Okazywanie cierpliwości - 5 kluczy do dojrzalego podejścia

Okazywanie cierpliwości - 5 kluczy do dojrzalego podejścia
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia, 2018

Większość z nas doskonale wie, że okazywanie cierpliwości pozwala żyć w sposób bardziej dojrzały, świadczący o inteligencji. Co innego jednak wiedzieć, a co innego osiągnąć taki poziom. Tym bardziej jest to widoczne, gdy weźmiemy pod uwagę charakterystykę otaczających nas ludzi i tempa, jakie towarzyszy każdemu zadaniu, które mamy do wykonania.

Dlaczego więc okazywanie cierpliwości nie zawsze przychodzi nam łatwo?

Okazywanie cierpliwości jest bardzo ważną umiejętnością, ponieważ w rzeczywistości na wszystko to, co w naszym życiu jest najważniejsze, potrzebujemy określonej ilości czasu.

W każdej sytuacji, w każdym podejmowanym przez nas działaniu sztuka polega na odpowiednim zsynchronizowaniu czasu potrzebnego na zrobienie czegoś z czasem oczekiwania. Czas osiągnięć trzeba też zsynchronizować z czasem pracy, który do osiągnięcia doprowadził.

Okazywanie cierpliwości to drzewo o gorzkich korzeniach, które ostatecznie daje niezwykle słodkie owoce.

-Perskie przysłowie-

Okazywanie cierpliwości – niezwykle cenna umiejętność

Choć okazywanie cierpliwości nie przychodzi nam łatwo, to nie jest nieosiągalne. Wiele w tej kwestii mają do powiedzenia nasze nawyki. Często bowiem mamy w zwyczaju reagować w sposób pobudzony, nie przyjmować zakładki czasowej, czy dopuszczalnego marginesu błędu. Nie zawsze mamy też w zwyczaju zapewnianie sobie należytego odpoczynku.

Nieodzowne więc wydaje się przyswojenie sobie nowych sposobów postępowania i reagowania w określonych sytuacjach. Co więc robić, by okazywanie cierpliwości przychodziło nam łatwiej? Oto kilka praktycznych wskazówek:

1. Nie oceniaj

Czy kwestia jaką jest ocenianie innych ma jakiś związek z cierpliwością? Zdecydowanie tak! Często zdarza się nam, że marnujemy naszą cenną energię podważając działania innych osób. Mówimy o tym, co zrobili źle lub jacy nie powinni być. Takie działanie samo w sobie wprowadza niezwykle silne napięcie, które pojawia się między nami i otaczającym nas światem. 

Palec wskazujący mężczyznę

W rzeczy samej stałe osądzanie innych stanowi dowód na przyjęcie wrogiej postawy względem otoczenia. To z kolei często prowadzi do rozwinięcia się innego problemu, jakim jest brak tolerancji, która wpływa na brak cierpliwości. Z drugiej zaś strony, jeśli potrafimy akceptować innych takich jakimi są, o wiele łatwiej możemy osiągnąć wewnętrzną równowagę. Dzięki temu o wiele łatwiej przyjdzie nam okazywanie cierpliwości.

2. Spojrzenie z dystansu na konflikt

Jeśli głęboko to przeanalizujemy, zauważymy, że większość konfliktów, do jakich dochodzi nie ma żadnego sensu. Wynikają często ze złego samopoczucia uwikłanych w nie osób, ale w rzeczywistości nie prowadzą donikąd. Stanowią jedynie wyraz niezadowolenia, który niestety jedynie to uczucie pogłębia.

Konflikt nie jest zły sam w sobie. Wręcz przeciwnie, może się nawet okazać wzbogacający, ponieważ pozwala nam spojrzeć na dana kwestię z innego punktu widzenia. Dzięki niemu też możemy czasem zauważyć na czym polega popełniany przez nas błąd. Sztuka polega raczej na poprawnym jego prowadzeniu. Innymi słowy nie powinniśmy dopuszczać, by jedynym rezultatem konfliktu było utrzymywanie nieprzyjemnego stanu napięcia.

3. Docenianie tego, co wnoszą inni

Okazywanie cierpliwości staje się o wiele łatwiejsze, gdy doceniamy to, co robią inni. Choć być może nie zawsze jesteśmy tego świadomi, każdego dnia wiele osób robi coś dla nas. Żadna z nich nie jest nieomylna, dokładnie tak jak to jest również w naszym przypadku. Ostatecznie jednak wzbogacają one nasze życie i sprawiają, że dzięki nim żyjemy lepiej.

Prezent w postaci serca

Jeśli jednak nie zauważamy i nie doceniamy wysiłków innych osób, kończymy skupiając się na wyolbrzymianiu nawet małych niedociągnięć innych. Okazywanie cierpliwości staje się wtedy praktycznie niemożliwe. Koniecznie musimy uznawać i doceniać wysiłki innych. Dzięki takiemu postępowaniu osiągamy wewnętrzny spokój i stajemy się szczodrzy nie tylko wobec innych. Również względem siebie samych.

4. Zwolnij!

Jednym z poważnych przekleństw dzisiejszej rzeczywistości jest obsesja na tle czasu wykonywanych zajęć. Staliśmy się wrogami tego, co dzieje się na spokojnie. Zapominamy przy tym jednak, że na to, co w życiu najważniejsze, potrzebny jest czas. Czasem różnica pomiędzy decyzją dobrą i złą sprowadza się do poświęcenia dodatkowej chwili czasu.

Jesteśmy konstruktorami samych siebie i odpowiadamy za nasze życie. Jeśli chcemy wszystko robić w pośpiechu, prawdopodobnie nie zbudujemy żadnej trwałej konstrukcji. Staniemy się raczej kruchym rezultatem naszych własnych działań. Warto więc nieco zwolnić, zwłaszcza wtedy, gdy po raz kolejny uświadamiamy sobie, że znów się gdzieś śpieszymy.

5. Oddychanie wspomaga okazywanie cierpliwości

Odpowiednie oddychanie pozwala uwolnić sekrety umysłu i zdrowe emocje. Tlen jest jednym z najważniejszych składników, jakich potrzebuje nasz umysł do prawidłowego funkcjonowania. Z tego względu wszystko, co ma związek ze sztuką oddychania, nierozerwalnie wiąże się z ulepszaniem naszego wnętrza.

Kobieta praktykuje oddychanie

Poświęcenie kilku chwil na głębokie oddychanie kilka razy dziennie stanowi doskonały zwyczaj, który ułatwia okazywanie cierpliwości. Najlepiej zamknąć wtedy oczy i starać się o niczym nie myśleć. Interesuje nas tylko powietrze, które wchodzi do płuc, a następnie je opuszcza. Liczy się tylko życie, które nas otacza.

Okazywanie cierpliwości to prawdziwa sztuka, która wymaga od nas… cierpliwości. Niczego nie można osiągnąć z dnia na dzień. Warto jednak poświęcać na jej opanowanie odpowiednią ilość czasu i uwagi. Jakie będą rezultaty? Sam się przekonaj!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.