Narcyzi - czy to prawda, że wywołują choroby w innych?

Narcyzi mogą wywoływać choroby na wiele sposobów, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Dowiedz się, jak działa ten mechanizm.
Narcyzi - czy to prawda, że wywołują choroby w innych?

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego, 2023

Niektórzy mówią, że największą ulgą, jaką kiedykolwiek poczuli, była ta, kiedy udało im się wydostać spod wpływu narcyza. Jednak bycie ofiarą tego rodzaju szkodliwego, a nawet obraźliwego związku pozostawia bliznę, o której trudno zapomnieć. Powoduje również wiele wewnętrznych rana, które wymagają późniejszej naprawy. W rzeczywistości narcyzi mogą wywoływać choroby, pogarszając zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Sofokles zwrócił uwagę, że wystarczy jeden dzień, aby poznać przewrotną osobę, ale aby poznać osobę sprawiedliwą, potrzeba więcej czasu. Ta zasada nie dotyczy narcyzów. Narcyz z reguły pojawia się w Twoim życiu, wykazując niezwykły urok i przybierając najbardziej uwodzicielską z masek.

Dopiero w miarę upływu dni (lub miesięcy) zdajesz sobie sprawę z jego wykroczeń, emocjonalnego chłodu i agresywnych wzorców zachowań. Im większy kontakt i bliskość masz z taką osobą, tym poważniejsze będą konsekwencje. Jeśli kiedykolwiek miałeś narcystycznego szefa, dobrze rozpoznasz te cechy. Podobnie, jeśli kiedykolwiek miałeś nieszczęście zakochać się w osobie o narcystycznym usposobieniu.

Musimy również wspomnieć o tych, którzy zostali wychowani przez narcystycznych rodziców. Zespół stresu pourazowego to najczęściej powracająca rana, której doświadczają osoby tego typu po okresie dzieciństwa, zwłaszcza we wczesnej młodości.

Osoby o samolubnych zachowaniach to te, które podważają twoją integralność, sprawiając, że wierzysz, że wszystko, czym jesteś, a także to, co wyrażasz i czego potrzebujesz, jest nieważne. To kończy się chorobą na wiele sposobów.

Zmęczona kobieta. Narcyzi potrafią bardzo uprzykrzyć życie
Narcyz zbojkotuje wszystkie twoje granice, powodując załamanie psychiczne.

Tak, narcyzi mogą wywoływać choroby

Nikt nie może wywołać choroby samą swoją obecnością. Wirusy, bakterie i nadużycia ze strony innych ludzi mogą to jednak spowodować. Tak właśnie jest w przypadku narcyzów. Nie jest nawet konieczne, aby taki osobnik Cię dotknął, aby spowodować dyskomfort, cierpienie, osłabienie, a nawet ból.

Przemoc psychiczna jest jednym z „patogenów”, które dotykają nas najbardziej, jeśli chodzi o rozwój choroby fizycznej i psychicznej. Badanie przeprowadzone przez Department of Psychological and Brain Sciences na University of Louisville (USA) twierdzi, że przemoc emocjonalna, taka jak ta, której doświadcza się w związku, wpływa na zdrowie i zwiększa ryzyko zaburzeń psychicznych.

Dziś coraz więcej dowiadujemy się o skutkach relacji z problematycznymi postaciami. Na przykład wiemy, że narcyzi rzeczywiście mogą wywoływać choroby. Co więcej, często niewidoczne obrażenia, które pozostawiają, pozostają nawet wtedy, gdy nie ma ich już w Twoim życiu. Pozostawiają po sobie traumatyczne ślady. To jest powód, dla którego zwykle potrzebujesz wsparcia psychologicznego, aby naprawić w swoim życiu wszystko, co zepsuli i naruszyli.

Zobaczmy teraz, jak narcyzi mogą wpływać na Twoje zdrowie.

Po opuszczeniu narcyza Twoje zdrowie fizyczne znacznie się poprawi. Najtrudniejszą rzeczą będzie wyleczenie  psychicznych ran.

1. Fibromialgia

Fibromialgia to przewlekła choroba, która jest ściśle związana z przewlekłym i emocjonalnym stresem. Badanie przeprowadzone przez Dumlupınar University (Turcja) opisuje, w jaki sposób z reguły istnieje pozytywna korelacja między traumami z dzieciństwa a tym schorzeniem.

Co więcej, dorastanie w rodzinie składającej się z jednego lub dwóch narcystycznych rodziców często skutkuje rozwojem u dziecka tej choroby układu mięśniowo-szkieletowego pochodzenia neurologicznego.

2. Zespół jelita drażliwego

Ostatnie badania naukowe przeprowadzone na myszach wyjaśniają komunikację między mózgiem a jelitami. Stwierdza, że ciągłe sytuacje stresowe zmieniają mikroflorę jelitową, co prowadzi do ogólnoustrojowego stanu zapalnego.

