Przywództwo emocjonalne według Daniela Golemana

Przywództwo emocjonalne według Daniela Golemana
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Jeśli chcesz zainspirować i poprowadzić swoich pracowników lub członków zespołu do sukcesu, zastosuj przywództwo emocjonalne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na czym polega ta technika.

Umiejętność bycia liderem jest niezwykle ważna u osób pracujących z zespołami. Ludzie, którzy chcą motywować innych, muszą mieć umiejętność inspirowania i kierowania, ponieważ jest to klucz do osiągnięcia każdego celu. I chociaż jest na to wiele sposobów, najskuteczniejszym jest przywództwo emocjonalne.

Ta koncepcja została opracowana przez Daniela Golemana, Richarda Boyatzisa i Annie McKee i opisana w książce Primal Leadership. Autorzy opisują w swojej książce sześć stylów przywództwa emocjonalnego. Każdy z nich jest przydatny w konkretnej sytuacji.

Dobrą wiadomością jest to, że możemy rozwinąć je wszystkie, jeśli tylko podejmiemy wystarczający wysiłek i wykażemy odpowiednie zaangażowanie.

W tym artykule wyjaśniamy, czym tak właściwie jest przywództwo emocjonalne, a także omawiamy jego główne zalety i wady. Pamiętaj jednak, że przywództwo emocjonalne nie jest jedynym sposobem kierowania zespołem.

Czym jest przywództwo emocjonalne?

Style przywódcze opisane przez Golemana, Boyatzisa i McKee różnią się od tych opisanych przez innych autorów: mają ogromny związek z emocjami osób, wobec których są stosowane.

Każdy z sześciu stylów wpływa na sposób, w jaki zespół się czuje i zachowuje. Dlatego, w zależności od wyników, które zespół chce osiągnąć, dany styl będzie bardziej skuteczny niż inny.

Jedną z najważniejszych koncepcji opisanej w Primal Leadership jest to, że nie ma najlepszej opcji, jeśli chodzi o wybór stylu przywództwa emocjonalnego. Każdy styl ma kilka zalet, a także różne cechy, które mogą nie pasować do wszystkich sytuacji.

W związku z tym lider musi dobrze poznać te cechy, aby wybrać, który styl zastosować. Musi również opanować wszystkie style, aby wybrać najlepszy z nich dla każdej indywidualnej sytuacji.

Daniel Goleman

Sześć stylów przywództwa emocjonalnego to:

  • Autorytarny (wizjonerski)
  • Trenerski (coaching)
  • Afiliacyjny
  • Demokratyczny
  • Nakazowy
  • Procesowy (normatywny)

Chociaż każdy z tych stylów ma bardzo różne cechy, wszystkie opierają się na zrozumieniu emocji innych ludzi. Właśnie stąd pochodzi nazwa – przywództwo emocjonalne.

Czy jednak zawsze należy używać jednego z tych sześciu stylów do prowadzenia grupy? Odpowiedź zależy od okoliczności, w których stoi lider.

Przywództwo emocjonalne – wady i zalety

Podobnie jak w przypadku każdej innej umiejętności lub podejścia, przywództwo emocjonalne ma zarówno negatywną, jak i pozytywną stronę. Zobaczmy niektóre z najważniejszych cech tej techniki. Pomoże nam to zdecydować, czy w danej sytuacji rozsądnie jest uciec się do emocji, czy lepiej zastosować bardziej logiczne i mniej empatyczne podejście.

Zalety

Nie można zaprzeczyć, że zarządzanie grupą z wykorzystaniem inteligencji emocjonalnej przynosi wiele korzyści. Takie podejście może na przykład pomóc w znalezieniu równowagi między osiągnięciem celów firmy a tworzeniem trwałych relacji zawodowych.

W pewnym stopniu może to wiązać się z poświęceniem wydajności w celu podniesienia dobrobytu i szczęścia pracowników.

Z drugiej strony, dobry lider jest w stanie uwydatnić dobre cechy zespołu. Przywództwo emocjonalne ułatwia liderowi odkrywanie talentów pracowników i pomaganie im rozwijać się zawodowo. Dodatkowo pozwala zwiększyć motywację pracowników, co jest istotne dla każdej firmy.

Lider i jego zespół

Wady

Jednak nie w każdej sytuacji przywództwo emocjonalne jest dobrym wyborem. Czasami jego stosowanie może mieć negatywne konsekwencje, takie jak:

  • Lider może działać impulsywnie: może to powstrzymać rozwój firmy, ponieważ zarządzanie firmą wymaga bardzo racjonalnego podejścia.
  • Problemy z samokontrolą: w niektórych przypadkach lider musi podejmować skomplikowane decyzje, które mogą być trudne na poziomie emocjonalnym. Jeśli lider jest zbyt empatyczny, może to wpłynąć na cały projekt firmy.
  • Spowolnienie pracy lub pogorszenie wyników: lider musi skupiać się wyłącznie na celach firmy. Jednak ktoś, kto martwi się zbytnio o emocje innych, uzna to za niezwykle trudne.
  • Wahania emocjonalne: w końcu nadmiar empatii i odnoszenie się do emocji innych osób może zbytnio wpłynąć na nastrój. Zasadniczo lider musi być przykładem siły i stabilności.

Zazwyczaj wdrożenie jednego z sześciu stylów przywództwa emocjonalnego przynosi korzyści firmie lub zespołowi. Czasami jednak trzeba ocenić, czy jest to najlepsze z punktu widzenia pracowników i celów firmy. Podobnie jak większość rzeczy w życiu, odpowiedź nie zawsze jest oczywista.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.