Poważne nieporozumienie – jak się po nim pogodzić?

Dłonie - poważne nieporozumienie i pogodzenie

Istnieją małe problemy i poważne sprzeczki. Niektóre z nich przebiegają mniej więcej na spokojnie i nie przechodzą do poważniejszych konsekwencji. Inne z kolei stwarzają przestrzeń raniącym słowom, podniesionemu tonowi głosu, obrazom i zadawaniu bólu. Czasami jednak pojawia się naprawdę poważne nieporozumienie, po którym bardzo trudno jest się pogodzić.

Kwestia może być znacznie bardziej złożona niż by się mogło wydawać, ponieważ odtworzenie tego, co zostało zrobione bądź zaprzeczanie temu, co zostało powiedziane nie jest możliwe. Trzeba ponieść konsekwencje i stawić temu czoła. Gdy pojawia się poważne nieporozumienie, obie strony są nieco zniesmaczone nawet przez długi czas. Jeżeli jednak związek jest cenny, należy odnaleźć drogę ku pogodzeniu, żeby przywrócić dobre relacje.

“Pogodzenie się i pojednanie nie jest możliwe jeśli nie uznajemy godności osobistej drugiego człowieka, jeśli nie zrozumiemy jego punktu widzenia i nie odczujemy jego bólu. Musisz poczuć potrzebę drugiej osoby.”

-John M. Perkins-

Czasami poważne nieporozumienie stanowi skutek słów wypowiedzianych w nieodpowiednim momencie. Innymi razy jest ono skutkiem niezdrowych mechanizmów już istniejących w relacji. Jakkolwiek by było, wskazówki przedstawione w tym artykule pomogą Ci dowiedzieć się jak pojednać się gdy nastąpi poważne nieporozumienie.

Poważne nieporozumienie i pierwszy krok do pojednania

Jeżeli kłótnia była poważna i zraniła osoby w nią zaangażowane, najlepiej byłoby nie usiłować wszystkiego naprawić natychmiast. Prawdopodobnie obie strony czują jeszcze wszystko bardzo “na świeżo”. W takim stanie zareagowanie w sposób łagodny będzie kosztowało wiele wysiłku i będzie prawdopodobnie niemożliwe.

Poważne nieporozumienie

Nieco dystansu pomoże emocjom się ustabilizować. Początkowo człowiek skupia się jedynie na błędach drugiej osoby. Z czasem jednak jesteśmy w stanie dostrzec również nasze własne błędy. Innymi słowy, nieco czasu i dystansu to czynniki, które pomagają nam poszerzyć perspektywę spoglądając na problem.

Analiza związanych z wydarzeniem uczuć

Bardzo ważne jest przeanalizowanie tego, co stało się bezpośrednio przed konfliktem. Czy wystąpił jakiś czynnik wpływający na nastrój rozmówców? Przemyślenie tego pomoże zidentyfikować możliwe czynniki zewnętrzne wpływające na konflikt. Jeżeli na przykład byłeś zmęczony, głodny czy czymś wzburzony, możliwe, że zwyczajnie poniosły Cię emocje.

Jeżeli z kolei wszystko było spokojne i najwyraźniej w normie a poważne nieporozumienie mimo wszystko się pojawiło, warto przemyśleć zdarzenie bardziej dogłębnie. Z tego właśnie powodu warto zidentyfikować wszystkie możliwe występujące emocje. Może to być strach, poczucie winy, stłumiona złość lub inne uczucia. W taki sposób uda się znaleźć drogę do pojednania po poważnej kłótni.

Konstruktywny dialog

Następnym krokiem jest wystąpienie z inicjatywą aby porozmawiać z drugim człowiekiem. Konieczne jest uczynienie tego kroku w odpowiednim momencie. Gdy pojawia się poważne nieporozumienie, nie należy na siłę przyspieszać procesu godzenia się tylko po to, żeby zrobić to jak najszybciej. Należy starannie przyjrzeć się sygnałom wysyłanym przez drugą osobę i dostrzec, czy nadal czuje się zraniona bądź też jej złość jest już łatwiejsza do opanowania.

Przyjazna rozmowa

Po pierwsze należy powiedzieć osobie, że chcesz z nią porozmawiać aby wyjaśnić to, co się stało. Jeżeli odpowiedź jest opryskliwa, być może potrzebuje nieco więcej czasu. Jeżeli z kolei zgadza się na rozmowę, warto poszukać spokojnego miejsca, w którym nic nie będzie przeszkadzać w komunikacji.

Ogólnie rzecz biorąc chodzi o wyjaśnienie tego, co czujesz i w jaki sposób to, co się stało na Ciebie wpływa. Powiedz, w jaki sposób zraniły Cię słowa i postawa drugiej osoby. Mów tylko i wyłącznie o Twoich uczuciach. Nie próbuj zgadywać ani wmawiać niczego swojemu rozmówcy. On sam ma za zadanie powiedzieć Ci, co czuje – jedyne, co musisz robić to słuchać z uwagą i nie przeszkadzać.

Wyciąganie wniosków

Jeżeli podczas rozmowy wychodzi na jaw, że wszystko wydarzyło się jedynie przez impulsywność, dobrze byłoby przeanalizować wzorce zachowania panujące w związku. Czy coś takiego dzieje się często? Dlaczego nie ma kontroli nad reakcjami emocjonalnymi? Co można zrobić aby lepiej sobie z nimi radzić i podchodzić do kwestii dojrzalej?

Następnie należy ocenić emocje drugiej osoby i podjąć odpowiedzialność za swoje własne uczucia. Innymi słowy, dobrze by było by każda strona jasno wyraziła to, co czuje tak, by druga osoba mogła jasno zrozumieć emocje swojego rozmówcy. Jeżeli wystąpiło zranienie uczuć – należy wyrazić żal z tego powodu. Warto również ustalić, kto ponosi którą część odpowiedzialności za poszczególne elementy konfliktu.

Przebaczanie i leczenie

Wzajemne przebaczanie to pakt, który dwie osoby powinny być gotowe wypełnić. Wiąże się między innymi z silnym postanowieniem by nie powtórzyć ponownie tych samych błędów, które sprawiły, że pojawiło się poważne nieporozumienie. Ważne jednak, aby przebaczenie było wzajemne. Być może jeden z partnerów był bardziej agresywny, ale do kłótni zawsze potrzeba dwojga i należy o tym pamiętać.

Drzewo

Jeżeli podobna sytuacja pojawia się ponownie, ważne jest rozważenie wzorów rządzących związkiem i narzucających pewne zachowania. Wiele razy bowiem, zupełnie nieświadomie, nawiązujemy więzi z innymi w niezdrowy sposób. Jest to bardzo głęboka kwestia wymagająca bliższego przyjrzenia się sobie samemu.

Czasami droga do pojednania po poważnym konflikcie jest względnie łatwa do pokonania. Innymi razy wcale tak nie jest. W tym ostatnim przypadku czasami nie wystarczy konstruktywny dialog, lecz czasami trzeba będzie podjąć poważniejsze kroki.

Scroll to Top