Budda według tradycji miał kiedyś wypowiedzieć następujące słowa: “Chwytanie się gniewu jest jak łapanie rozżarzonych węgli celem rzucenia nimi w drugą osobę. To ty będziesz tym, który się poparzy.” Mając na uwadze ten cytat, wydaje się że właściwym nastawieniem powinno być pokonanie gniewu.
W jaki jednak sposób możemy opanować sztukę jaką jest pokonanie gniewu i dlaczego warto to zrobić?
Nie możemy jednak zapominać, że każdy z nas ma prawo do gniewu. Czasami zdarzają nam się w życiu krótkie chwile, w których wszystko wydaje się być nie tak. Wówczas czujemy się zmuszeni do wyrażenia naszego oburzenia i gniewu, co może okazać się dla nas bardzo korzystne.
Z drugiej strony otoczenie się barykadą wiecznego gniewu, złego nastroju, wewnętrznej złości może działać na nas zupełnie odwrotnie. Kiedy minie faza napadu złości najlepiej zrobimy kierując się dalej naprzód, nie ważne jak bardzo skomplikowana wydaje się sytuacja.
Pokonanie gniewu
Dla wielu ludzi pokonanie gniewu może wydawać się niesamowicie trudne. Istnieją specjalistyczne naukowe i psychologiczne badania, które wypracowały serię ćwiczeń i schematów myślenia, które będą bardzo przydatne każdemu człowiekowi.
Szczególnie interesujące spośród tych wielu badań, były te przeprowadzone przez doktorów Charlesa Spielbergera z Uniwersytetu Południowej Florydy oraz Jerryego Deffenbachera z Uniwersytetu Kolorado. Obaj psychologowie specjalizują się w dziedzinie zarządzania gniewem i są członkami Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologów.
Deffenbacher i Spielberger stają w obronie gniewu twierdząc, że jest to zdrowa i całkowicie ludzka emocja. Nie ma żadnego konkretnego powodu wskazującego iż rozgniewany człowiek jest w jakiś sposób dziwny, czy anormalny. Problem ze złością, gniewem i oburzeniem pojawia się wówczas, kiedy tracimy nad nimi kontrolę. W tej chwili emocje te stają się dla nas destrukcyjne i wpływają na jakość życia każdego człowieka.
Opisanie gniewu
Doktor Charles Spielberger definiuje gniew jako stan emocjonalny, którego intensywność zmienia się od lekkiej irytacji, po złość tak intensywną, która kończy się prawdziwą furią. Niezależnie od przypadku ze stanem tym wiąże się również seria zmian biologicznych i psychologicznych.
W stanie gniewu akcja serca oraz ciśnienie krwi wzrastają. Doświadczamy również wzrostu poziomu hormonów energii – adrenaliny i noradrenaliny.
Idąc tym tokiem myślenia jak głoszą doktorzy Deffenbacher i Spielberger, utrzymywanie się intensywnego gniewu ma drastyczny wpływ na nasze ciało zarówno średnim i długim czasie. Dlatego właśnie pokonanie gniewu powinno być dla nas tak bardzo istotne.
Sposoby na pokonanie gniewu
Zanim gniew stanie się chronicznym stanem naszego organizmu, psychologowie specjalizujący się w panowaniu nad gniewem przygotowali wskazówki, które mogą być bardzo przydatne dla wszystkich osób.
Rozwiązanie problemu
Wiele problemów tkwi w samej naszej ludzkiej egzystencji i dlatego są nieuniknione. Musimy stosować najlepsze możliwe podejście, które pozwoli nam na pokonanie gniewu powodowanego przez różne sytuacje, jakim musimy stawić czoła. Z tego powodu lekarze zalecają koncentrowanie się na metodach stawiania czoła i rozwiązywania problemów w spokojny i obiektywny sposób.
Poprawa komunikacji
Wiele spośród naszych problemów wynika z pospiesznej, niedokładnej komunikacji będącej pokłosiem gniewu, złości lub furii. Lepiej jest powstrzymać się od wypowiedzenia pierwszej rzeczy, która przychodzi nam do głowy.
Deffenbacher i Spielberger zalecają aktywne słuchanie, rozluźnianie się przed udzieleniem odpowiedzi i analizowanie możliwych skutków naszych słów. Jest to skomplikowany proces, ale zawsze lepsze to niż przechodzenie do defensywy i ciągłe pragnienie rewanżu, które jedynie pogarsza całą sytuację.
“Gniew i nietolerancja są wrogami właściwego porozumienia”
-Mahatma Gandhi-
Nie trać nigdy poczucia humoru
Lekarze bronią znaczenie humoru, jako mechanizmu umożliwiającemu nam pokonanie gniewu. Jednakże jego użycie nie może ograniczać się do zaśmiewania się z danej sytuacji czy złośliwości i ironii. Zalecane przez nich metody panowania nad tymi emocjami są nieco inne.
Deffenbacher i Spielberger promują aktywne poczucie humoru. Przykładowo, jeśli chcesz kogoś obrazić lepiej jest to przemilczeć i wyobrazić sobie tok spraw. Wyobraź sobie jakby to było i śmiej się z całej sytuacji. Ta metoda pomoże ci nieco w opanowaniu swojego gniewu.
Zmiany w środowisku
Wreszcie psychologowie specjalizujący się w panowaniem nad gniewem mówią, że nasze środowisko może wpływać na nasze samopoczucie. Jeśli jest ono dla nas irytujące i stanowi źródło stałego gniewu, to jasne że wskazane będzie nam poszukać innego.
“Ludzie nie będą mieli dla ciebie czasu, jeśli stale się gniewasz, lub narzekasz.”
-Stephen Hawking-
Pokonanie gniewu w żaden sposób nie jest niewykonalnym zadaniem. Musimy jedynie zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, a po przeczytaniu tego artykułu masz w ręku już kilka z nich. Musimy pamiętać też, że nasze zdrowie, zarówno mentalne jak i fizyczne, znacznie poprawi się jeśli nauczymy się panować nad gniewem.