Posiadanie tylko kilku przyjaciół to nic złego

Posiadanie tylko kilku przyjaciół to nic złego
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia, 2023

Posiadanie tylko kilku przyjaciół jest tylko i wyłącznie Twoim wyborem. Wielu z nas zostało jednak wychowanych w przekonaniu, że posiadanie dużej grupy znajomych jest oznaką sukcesu. Jeśli przyjrzymy się bliżej tej idei, zauważymy jednak kilka niuansów.

Po pierwsze, przyjaciel to nie to samo, co znajomy (których prawdopodobnie masz wielu). Prawdziwe przyjaźnie wymagają czasu, intymności, rozmów, szczerości i umiejętności wybaczania. Po drugie, nie musisz otaczać się ludźmi, aby odnieść sukces. Jeśli czujesz się spełniony, nie powinieneś odczuwać potrzeby okazywania tego. Może się zdarzyć, że zechcesz podzielić się swoim sukcesem z innymi. Nie powinieneś jednak czuć, że musisz go stale demonstrować lub potwierdzać.

Inną koncepcją, którą należy odrzucić, jest to, że ogromna liczba przyjaciół równa się sukcesowi. W końcu nawiązanie odpowiednich i intensywnych relacji z każdą osobą, z którą masz codzienny kontakt, jest praktycznie niemożliwe. Gdybyś tak robił, byłbyś emocjonalnie przesycony i czułbyś nadmierną odpowiedzialność za to, czego oczekują od Ciebie inni.

koleżanki rozmawiają
W przyjaźni jakość jest ważniejsza niż ilość, chociaż ta ostatnia wydaje się dawać wyższy status społeczny.

Chęć pokazania, że jesteś popularny, może działać przeciwko Tobie

Posiadanie przyjaciół jest ogólnie rzecz biorąc korzystne, z niezliczonych powodów, z których wiele jest dość oczywistych. Być może myślisz, że pokazywanie światu, że masz wielu przyjaciół w mediach społecznościowych, jest skuteczną strategią, zwłaszcza jeśli Twoim celem jest rozszerzenie sieci społecznościowej.

Może Ci się wydawać, że kiedy ludzie zobaczą, jak bardzo jesteś popularny, będą chcieli zostać Twoimi przyjaciółmi, być może mając nadzieję, że część Twojej popularności przeniesie się na nich. Jednak nowe badanie opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology pokazuje, że posiadanie zbyt wielu przyjaciół może działać przeciwko nam, jeśli chodzi o nawiązywanie głębokich przyjaźni.

W serii eksperymentów autorzy wykazali, że ludzie zawsze wolą przyjaźnić się z tymi osobami, które same mają mniej przyjaciół (w porównaniu z nimi) niż więcej. Jest to znane jako paradoks liczby przyjaciół. Odnosi się on do idei, że naszym zdaniem przyciągniemy więcej przyjaciół, jeśli będziemy bardziej popularni, ale jednocześnie jesteśmy bardziej zainteresowani zaprzyjaźnianiem się z innymi, jeśli wiemy, że mają oni tylko małą grupę przyjaciół.

Paradoks liczby przyjaciół

Więzi społeczne są oczywiście ważne. Autorzy badania twierdzą, że są one budulcem świata społecznego. W konsekwencji posiadanie większej liczby tych relacji oznacza większą wartość społeczną. Co więcej, w wielu przypadkach oznacza to, że można liczyć na więcej zasobów.

Rozsądne wydaje się zatem założenie, że ludzie będą koncentrować swoje wysiłki na zaprzyjaźnianiu się z osobami, które mają już wielu przyjaciół. Problem polega na tym, że więzi te są wartościowe tylko wtedy, gdy istnieje wzajemność. Może to być jeden z powodów chęci obcowania z mniejszą liczbą osób.

Przyjaźń idzie w parze z pewnymi ukrytymi obowiązkami i oczekiwaniami. Ludzie mogą nie być w stanie im sprostać, jeśli mają wielu przyjaciół, zwłaszcza jeśli mają ich zbyt wielu. Jakość relacji ma jednak takie samo znaczenie, jeśli nie większe, niż liczba przyjaciół.

Ponadto posiadanie wielu przyjaciół oznacza, że Twoje zasoby społeczne są osłabione, co czyni Cię mniej zdolnym do bycia dobrym przyjacielem. Inni ludzie również biorą to pod uwagę, świadomie lub nieświadomie, kiedy decydują, czy zostać twoim przyjacielem. W końcu nie chcą wydawać swojego cennego kapitału społecznego na kogoś, kto raczej go nie zwróci.

