Pragmatyczny optymizm i jego 8 podstawowych zasad

Pragmatyczny optymizm i jego 8 podstawowych zasad
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Czym jest pragmatyczny optymizm? Aby przejść przez wszystko, przez co przeszli ludzie i dotrzeć tam, gdzie dotarli, potrzeba było nadmiernego optymizmu. Ale nie każdy ma takie samo połączenie marzeń i odwagi. Pomysł ten przyszedł do pisarza i wychowawcy Marka Stevensona, aby zidentyfikować wspólne cechy, które posiadają optymistyczni ludzie. Ustanowił 8 zasad, na których opiera się pragmatyczny optymizm.

Zmiany naukowe i technologiczne modyfikują społeczeństwo, w którym żyjemy. Dlatego Stevenson uważa, że musimy uczyć i żyć w nieco inny sposób niż w przeszłości. Mówi, że musimy starać się mieć pragmatyczne i optymistyczne myśli.

Pyta, jak to możliwe, że niektórzy ludzie czynią dobro w naszym ciągle zmieniającym się świecie? Co takiego mają ze sobą wspólnego, co sprawia, że są bardziej skłonni do walki o przyszłość i do zmiany świata?

Pragmatyczny optymizm czyli marzyć i wyobrażać sobie

Optymizm to tendencja do nadziei, że przyszłość przyniesie korzystne wyniki. Potrzeba siły woli, aby znaleźć rozwiązania i możliwości, zawsze koncentrując się na pozytywach. Stevenson spogląda na przystosowanie, jakie dzisiaj panuje. Zachęca nas do wyobrażania sobie, marzenia i rozświetlania przyszłości, na którą zasługujemy. Jedynym sposobem na praktykowanie pragmatycznego optymizmu jest pozwolenie nam na to, czego pragniemy.

Zadowolona kobieta na łące - pragmatyczny optymizm

Twórz, aby przynosić korzyści wszystkim

Stevenson zdał sobie sprawę, że ludzie, którzy robią znaczące postępy i przyczyniają się do prawdziwego postępu na świecie, angażują się w sprawy większe od nich samych. W tym toku myślenia nie ma miejsca dla samolubstwa. Ostatecznie jest to wiara, która jest daleka od indywidualizmu i narcyzmu: powinniśmy tworzyć dla dobra wszystkich, a nie tylko niektórych ludzi lub nas samych.

Pragmatyczny optymizm – idź po to, co działa

Przekonania są subiektywne. Fakty są naukowo obiektywne. Stevenson uważa, że pragmatyczny optymizm musi koncentrować się na faktach. Będzie to oznaczać naukowy i oparty na dowodach sposób myślenia. Oznacza to, że zaleca skupienie się na tym, co już wiemy.

Jako przykład porównuje inżyniera z politykiem. Podczas gdy ten pierwszy buduje budynki oparte na obiektywnej rzeczywistości, ten drugi jest kierowany przez swoją ideologię. To nie pozwala im widzieć rzeczy takimi, jakimi są. Zamiast tego Stevenson zachęca nas do myślenia jak inżynierowie.

Dzielenie się zwiększa moc

Dzielenie się pomysłami wzmacnia je, sprawia, że rosną. Ale jeśli chronimy nasze idee, pozbawiamy ich świata i mocy, którą posiadają. Doskonały pomysł, którym się nie dzielimy, jest bezużyteczny. I w końcu umiera.

Każdy jest połączony i wszystko się zmienia. Stevenson zapewnia nas, że im bardziej jesteśmy połączeni, tym szybciej pomysł wejdzie do obiegu. Ale ponieważ moc rozprzestrzenia się w Internecie, musimy być za nią odpowiedzialni. Nie powinniśmy po prostu robić rzeczy bez brania za nie odpowiedzialności.

“Twoje pomysły są przeznaczone do dzielenia się, a nie chowania ich”.

-Mark Stevenson-

Para wspólnie planuje

Błądzenie to robienie postępów

Jeśli coś popsujemy, nie ma problemu. Powinniśmy ciągle się podnosić. I tak w kółko. Ale jeśli nie spróbujemy w ogóle, jesteśmy ofiarami naszego lęku przed porażką. Stevenson popycha nas do popełniania błędów, ponieważ wierzy, że jest to sposób na znalezienie właściwej odpowiedzi.

W rzeczywistości uważa, że jest to najlepsza strategia dla postępu. Nikt nie odkrył niczego bez uprzedniego popełnienia błędu. Ludzie, którzy wierzą, że błędy są końcem świata, będą w stać w zastoju. Robiąc to, działają nieodpowiedzialnie i ostatecznie znajdują się na niewłaściwej ścieżce.

Pragmatyczny optymizm: zrób to zamiast próbować

Intencje motywują do działania, ale nie jesteśmy zrobieni z prób, a raczej z działań. Z tego powodu najlepszym sposobem, aby być wiernym temu, kim jesteśmy, jest działanie. Biorąc to, w co wierzymy, myślimy i wprowadzamy w życie. Jesteśmy tym, co robimy i czujemy, a nie tym, co zamierzamy robić.

Pozbądź się lenistwa

Stevenson uważa, że cyniczna kultura rządzi światem. Ujawnia brak ambicji i nadzieję, że sytuacja może się poprawić. Jednak pragmatyczny optymizm opowiada się za pozbyciem się lenistwa, wymówek i apatii. Tylko przezwyciężając tę mentalną przeszkodę będziemy w stanie żyć naszymi marzeniami.

“Pozbądź się cynizmu”.

-Mark Stevenson-

Kobieta biegnie z parasolem - pragmatyczny optymizm

Ćwicz cierpliwość

Życie jest jak wyścig długodystansowy, w którym każdy mały krok prowadzi nas do naszych celów. W niektóre dni robimy więcej, w inne mniej. Ale nasza nagroda prędzej czy później do nas przyjdzie. Nadzieja, wysiłek, cierpliwość i wytrwałość sprawiają, że wynik jest warty wysiłku.

Te 8 zasad może służyć jako przewodnik po pragmatycznym optymizmie. Pomogą nam żyć bardziej produktywnie i pozytywnie. Jeśli zaczniemy naprawdę włączać to do naszego codziennego życia, będziemy mieli pewność, że zmienimy wszystko, na co nastawimy nasze umysły. Zmiana zawsze jest możliwa.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.