Prawdziwe zawodowe powołanie - 5 kluczy, aby je odkryć

Możliwość rozwoju zgodnie z naszym powołaniem zawodowym jest jedną ze zmiennych, które najbardziej wpływają na naszą jakość życia, zarówno rzeczywistą, jak i postrzeganą. Dlatego dzisiaj chcemy poświęcić temu niniejszy artykuł.
Prawdziwe zawodowe powołanie - 5 kluczy, aby je odkryć

Ostatnia aktualizacja: 16 maja, 2020

Prawdziwe powołanie zawodowe to dla wielu osób kwestia, która spędza im sen z oczu. Od najmłodszych lat dzieci zaczynają myśleć o tym, kim chcą być „kiedy dorosną”. Pod koniec szkoły nadchodzi czas na podjęcie decyzji i bardzo często wraz z nim wątpliwości.

Dodatkową trudnością, aby jednoznacznie określić prawdziwe powołanie zawodowe jest fakt, że na rynku pracy również występuje wiele nacisków. Koniecznie zatem należy rozważyć zarówno własne upodobania i zainteresowania, jak i okoliczności zatrudnienia i środowisko, w którym ma ono miejsce.

Ale to jeszcze nie wszystko. Czasami zdarza się również, że dana osoba może nie mieć jednego, ale kilka różnych zainteresowań w dziedzinie zawodowej.

Dlatego czasami nie jest łatwo ustalić, które z tych wielu zainteresowań powinno zająć pierwszeństwo przed innymi. Czy chcesz więc odkryć lub odkryć na nowo swoje prawdziwe zawodowe powołanie? Dziś oferujemy Ci pięć narzędzi lub strategii, które mogą Ci w tym pomóc.

„Powołanie jest kręgosłupem życia”.

-Nietzsche-

1. Identyfikacja, czyli jak określić prawdziwe powołanie zawodowe

Jednym z czynników, który pomaga odkryć prawdziwe powołanie zawodowe, jest identyfikacja. Wiąże się ona z faktem, że czasami istnieją analogie między działaniami przeprowadzanymi w określonym zawodzie a tym, co dana osoba zwykle robi spontanicznie. Chodzi o to, żeby zidentyfikować te naturalne skłonności i zdolności.

Mężczyzna w trakcie rozmyślań

Na przykład są osoby, które zwykle interesują się finansami lub szukają najlepszych sposobów zarabiania pieniędzy. Poszukują form inwestycji, pomnażają ich coraz więcej i w praktyce nimi zarządzają. Nietrudno określić jakie jest jej prawdziwe powołanie zawodowe.

Inna osoba ma szczególną wrażliwość na osoby cierpiące i chce złagodzić ich ból. Bardzo prawdopodobnie, że lepiej odnajdzie się w zawodach związanych ze zdrowiem.

Oczywiście, aby zidentyfikować prawdziwe powołanie zawodowe, najpierw trzeba się obserwować, aby siebie dobrze poznać. W ten sposób możesz zacząć wyciągać nić z tego kłębka. Spróbuj uchwycić te spontaniczne tendencje do wybranych działań, które są bardzo wyraźne w twoim zachowaniu.

2. Większa koncentracja

Jednym z jednoznacznych znaków, że masz szczególne zainteresowanie lub powołanie do czegoś, jest stopień koncentracji, który osiągasz, gdy się w to zanurzysz. Innymi słowy, kiedy zaczynasz coś robić i zapominasz o istniejącym świecie. Prawdopodobnie robisz wtedy coś, co ma wiele wspólnego z tobą samym, to znaczy z twoim powołaniem.

Ta zasada działa też w druga stronę. Jeśli zaczniesz wykonywać jakąś czynność i łatwo się rozpraszasz lub po prostu tęsknisz za chwilą, kiedy ją zakończysz, oznacza to, że ma ona niewiele wspólnego z tobą.

Jednak w tym wypadku w grę wchodzi również nasycenie lub zmęczenie. Wszyscy mamy dni, kiedy wydaje się, że nie koncentrujemy się nawet na naszym powołaniu.

3. Płynność ujawnia prawdziwe powołanie zawodowe

Łatwość robienia czegoś jest również jednym z tych znaków, które wskazują na prawdziwe powołanie zawodowe. Istnieją obszary lub tematy, w których dana osoba wydaje się mieć szczególną intuicję. Po wejściu na ten teren wydaje się, że wszystko płynie naturalnie i bez sztucznego wysiłku.

I bardziej liczy się tutaj coś innego niż, czy osiągasz dobre wyniki w tym obszarze. Tutaj istotne jest to, że można uchwycić istotę tematu z pewną prędkością i bez większych przeszkód. Wskazuje to na zbieżność sposobu myślenia i logiki obszaru, do którego ta myśl się odnosi.

4. Samodzielność w pracy

Kolejna z tych jednoznacznych wskazówek zawodowego powołania pojawia się, gdy człowiek spontanicznie odczuwa potrzebę dowiedzenia się czegoś więcej w danej dziedzinie. Nawet jeśli nikt tego nie wymaga, ani nie jest to bezwzględnie konieczne. Po prostu ktoś taki szuka więcej informacji i zadaje nowe pytania, w miarę jak otrzymuje odpowiedzi.

Kobieta czyta książkę

Ta ciekawość jest wyrazem prawdziwego zainteresowania konkretnym obszarem. Ważne jest, aby mieć świadomość tych dziedzin, które naturalnie sprawiają, że chcesz je badać, czytać o nich lub uzyskać więcej informacji. Prawdopodobnie jest tam część twojego powołania.

5. Uczucie zmęczenia

Ten aspekt jest ściśle związany z koncentracją. Jak już powiedzieliśmy, istnieją zajęcia, w których nie zauważamy upływu czasu. Natomiast w innych wydaje się, że musimy go pchać na siłę  przeciwko wszelkim prawom ciążenia. Ponadto niektóre czynności powodują, że dana osoba szybciej odczuwa zmęczenie.

Szybsze i bardziej intensywne zmęczenie może pojawiać się jako konsekwencja nieprzyjemnej aktywności. W innych sytuacjach możesz natomiast poświęcić dużo czasu na wykonanie zadania, które prowadzi do poczucia wyczerpania. Bardzo możliwe, że dzieje się tak, ponieważ zbiega się ono z twoim powołaniem.

Dlaczego tak ważne jest odkrycie prawdziwego powołania zawodowego? Chodzi o to, że duża część spokoju i szczęścia pochodzi właśnie z tego, że robimy coś, w czym się spełniamy. Jeśli tak się dzieje, również szanse na sukces w pracy są znacznie zwiększone. Poświęcamy dużą część naszego życia na pracę, więc temat, którym zajmujemy się dzisiaj, jest szalenie istotny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sánchez, J. E. G. (2011). El cine y la vocación profesional. Cuadernos de Bioética, 22(3), 543-556.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.