Prawdziwi przyjaciele - ich cztery cechy

Twoi prawdziwi przyjaciele są niesamowici, ponieważ dają ci radość i wsparcie niezależnie od sytuacji. Dowiedz się tutaj, co powinno ich charakteryzować.
Prawdziwi przyjaciele - ich cztery cechy
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2022

Twoi prawdziwi przyjaciele są mocnymi i wiecznymi filarami w twoim życiu. Można nawet powiedzieć, że są twoimi życiowymi towarzyszami. Rzeczywiście, dobrze wiadomo, że prawdziwi przyjaciele wykraczają daleko poza zwykłą pomoc, gdy jesteś w potrzebie.

Ta hipoteza nie jest tylko częścią powszechnej mądrości. W rzeczywistości istnieją badania, które potwierdzają, że szerokie i solidne wsparcie społeczne wydłuża oczekiwaną długość życia.

Co jednak odróżnia prawdziwą przyjaźń od prostego związku partnerskiego? Jakie cechy emocjonalne posiada przyjaciel, który czyni go tak wyjątkowym i motywuje cię do przyznania mu pozycji „najlepszego przyjaciela” lub „bratniej duszy” w twoim sercu?

Według Roberta Rowneya, psychiatry i dyrektora oddziału zaburzeń nastroju w Cleveland Clinic (USA), istnieją pewne nawyki, które odróżniają prawdziwych przyjaciół od tych, którzy nimi nie są.

„Przyjaźń to pojedyncza dusza mieszkająca w dwóch ciałach”.

-Arystoteles-

Przyjaciółki rozmawiają

Następnie wyjaśnimy cztery cechy, które pomogą Ci odróżnić prawdziwego przyjaciela od zwykłego kolegi lub znajomego.

Do tych czterech cech musimy dodać jeszcze jedną. To zdolność i pewność siebie do mówienia prawdy lub konfrontacji z rzeczywistością, nawet jeśli na początku jest to bolesne lub nieprzyjemne.

Prawdziwi przyjaciele – jak ich rozpoznać

1. Pomagają ci lepiej patrzeć na samego siebie

Jako istota ludzka być może masz tendencję do bycia bardzo samokrytycznym. Może to prowadzić do negatywnych myśli o sobie.

Psychiatra Rowney wskazuje, że prawdziwy przyjaciel pociesza cię, gdy jesteś zbyt negatywny i stwierdza, że „ludzie czują się lepiej, gdy są otoczeni przez ludzi, którzy są im bliscy, którzy dają im wsparcie i zachętę, gdy tego potrzebują”.

Twoi najbliżsi przyjaciele będą tymi, którzy wyrażają niezgodę, gdy zauważą, że jesteś dla siebie zbyt surowy. „Prawdziwi przyjaciele w naturalny sposób podnoszą twoją samoocenę” twierdzi Rowney „A z kolei pomaganie dobremu przyjacielowi (w ten sposób) może pomóc ci również poczuć się lepiej z samym sobą”.

2. Mówią ci, kiedy się mylisz

Prawdziwi przyjaciele są wystarczająco pewni siebie, aby jasno powiedzieć, że chcą dla ciebie jak najlepiej. Innymi słowy, informują cię, kiedy popełniasz błąd. Rzeczywiście, nie jesteś doskonały, a prawdziwi przyjaciele są świadomi twoich błędów i informują cię o nich, żebyś mógł się uczyć.

Prawdziwi przyjaciele są w stanie wskazać zarówno to, co robisz dobrze, jak i to, co musisz zrobić lepiej. Co więcej, są w stanie zapewnić ci wsparcie, którego potrzebujesz w obu przypadkach.

Przyjaciółki dające sobie nawzajem wsparcie emocjonalne

„Jeśli to powierzchowny lub nowy przyjaciel, nie powie niczego, co mogłoby być odpychające. Ale jeśli jest to prawdziwy przyjaciel – ktoś, komu naprawdę ufasz – wie, że może ci powiedzieć dokładnie to, co ma na myśli” – twierdzi Rowney. Twierdzi on również, że „ludzie, którzy są otwarci i bezpośredni, to jedni z najważniejszych przyjaciół”.

3. Możesz liczyć na ich pomoc i wsparcie

Jedną z niesamowitych cech, jakie wykazują prawdziwi przyjaciele jest bezgraniczna troska o ciebie i twoje dobro. Są oni obecni w twoim życiu w dobrych i złych momentach, aby zapewnić ci wsparcie w chwilach stresu i problemów.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy któryś z twoich przyjaciół zwraca na ciebie uwagę w ten sposób, sprawdź, czy używa lub wycisza swój telefon komórkowy, gdy jesteście razem. Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii w 2012 roku wykazało, że obecność telefonu komórkowego może cię rozpraszać, gdy z kimś jesteś. Twój najlepszy przyjaciel by na to nie pozwolił.

Pomoc i wsparcie okazywane i udzielane w przyjaźni są tak wielkie, że wyzwalają nawet poziom empatii. Zostało to ujawnione w badaniu przeprowadzonym przez University of Virginia (Stany Zjednoczone). Badacze ci odkryli, że aktywność mózgu osoby, która znajduje się w groźnej lub niebezpiecznej sytuacji, jest praktycznie taka sama, jak wtedy, gdy jej przyjaciel jest w niebezpieczeństwie. Innymi słowy, zdolność do postawienia się na cudzym miejscu jest uwydatniona do tego stopnia, że masz aktywację neuronów równoważną aktywacji twoich przyjaciół. Niesamowite, prawda?

4. Prawdziwi przyjaciele słuchają cię sercem

Większość ludzi nie jest w stanie ulec pokusie, by zmienić tory rozmowy na własny temat podczas rozmowy z drugimi. Jednak rozmowy z prawdziwymi przyjaciółmi nie są ani monologiem. Nie tak buduje się przecież prawdziwą przyjaźń.

Prawdziwi przyjaciele rozmawiają

Kiedy jesteś w stanie prowadzić z kimś otwarty dialog, jest bardziej prawdopodobne, że wzmocnisz swoją więź z tą osobą. Dr Paul Sacco, adiunkt w Szkole Pracy Socjalnej Uniwersytetu Maryland (USA), mówi, że kluczem do zrównoważonej rozmowy między dwojgiem ludzi jest aktywne zwracanie uwagi na to, co mówi druga osoba.

„Ludzie, którzy są dobrymi słuchaczami, potwierdzają uczucia innych ludzi. Pokazują im, że to, co mówią, ma sens i jest warte zachodu”.

-Autor nieznany-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.