Pozytywne wspomnienia i ich nieoceniona wartość

Psychologowie uważają, że Twoja pamięć jest ściśle związana z emocjami. Dlatego też możesz przywrócić pierwotne odczucia z doświadczenia, jeśli skupisz się na swojej pamięci. Pozytywne wspomnienia mogą zapewnić Ci spokój i uleczyć zranione poczucie własnej wartości.

Pozytywne wspomnienia

Pozytywne wspomnienia zapewniają stabilność i są bezpieczną przystanią z niezwykłą zdolnością do zapewniania ochrony naszej psychice. Mózg jest w stanie przechowywać, organizować i nadawać priorytety wszystkim wspomnieniom. W rzeczywistości przez wiele lat psychologowie używali metafory ze świata komputerów, aby wyjaśnić, jak działa mózg.

Już tego nie robią, ale wciąż porównanie naszej pamięci z komputerem może być pomocne. Twoja pamięć jest bazą danych zawierającą nie tylko pozytywne wspomnienia, ale także i te gorsze.

Psychologowie uważają, że Twoja pamięć jest ściśle związana z emocjami. Dlatego też możesz przywrócić pierwotne odczucia związane z przeżyciami, jeśli skupisz się na swoich wspomnieniach.

Pozytywne wspomnienia mogą przynieść Ci spokój i uleczyć zranione poczucie własnej wartości. Z drugiej strony, jeśli wspomnienia są nieprzyjemne, ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, jest zapamiętanie ich.

„Czasami nigdy nie poznasz wartości chwili, dopóki nie stanie się ona wspomnieniem”.
-Dr Seuss-

Pozytywne wspomnienia i ich wartość

Jakiś czas temu mogliśmy usłyszeć naprawdę piękną opowieść o wartości wspomnień. W maju 2017 roku 14-letni wtedy Patryk Lessman przebywał z rodziną na wakacjach nad mazurskim jeziorem o nazwie Jeziorak.

Młody człowiek bawił się budując zamki z piasku i łowiąc ryby w jeziorze. Pewnego dnia natrafił na dwa stare metalowe dzbanki na mleko zakopane w lesie. Natychmiast powiedział rodzicom o tym, co znalazł. Powiedzieli oni lokalnym władzom o tym odkryciu. Przedstawiciele władz przybyli na to miejsce z wykrywaczami metali w celu poszukania kolejnych obiektów.

Stare zdjęcia

Kilka miesięcy później, po dokładnym przeanalizowaniu przez historyków tego, co znalazł Patryk, zorganizowana została konferencja prasowa poświęcona temu odkryciu.

Dwa dzbanki na mleko zawierały przedmioty osobiste i pamiątki rodzinne będące pozostałością po hrabim Hansie Joachimie von Flinckensteinie, który był niegdyś właścicielem tej ziemi należącej do jego rozległego gospodarstwa.

Naukowcy odkryli wiele cennych dokumentów w starych pojemnikach, w tym pamiętnik i testament hrabiego. Władze odnalazły również pieczęć i herb rodu von Finckenstein, ponieważ była to stara, arystokratyczna pruska rodzina.

Znaleźli nawet paszport i pamiętnik Hansa Joachima von Flickensteina z czasów I wojny światowej. W drugim pojemniku znaleźli jego mundur z czasów II wojny światowej oraz listy i wiersze od jego córek.

Hans Joachim von Flinckenstein urodził się w 1879 roku. Przeżył on dwie wielkie wojny. Latem 1944 r. Hans Joachim i jego żona Hildegarda wysłali swoje córki na Pomorze, aby uchronić je przed wkraczającymi wojskami radzieckimi.

Pomorze jak wiemy było obszarem oddzielającym Niemcy od Polski. Hans Joachim von Flickenstein i jego żona pozostali w Polsce i ukrywali się w ten sposób przed Sowietami.

Przywołując wydarzenia sprzed wielu lat

Badacze zlokalizowali w Niemczech Waldtrautę, młodszą córkę hrabiego. Ma ona teraz 81 lat. Kiedy zobaczyła znalezione przedmioty, wzruszyła się. Podniosła pantofle ojca, mocno je przytuliła i długo płakała.

Waldtraut opowiedziała dziennikarzom, jak stawała na kapciach taty, kiedy zabierał ją i jej siostrę do łóżka. Opowiadała o tym, jak się razem śmiali i bawili, dopóki nie zasnęli. Wciąż potrafiła recytować niektóre wiersze, które wydobyła z zakamarków swej pamięci. Wiele z nich to wiersze, które napisała siedemdziesiąt lat wcześniej.

Ze łzami w oczach powiedziała dziennikarzom, którzy przeprowadzali z nią wywiad: „Zawsze chciałam pisać. Mama namawiała mnie do nauki szycia i haftowania, ale to było dla mnie oczywiste, że moim przeznaczeniem są książki”.

Kupka fotografii

Waldtraut pamięta letnie burze nad Jeziorakiem i zapach mokrej ziemi. „W te niekończące się popołudnia, kiedy nie mogliśmy wyjść z domu z powodu deszczu, recytowałam wiersze, podczas gdy moja siostra grała utwory muzyczne, aby ożywić nieco ponury wieczór przy zachodzie słońca. Cała rodzina uwielbiała oglądać ten spektakl.

To był wspaniały okres w moim życiu, a teraz pozytywne wspomnienia przywołały go z powrotem dzięki tym pamiątkom” – powiedziała dziennikarzom.

Ta historia przypomina nam, jak pięknie jest żyć pełnią życia, motywowanym prawdziwymi i głębokimi pragnieniami. Zachęca nas do zaprzestania odkładania ważnych spraw na później lub ukrywania tego, co czujemy. To proste: każda chwila jest tak magiczna, jak tylko chcesz. Gdybyś mógł zaprojektować swoje pozytywne wspomnienia, jak byś to zrobił? Jak by one wyglądały?

„Pamięć to sposób na trzymanie się rzeczy, które kochasz. Rzeczy, którymi jesteś. Rzeczy, których nigdy nie chcesz stracić”.
-Kevin Arnold-

Scroll to Top