Poczucie humoru pomoże Ci znosić przeciwności

Poczucie humoru pomoże Ci znosić przeciwności

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2017

Poczucie humoru. Jedni mają go pod dostatkiem, inni zaliczają się do tych, którzy wszystko biorą bardziej na serio. Warto jednak wiedzieć, że poczucie humoru stanowi potężne narzędzie, zwłaszcza w chwilach, gdy przychodzi nam stawiać czoła różnym przeciwnościom. Pomaga nie poddawać się tak łatwo.

Powinniśmy wiedzieć, że zachodzi pewna ścisła zależność pomiędzy emanowaniem pozytywnymi emocjami, a możliwością regeneracji.

Przeprowadzone jakiś czas temu badania dowodzą, że utrzymywanie życia w pozytywnym tonie, w razie kłopotów pomaga zachować elastyczność w procesie myślenia zwłaszcza wtedy, gdy staramy się znaleźć rozwiązanie danego problemu.

Każdy, kto jest w stanie myśleć pozytywnie i cechuje go poczucie humoru, nie podda się, nie odpuści sobie również w sytuacji krytycznej, ale poczucie humoru stanie się w nim źródłem siły która pozwoli mu przetrwać

-Bernabé Tierno-

Poczucie humoru w czasie przeciwności

Poczucie humoru jest główną domeną osób rezylientnych. O kim mowa? To ludzie, którzy cechują się umiejętnością zachowania dobrego nastawienia w obliczu przeciwności, potrafią nawet stroić sobie żarty. W sytuacjach krytycznych, uśmiech na twarzy jest ich najlepszym sprzymierzeńcem, który utrzymuje ich przy nadziei na poprawę sytuacji.

Poczucie humoru sprawia ponadto, że Twoje nastawienie w obliczu trudnej sytuacji staje się bardziej ogólne: rozumiesz trudności wynikające z przeciwności, ale jednocześnie nie tracisz z oczu pozytywnych stron życia.

Doskonale rozumiesz, że problemy nie są przyjemne, ale dostrzegasz jednocześnie co w ich obliczu można zrobić, aby poprawić sytuację.

Kobieta z peleryną

W czasie, gdy niektóre badania dowodzą, że rezyliencja psychologiczna jest domeną osób stabilnych, pewne badanie sugeruje, że pozytywne emocje przyczyniają się do obrony tego ukrytego “źródła energii”.

Nie chcemy przez to powiedzieć, że pozytywne emocje są stałym produktem u osób rezylientnych. Chodzi raczej o to, że zachowywanie pozytywnego nastawienia w obliczu trudności sprawia, że przystosowywanie się do nowych okoliczności staje się o wiele łatwiejsze.

Poczucie humoru jest bardzo ważnym czynnikiem. Jest najważniejszym naturalnym dobrem, jakie należy chronić w obliczu nadarzających się przeciwności

-James Thurber-

Poczucie humoru a dobre zdrowie

Uśmiech jest bardzo silnym antidotum, które pozwala nam stawiać czoła trudnościom związanym ze stresem, bólem i w obliczu różnych konfliktów. Nic tak bardzo nie uspokaja człowieka i nie przywraca mu równowagi jak szczery uśmiech na twarzy. Poczucie humoru sprawia, że ciężary stają się lżejsze, inspiruje, łączy nas z innymi, a także utrzymuje nas w stanie pełnej koncentracji.

Pozytywne nastawienie zachowywane w obliczu przeciwności przekładają się również na nasze zdrowie fizyczne. Na przykład zachowywanie dobrego humoru wzmacnia układ odpornościowy, a także przyczynia się do zwiększenia poziomu immunoglobuliny A w ślinie. Ta z kolei stanowi rodzaj przeciwciał, które biorą udział w pierwszej linii obrony przeciw chorobom dróg oddechowych.

Z innej strony odkryto, że im większe poczucie humoru przejawia dana osoba, tym szybciej goją się u niej wszelkiego rodzaju rany.

Ponadto nie sposób nie zauważyć, że u osób pałających pozytywnym nastawieniem notuje się o wiele niższy wskaźnik nawrotów chorób. Osoby takie spędzają też mniej czasu w szpitalach w porównaniu z innymi, które cierpią na identyczne dolegliwości, ale nastawione są pesymistycznie.

Dobre poczucie humoru jest jednym z silniejszych narzędzi, jakie przekonuje nas o tym, że jesteśmy odpowiednio nastawieni każdego dnia, a także, że jesteśmy w dobrym stanie emocjonalnym, który pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie fizyczne.

-Paul E. McGhee-

Dobre poczucie humoru pozwala kwitnąć w świecie pełnym problemów

Kiedy spotykają nas kłopoty, nawet te najpoważniejsze, zawsze mamy tylko dwie możliwości. Możemy stawić im czoła i się wzmocnić albo złożyć broń. To w jaki sposób się zachowamy zależy od tego, jakie nastawienie dominuje w nas na co dzień.

Ludzie pozytywni ze swoim zawsze pozytywnym nastawieniem, z uśmiechem na twarzy wobec pojawiających się trudności wybiera dalszy rozwój. Dla wielu jednak może to być zupełnie niezrozumiałe. Dla nich z kolei robienie dobrej miny do złej gry jest praktycznie niemożliwe.

Kwiat lotosu kwitnący w trudnych warunkach

Viktor Frankl w swojej książce “Człowiek w poszukiwaniu sensu” zauważa, że człowiekowi można odebrać wszystko za wyjątkiem jednego: ostatnią rzeczą, która związana jest z zupełną wolnością wyboru. Chodzi o możliwość wybrania jakie nastawienie będzie nam towarzyszyć w życiu. W tym kontekście człowiek zawsze może wybrać swoją własną drogę. 

Stwierdzenie to nabiera jeszcze głębszego sensu, kiedy weźmiemy pod uwagę, że Viktor Frankl przez wiele lat przebywał jako więzień w obozach zagłady nazi.

Jak niegdyś napisał Nietzsche, “kto ma powód, by żyć jest w stanie przetrwać praktycznie wszystko”. Zawsze kiedy mamy jakiś powód, aby okazywać wytrwałość, będziemy mięli skąd wziąć na nią niezbędne siły.

Ludzie szczęśliwi taki powód znajdują i dlatego z uśmiechem na twarzy zmaga się  tym, co na nią przychodzi. Tylko w taki sposób może utrzymywać swoje myśli skupione na ostatecznym celu.

Powodzenie nie istnieje bez lęku i niezadowolenia, a przeciwność bez nadziei i pocieszenia

-Francis Bacon-

Kiedy przeciwności uderzają, możemy stać się lepsi, silniejsi. Możemy pokonać samych siebie i rozwinąć się, robić rzeczy, których myśleliśmy, że nigdy nie uda nam się osiągnąć. Badania dowodzą, że osoby pozytywnie nastawione rzeczywiście dają sobie radę w radzeniu sobie z przeciwnościami. Wspierają się nadzieją, aby przetrwać szalejące burze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.