Pracoholizm - w jaki sposób się od niego uwolnić?

Pracoholizm odbija się zarówno na ciele, jak i na umyśle. W tym artykule mówimy o jego konsekwencjach, a także o różnych strategiach zapobiegania i radzenia sobie, które mogą pomóc ci się z niego wydostać.
Pracoholizm - w jaki sposób się od niego uwolnić?
Sara González Juárez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sara González Juárez.

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia, 2023

Czy uważasz, że Twoja praca jest ciężka i przytłaczająca, i ciągle czujesz, że chcesz uciec z biura? Kiedy jesteś wzywany do rozwiązania problemu, czy robisz to od razu? Czy czujesz, że musisz zakończyć wszystkie oczekujące zadania, zanim wyjdziesz z pracy, bo inaczej będziesz miał nieprzespaną noc? Czy spędzasz wakacje, przyklejony do telefonu, rozmawiając z szefem, ponieważ wiesz, że jeśli tego nie zrobisz, po powrocie do pracy będziesz miał kłopoty? Prawdopodobnie cierpisz na pracoholizm.

Koniecznie dowiedz się więcej na temat tego zaburzenia.

Pracoholizm

Termin pracoholizm nadaje nazwę stałemu zaabsorbowaniu pracą, do tego stopnia, że ma ona wpływ na resztę życia. Nie jesteś w stanie odłączyć się od pracy w wolnym czasie, cieszyć się nim ani odpowiednio odpocząć.

Co więcej, wbrew temu, co myślisz, wpływa to również na Twoją wydajność w pracy. Chroniczne zmęczenie, ciągły niepokój i zmartwienie w końcu odbijają się na Twoim zdrowiu, więc ostatecznie wpłynie to również na wydajność w pracy.

Przepracowany mężczyzna
Pracoholizm ostatecznie może wpłynąć na wszystkie aspekty życia danej osoby.

Przyczyny pracoholizmu

Dlaczego uzależniłeś się od pracy? W rzeczywistości zwykle nie wynika to z jej jakości. Twoje pragnienie pozostania w kontakcie z pewnością nie wynika z tego, że postrzegasz tę czynność jako przyjemną. W rzeczywistości twoim dominującym stanem psychicznym jest stres. Więc dlaczego tak trudno z nim zerwać? Oto niektóre przyczyny:

  • Jesteś ambitnym, wymagającym perfekcjonistą. W związku z tym potrzebujesz stymulacji i nie możesz się rozłączyć.
  • Czujesz się niezastąpiony i obawiasz się, że wszystko rozpadnie się pod Twoją nieobecność. Boisz się konsekwencji, jakie wywoła to na dłuższą metę.
  • Nadmiernie używasz telefonu komórkowego, aby zawsze być w kontakcie. Oznacza to, że w wolnym czasie zajmujesz się powiadomieniami z pracy.
  • Czujesz presję ze strony swojej firmy, która nęka Cię w wolnym czasie, więc odpuszczasz walkę i bierzesz się do pracy.
  • Praca jest dla Ciebie schronieniem przed innymi nieprzyjemnymi sytuacjami, takimi jak zła atmosfera w domu czy rozpad związku.
  • Utożsamiasz wartość osobistą z wartością pracy. Uważasz również, że źle jest opuszczać pracę z zadaniem wykonanym w połowie i że powinieneś stale zwiększać swoją produktywność bez chwili wytchnienia.

Objawy

Jak widać, jeśli jesteś pracoholikiem, nie jesteś w stanie odłączyć się (fizycznie i psychicznie) od swojej pracy, czy to z powodu przymusu, czy nękania ze strony firmy, w której pracujesz. Ten rytm życia, dodany do intensywnej i obsesyjnej emocjonalności, kończy się somatyzowaniem i wytwarzaniem objawów, takich jak:

  • Intensywny stres psychiczny
  • Syndrom wypalenia
  • Problemy ze snem
  • Problemy z układem pokarmowym, skórą lub włosami spowodowane przewlekłym stresem
  • Intensywny niepokój, aż do bólu i ataków paniki
  • Nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego

Ponadto, jak wspomnieliśmy wcześniej, ten stan psychiczny ostatecznie wpływa na Twoje życie osobiste.

Pracoholizm – jak się uwolnić

Może myślisz, że gdyby to zależało od Twoich szefów, pracowałbyś bez przerwy, aż umarłbyś z wycieńczenia. Prawdopodobnie zastanawiałeś się również nad tym, jak nieustannie jesteś bombardowany potrzebą bycia produktywnym, co nie przynosi nic poza unieszczęśliwieniem.

Jeśli myślisz w ten sposób, to dobry znak, bo oznacza to, że osiągnąłeś pierwszy etap budowania swojej tarczy przed pracoholizmem. Wiąże się to z dekonstrukcją myśli. Nikt nie jest wolny od wpływu społeczeństwa, ale możesz zmienić swoje osobiste wartości i zdecydować, że pracujesz, aby żyć, a nie żyjesz, aby pracować.

Dobrym pomysłem jest również rutynowe badanie duszy w celu zidentyfikowania objawów, zwłaszcza jeśli Twoja praca jest naprawdę wymagająca lub doświadczasz nękania. Skoncentruj się na dbaniu o siebie i nauce rozłączania się, gdy wychodzisz z biura lub gdy wyłączasz komputer.

Zrelaksowany mężczyzna z zamkniętymi oczami
Aby poradzić sobie z zespołem wykonawczym, konieczne jest nauczenie się odłączania.

Co zrobić, jeśli myślisz, że już cierpisz

Jeśli już żyjesz w ciągłym niepokoju, jesteś stale przyklejony do telefonu i ciągle myślisz o przyszłych problemach, które pojawią się, jeśli nie porozmawiasz ze swoim szefem, być może potrzebujesz wizyty u psychologa. Istnieją różne stopnie pracoholizmu, ale samodzielne wyjście z takiej sytuacji i uwolnienie się może być tak trudne, że w ogóle tego nie zrobisz.

Jeśli dbanie o wzorce snu, lepsze odżywianie, medytacja i ćwiczenia nie działają, udaj się do psychologa. Nie jest łatwo zmienić orientację swojego życia zawodowego i przestać być pracoholikiem. Nie jest to problem, z którym powinieneś walczyć w pojedynkę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Taheri, F., Naderibeni, N., & Mirzamani, A. (2022). Subjective well-being in the relationship between workaholism and workplace incivility: the moderating role of gender. Journal of Organizational Effectiveness: People and Performance, (ahead-of-print).
  • Morkevičiūtė, M., & Endriulaitienė, A. (2022). Defining the border between workaholism and work addiction: a systematic review. International Journal of Mental Health and Addiction, 1-11.
  • Santos, J., Sousa, C., Gonçalves, G., & Sousa, A. (2022). Work passion and workaholism: Consequences on burnout of health and non-health professionals. In Occupational and environmental safety and health III (pp. 493-504). Springer, Cham.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.