jak yin i yang” – mówią naukowcy. “Odpowiedź nerwu zmniejsza stres. Zmniejsza tętno i ciśnienie krwi. Zmienia funkcję pewnych części mózgu, pobudza trawienie, wszystkie te rzeczy, które zachodzą, gdy jesteśmy zrelaksowani”.

Rola nerwu błędnego w technikach relaksacyjnych

Nerw błędny ma wiele funkcji, ale niektóre z najważniejszych wynikają z jego roli jako głównego składnika autonomicznego układu nerwowego. Ten system kontroluje mimowolne funkcje organizmu, takie jak częstość bicia serca, trawienie i oddychanie.

Autonomiczny układ nerwowy dzieli się na dwie główne gałęzie: przywspółczulny i współczulny układ nerwowy. Współczulny układ nerwowy przygotowuje organizm do radzenia sobie z niebezpieczeństwem przygotowując ciało do walki lub ucieczki.

Z drugiej strony przywspółczulny układ nerwowy przygotowuje ciało do odpoczynku. Ten zrelaksowany stan powinien być stanem domyślnym, ale w przypadku osób z problemami ze stresem lub lękiem często tak nie jest.

system nerwowy

Nerw błędny jest głównym przewodem przywspółczulnego układu nerwowego. Oprócz zapoczątkowania odpowiedzi relaksacyjnej, nerw wpływa również na obniżenie stanu zapalnego, przechowywanie wspomnień i utrzymanie ciała w stanie równowagi. Stan ten nazywany jest homeostazą. Ponadto nerw błędny powoduje produkcję wielu ważnych neuroprzekaźników, zwłaszcza GABA, norepinefryny i acetylocholiny.

Objawy dysfunkcji nerwu błędnego

Zdrowie i funkcja nerwu błędnego są ściśle związane z napięciem nerwu błędnego. Kiedy nerw błędny funkcjonuje tak, jak powinien, mówi się, że mamy wysoki ton nerwu błędnego. Wysoki ton nerwu błędnego wiąże się z dobrym zdrowiem fizycznym, dobrym samopoczuciem psychicznym i odpornością na stres.

Gdy nerw błędny nie działa tak, jak powinien, mamy do czynienia z niskim tonem nerwu błędnego. Ludzie, którzy łatwo się stresują mają problemy z uspokojeniem się po doświadczeniu stresu prawdopodobnie mają niski ton nerwu błędnego.

Ponieważ jedną z wielu funkcji nerwu błędnego jest zatrzymanie stanu zapalnego, niskie napięcie nerwu błędnego często prowadzi do przewlekłego zapalenia, ważnego czynnika w wielu chorobach ciała i umysłu, w tym ADHD, lęku, depresji, Alzheimera, chorób serca, raka i cukrzycy. Ponadto, niski ton nerwu błędnego został powiązany z długą listą fizycznych i psychicznych dolegliwości, od łagodnych po ciężkie.

Wpływ napięcia nerwu błędnego na zdrowie jest powszechny i ​​ma wpływ na wiele ważnych systemów. Oto niektóre objawy i zaburzenia związane z niskim napięciem nerwu błędnego:

 • Zaparcie.
 • Depresja.
 • Cukrzyca.
 • Zaburzenia lękowe.
 • Choroby autoimmunologiczne.
 • Choroba afektywna dwubiegunowa.
 • Trudności w połykaniu.
 • Skłonność do dławienia się podczas jedzenia.
 • Zaburzenia trawienia, w tym gastropareza.
 • Chrypa.
 • Migrena.
 • Otyłość.
 • Reumatyczne zapalenie stawów.
 • Nagłe spadki ciśnienia krwi.
 • Choroby serca, w tym powolne tętno.
 • Uzależnienia.
 • Choroba Alzheimera.
 • Zespół chronicznego zmęczenia.
 • Padaczka.

Klucze do stymulacji nerwu błędnego

Istnieje wiele sposobów na stymulowanie nerwu błędnego, aby zachować jego wysoki i zdrowy ton. Naukowcy używają terminu “modulacji nerwu błędnego”, co oznacza zdolność do regulowania lub równoważenia. Tak więc to, co stymuluje nerw błędny, jest tym, co go wzmacnia i tonizuje, podobnie jak ćwiczenia wzmacniają i ujędrniają mięśnie.

Zdrowszy nerw błędny lepiej odpowiada na sygnały, co pozwala szybciej wrócić do siebie po stresie.

mózg

Stymuluj nerw błędny używając połączenia ciało-umysł

Przedstawiamy niektóre ćwiczenia i terapie ciało-umysł, które pomagają poprawić napięcie nerwu błędnego:

 • Śpiewnie. Śpiewanie samemu lub w grupie stymuluje nerw błędny, według naukowców. Podczas śpiewania z innymi osobami częstotliwość bicia serce się synchronizuje. Uważa się, że nerw błędny jest za to odpowiedzialny.
 • Medytacja. Jedno z badań wykazało, że medytacja automatycznie pomaga w napięciu nerwu błędnego. Ponadto odkryto, że śpiewanie OM zwiększa napięcie nerwu błędnego, jednocześnie zmniejszając aktywność w ciele migdałowatym, ośrodku lękowym mózgu.
 • Joga. Umiarkowane ćwiczenia dowolnego rodzaju mogą stymulować nerw błędny, ale joga zdecydowanie się tutaj wyróżnia. Liczne badania potwierdzają, że joga zwiększa aktywność przywspółczulną układu nerwowego, co z kolei poprawia napięcie nerwu błędnego. Na przykład, jedno badanie wykazało, że joga nie tylko poprawia napięcie nerwu błędnego, ale także zwiększa uwalnianie GABA, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za odprężenie.
 • Akupunktura. Wzmacnia napięcie nerwu błędnego. Tradycyjne punkty akupunktury, szczególnie akupunktura uszna, stymulują nerw błędny, jak wykazały badania.
 • Refleksologia. Naukowo potwierdzono, że refleksologia stóp zwiększa napięcie nerwu błędnego.

Inne formy stymulacji nerwu błędnego

Cieszenie się zdrowymi relacjami z innymi jest kolejnym kluczem do zdrowia nerwu błędnego. Wiadomo, że osoby z lepszym napięciem nerwu błędnego są większymi altruistami i mają bliższe i bardziej harmonijne relacje z bliskimi.

Częściowo dlatego, że stymulacja nerwu błędnego powoduje uwolnienie oksytocyny, hormonu zwanego “cząsteczką łączącą”, ponieważ promuje ona połączenie. Oksytocyna została powiązana z ludzkimi cechami, takimi jak lojalność, empatia, zaufanie i odwaga.

W tym sensie badania odkryły, że istnieje związek między pozytywnymi relacjami, emocjami i zdrowiem fizycznym zbudowanym na wysokim napięciu nerwu błędnego.

koleżanki

Dlatego jednym ze sposobów na stymulowanie nerwu błędnego jest spotykanie się z przyjaciółmi i wspólny śmiech. Śmiech wzmacnia relacje, zwiększając częstotliwość akcji serca, co jest niezawodnym wskaźnikiem prawidłowego funkcjonowania nerwu błędnego.

Na koniec warto wspomnieć o innym sposobie stymulacji nerwu błędnego: poprzez suplementy. Niektóre suplementy mogą poprawić zdrowie i funkcję nerwu błędnego, takie jak korzeń imbiru, probiotyki (a w szczególności Lactobacillus rhamnosus), niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3 (szczególnie DHA) i cynk.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.