Pożądanie erotyczne i jego definicja

Słowo pragnienie pochodzi od połączenia terminów „de” i „sidere” (gwiezdny). Pochodzi ze świata, który przekracza umysł i ciało, by dotrzeć do gwiazd, boskości i niezrozumiałości. To tylko jedna z definicji pożądania erotycznego.
Pożądanie erotyczne i jego definicja
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 25 lutego, 2023

Prawdopodobnie myślisz, że pożądanie erotyczne polega po prostu na impulsie do uprawiania seksu. Jednak nie jest to do końca poprawne. Mówienie o pożądaniu oznacza wzniesienie się na wyższy poziom, który jest zarówno wyrafinowany, jak i intymny. To tęsknota za pieszczotami i fizycznym kontaktem. To motywacja do odczuwania bliskości drugiej osoby i doświadczania przyjemności, cieszenia się wzajemnym rozpieszczaniem, śmiechem i kontaktem skóra do skóry.

Dziś trudno sobie wyobrazić, że pożądanie erotyczne było kiedyś postrzegane jako zwykły irracjonalny impuls. Tak naprawdę tym zachowaniem w dużej mierze rządzi racjonalny wybór. Wybierasz, z kim chcesz się zaangażować w aktywność erotyczną. Co więcej, nie każdy budzi w Tobie te emocje, uczucia, instynkty i pragnienia.

Psychologia twierdzi, że pożądanie erotyczne to znacznie więcej niż doznanie, którym kierują wyłącznie czynniki hormonalne. Wymaga ono również aktywacji umysłowej. W efekcie jest to doskonała emocjonalna symfonia, która prowadzi, kieruje i motywuje Cię w kierunku obiektu Twoich pragnień.

Platon wskazywał, że pragnienie należy do sfery dusz.

ręce pary w łóżku reprezentujące pożądanie erotyczne

Pożądanie erotyczne

Pożądanie erotyczne można zdefiniować jako motywację, która otacza i napędza zachowania seksualne. Należy jednak pamiętać, że samo współżycie często nie jest jedynym celem. Prawdziwym celem jest rozkoszowanie się wszystkim tym, co otacza seks. Może to nadać kształt całej serii szerokich doświadczeń i odczuć, które różnią się w zależności od osoby.

Badania takie jak te przeprowadzone przez University of Wisconsin-Madison (Stany Zjednoczone) twierdzą, że pożądanie erotyczne jest jednym z najbardziej złożonych wymiarów człowieka.

Erotyka może być bardzo różna, w zależności od pary. Na przykład może być prostsza lub bogatsza pod względem języka i zachowań. Badania te podkreślają również, że nie należy ignorować czynników społecznych i kulturowych. Na przykład często waga ról płciowych, czynników edukacyjnych, a nawet religijnych może całkowicie ograniczyć nasze możliwości swobodnego wyrażania, a nawet odczuwania pożądania erotycznego.

Trzy składniki pożądania erotycznego

Pionierem w dziedzinie seksuologii była niewątpliwie doktor Helen Singer Kaplan z Cornell University (USA). Napisała książki takie jak The New Sex Therapy i The Sexual Desire Disorders, które położyły podwaliny pod tę naukę. Jeśli zastanawiasz się, czym jest pożądanie erotyczne, istotne jest zagłębienie się w składniki, które się na nie składają i które zdefiniowała dr Kaplan. Są to:

  • Impuls. Określa efekt, który powstaje w wyniku aktywacji podstaw biofizjologicznych. To podniecenie, które wywołuje w Tobie inna osoba.
  • Tęsknota. Odnosi się do pragnienia i potrzeby dotykania, odczuwania i posiadania danej osoby blisko siebie. Obejmuje to również wszystkie te erotyczne pragnienia, które często odczuwasz, gdy ktoś Cię pociąga. Na przykład chęć pieszczot, pocałunków i uścisków.
  • Motyw. Reprezentuje skłonność do zachowań erotycznych, a także seksualnych. Składnik ten wykracza poza podstawy fizjologiczne i hormonalne. Obejmuje to również czynniki osobiste. Na przykład czasami nie chcesz kogoś tylko dlatego, że pociąga Cię fizycznie. Istnieją inne subiektywne elementy, które są równie decydujące. Być może przypomina Ci kogoś innego lub budzi w Tobie intensywne emocje.

Z drugiej strony musimy podkreślić, że pożądanie erotyczne to nie to samo, co podniecenie seksualne. Pożądanie zawsze zaczyna się od wymiaru subiektywnego (Bozman i Beck, 1991).

Charakterystyka pożądania erotycznego

Seksuolodzy przyznają, że dokładne zdefiniowanie pożądania erotycznego jest naprawdę trudne. Jest to jednak wymiar, którego wszyscy doświadczyliśmy więcej niż raz. Dlatego łatwiej jest określić go poprzez jego cechy. Na przykład:

  • Nie zawsze możesz kontrolować, do kogo odczuwasz erotyczne pożądanie. Czasami, nie wiedząc dlaczego, możesz poczuć pociąg do kogoś, kogo wręcz nienawidzisz. Dlaczego tak się dzieje? Kto wie? Świat emocji i przyciągania jest czasem niewytłumaczalny.
  • Pożądanie jest mimowolne. Powstaje spontanicznie. Co więcej, nie jest to coś, co można zmusić do pojawienia się lub, alternatywnie, stłumić.
  • Jest to złożone zjawisko. Pożądanie erotyczne jest niezwykle skomplikowane. Jest elastyczne, impulsywne, kreatywne … Twój umysł rozwija się dzięki fantazjom i sposobom wyrażania tego impulsu, tęsknoty i motywacji. Jeśli Twoje uczucia są odwzajemnione przez obiekt Twoich pragnień, możesz dać upust wszystkim swoim fantazjom.

Pożądanie erotyczne według filozofii

Poza dziedziną seksuologii i psychologii leży świat filozofii. Arystoteles twierdził, że jednym ze składników pożądania jest apetyt. Jednak według tego filozofa nie jest to zwykły impuls lub potrzeba biologiczna; postrzegał to jako akt z premedytacją, w którym każdy wybiera, kogo pragnie i czego chce od drugiej osoby. W efekcie jest to celowe pragnienie. Z drugiej strony Platon twierdził, że pożądanie erotyczne jest namiętnością duszy.

Jednym ze współczesnych filozofów jest Michel Onfay. W swojej książce A Hedonist Manifesto przypomina nam, że słowo pragnienie wywodzi się etymologicznie z terminów de i sidere (od słowa gwiezdny).

W związku z tym sugeruje, że pragnienie łączy się z czymś niebiańskim, boskim i gwiazdami kosmosu, w którym tańczą Saturn i Wenus, Mars i Jowisz, a melancholia i miłość, wojna i moc przeplatają się. To wymiar, w którym wszystko musi się połączyć i pogodzić, by w końcu osiągnąć ekstazę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alfonso, V. C., Allison, D. B., & Dunn, G. M. (1992). Sexual fantasies and satisfaction: A multidimensional analysis of gender differences. Journal of Psychology.
  • Baumeister, R. F. (2000). Gender differences in erotic plasticity: The female sex drive as socially flexible and responsive. Psychological Bulletin, 126, 347-374.
  • Regan, P. C., & Berscheid, E. (1996). Beliefs about the state, goals, and objects of sexual desire. Journal of Sex & Marital Therapy, 22, 110-120.
  • Wallen, K. (1995). The evolution of female sexual desire. In P. R. Abramson & S. D. Pinkerton (Eds.)

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.