Nie musisz pokazywać swojej wartości społecznej

Być może zostałeś wychowany w przekonaniu, że posiadanie wielu przyjaciół jest wskaźnikiem tego, jakim jesteś człowiekiem. Kiedyś dominował pogląd, że dobra grupa przyjaciół jest oznaką, że ludzie dorastali dobrze przystosowani i „normalni”. Ci, którzy walczyli o budowanie więzi, byli w jakiś sposób dziwaczni lub nieudolni.

Mamy nadzieję, że porzuciłeś ten sposób myślenia, choćby ze względu na prosty fakt, że posiadanie tylko kilku przyjaciół jest dla Ciebie lepsze. Pamiętajmy, że posiadanie większej lub mniejszej liczby przyjaciół i znajomych jest przypadkowe.

Może być tak, że miałeś kilku przyjaciół w szkole i kilku w liceum, potem mniejszą, ale bardziej bliską grupę na uniwersytecie, a potem w późniejszym życiu zacząłeś czuć się samotny. Zdobywanie większej lub mniejszej liczby przyjaciół zależy od Twoich preferencji, tego, jak bardzo jesteś zadowolony ze swojego bliskiego kręgu, czy Twoja praca pozwala Ci na nowe interakcje lub czy przechodzisz trudny psychicznie okres.

W końcu jesteś osobą, a nie influencerem. Nie powinieneś musieć udowadniać swojej wartości społecznej. Jeśli czujesz taką presję, czy wiesz, skąd się wzięła? To interesujące pytanie, które często porusza się w terapii.

Jakość jest ważniejsza niż ilość

W 2015 roku badanie opublikowane w czasopiśmie Psychology and Aging wykazało, że wraz z wiekiem nasze kręgi społeczne mają tendencję do kurczenia się. Można to wytłumaczyć zmieniającymi się stylami życia i demografią. Wynika to również z faktu, że jakość jest ważniejsza niż ilość.

Szczęście w wieku średnim można przewidzieć na podstawie dwóch rzeczy: liczby przyjaciół, których miałeś w wieku 20 lat i jakości przyjaźni, które miałeś w wieku 30 lat. Dlatego w pewnym sensie Twoje 50-letnie ja skorzysta na niekończących się rundach imprezowania z przyjaciółmi z college’u tak samo, jak na długich rozmowach z nimi dziesięć lat później.

Dzisiaj, gdy wśród młodych dorosłych narasta lęk i depresja, co jest postrzegane jako coś w rodzaju epidemii, mały krąg bliskich przyjaciół będzie o wiele bardziej pomocny niż duży krąg znajomych.

Seniorzy grający w gry planszowe
Z biegiem lat kręgi społeczne mają tendencję do kurczenia się.

Posiadanie tylko kilku przyjaciół pokazuje niezależność

Mały krąg społeczny może być również wskaźnikiem, że podjąłeś kroki w celu wyeliminowania ze swojego życia toksycznych osób. Co więcej, pokazuje, że posiadałeś wystarczającą siłę i zdolności, aby zerwać z nimi więzi.

W końcu musisz pamiętać, że przyjaciele, którzy nie lubią Cię wystarczająco, mogą zaszkodzić Twojemu zdrowiu psychicznemu. Mogą zmienić sposób, w jaki postrzegasz siebie i uniemożliwić Ci zrealizowanie Twojego potencjału.

Możesz tęsknić za tymi, którzy kiedyś byli centralną częścią Twojej grupy bliskich. Jednak problem ze zdrowiem psychicznym jest zbyt realny, by trzymać się ludzi, którzy stali się złymi przyjaciółmi.

Jeśli jesteś introwertykiem, możesz mieć inny sposób odnoszenia się do innych

Chęć obcowania tylko z kilkoma osobami niekoniecznie oznacza, że jesteś introwertykiem. Niektórzy introwertycy przebywają w dość dużych kręgach społecznych.

Z drugiej strony, jeśli masz małą grupę przyjaciół, czujesz się nieswojo na dużych spotkaniach towarzyskich i zwykle przebywasz blisko domu, możesz być introwertykiem, co jest całkowicie w porządku.

Czy to normalne, że chcesz mieć kontakt tylko z kilkoma osobami?

Krótko mówiąc, tak. To zupełnie normalne mieć mały krąg przyjaciół. Nie ma żadnej jasnej korzyści z posiadania 100 znajomych i braku bliskich przyjaciół.

Masz pewne relacje, w których się rozwijasz, i inne z ludźmi, którzy pokazują, że nie są warci Twojego czasu i wysiłku. Posiadanie małej grupy przyjaciół jest prawdopodobnie bardziej powszechne niż posiadanie wielu rzeczy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carmichael, Cheryl. With a Little Help From My Friends: Long-term Self-perceived Health, Neuroendocrine, and Well-being Correlates of Early Adult Social Activity. Psychology and Aging
  • Kao Si, Xianchi Dai y Robert Wyer. “La paradoja del número amigo”. 30 de abril de 2020. Journal of Personality and Social Psychology.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.