Co więcej, zespół jelita drażliwego (IBS) może wynikać z ciągłego kontaktu z narcystyczną postacią, która poddawała cierpiącego w stan intensywnej i wyczerpującej udręki.

3. Słabszy układ odpornościowy

W wielu przypadkach narcyzi mogą powodować postępujący spadek twojego systemu obronnego. Zjawisko to jest często obserwowane w miejscu pracy. Kiedy masz narcystycznego szefa lub kolegę, możesz cierpieć na wiele objawów, od opryszczki po przeziębienie, zmęczenie, zapalenie skóry itp.

Po raz kolejny jest to spowodowane ostrym stresem, który zaburza równowagę wewnętrzną. To z powodu wyższego poziomu kortyzolu i adrenaliny w Twoim ciele. Jeśli taka sytuacja będzie się utrzymywać miesiącami, skutki mogą być jeszcze groźniejsze.

4. Układ krążenia, ból serca

Jednym z największych wrogów serca jest adrenalina. Jej uwolnienie jest niezbędne na przykład w chwilach, gdy trzeba działać lub uciec przed postrzeganym zagrożeniem.

Bycie złapanym w stresującą sytuację z niekorzystną postacią ma wpływ na serce. Twoja adrenalina wzrasta, gdy doświadczasz ostrego stresu. Przekłada się to na przyspieszenie akcji serca i rozszerzenie oskrzeli. Zaczynasz cierpieć na tachykardię, zawroty głowy, zmęczenie i uczucie tonięcia. Są to rodzaje doświadczeń, które nie powinny być utrzymywane w czasie.

Narcyz inwestuje dużo energii w manipulowanie Tobą i konsumowanie Twojego poczucia własnej wartości, aby utrzymać Cię pod kontrolą. Skutki tego działania mogą mieć poważny wpływ na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

5. Zdrowie psychiczne

Oprócz wyczerpania, bólu głowy, zaburzeń jelitowych i tachykardii, narcyzi wpływają również na zdrowie psychiczne. Z reguły wiele z tych efektów fizycznych jest również somatycznymi objawami cierpienia emocjonalnego.

Najczęstsze stany psychiczne to:

  • Lęk.
  • Chroniczny stres.
  • Zespołu stresu pourazowego.
  • Depresja.
  • Zaburzenia odżywiania.

Wiele z tych zaburzeń psychologicznych opiera się na zniszczeniu poczucia własnej wartości oraz na przybranym poczuciu wstydu i bezradności. Ostatecznie pozostajesz w miejscu, nie wiedząc, jak zareagować na narcystyczne nadużycia.

Pacjentka u terapeuty
Narcyzi mogą wywoływać choroby na wiele sposobów. Terapia jest najlepszą strategią leczenia ich wpływu.

Uwagi końcowe

Narcyzi mogą sprawić, że zachorujesz i robią to na wiele sposobów. Jednak „ładunek wirusowy”, który pozostawiają po sobie, będzie zależał od czasu, przez jaki pozostajesz pod ich wpływem. Dlatego im mniej narażasz się na ich obecność i oddziaływanie, tym mniej będą one szkodliwe dla Twojego samopoczucia.

Należy również zauważyć, że zerwanie kontaktu z tymi problematycznymi osobowościami nie zawsze jest równoznaczne z uzdrowieniem. Z reguły wszelkie objawy fizyczne znikają przed problemami psychicznymi. Dlatego często nosisz w sobie cichą, ale niszczycielską traumę.

Jeśli więc przeżyłeś narcystyczny związek, nie wahaj się poprosić o specjalistyczną pomoc. Tylko wtedy będziesz w stanie naprawić w swoim życiu wszystko, co jest zepsute i wyleczyć objawy, z którymi pozostawił Cię narcyz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • McGaughey, Kara D., Tulay Yilmaz-Swenson, Nourhan M. Elsayed, Dianne A. Cruz, Ramona M. Rodriguiz, Michael D. Kritzer, Angel V. Peterchev, Jeffrey Roach, William C. Wetsel, and Douglas E. Williamson. “Relative Abundance of Akkermansia Spp. and Other Bacterial Phylotypes Correlates with Anxiety- and Depressive-like Behavior Following Social Defeat in Mice.” Scientific Reports 9, no. 1 (March 1, 2019): 3281.
  • Patton SC, Szabo YZ, Newton TL. Mental and Physical Health Changes Following an Abusive Intimate Relationship: A Systematic Review of Longitudinal Studies. Trauma Violence Abuse. 2022 Oct;23(4):1079-1092. doi: 10.1177/1524838020985554. Epub 2021 Jan 20. PMID: 33468040.
  • You DS, Albu S, Lisenbardt H, Meagher MW. Cumulative Childhood Adversity as a Risk Factor for Common Chronic Pain Conditions in Young Adults. Pain Med. 2019 Mar 1;20(3):486-494. doi: 10.1093/pm/pny106. PMID: 30011037; PMCID: PMC6387984.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.