Pokolenie niemych: dlaczego młodzi ludzie nie odbierają telefonów komórkowych?

Millenialsi wolą inne metody komunikacji niż tradycyjne rozmowy telefoniczne. Niepokój spowodowany koniecznością natychmiastowej odpowiedzi jest jednym z głównych powodów tego unikania.
Pokolenie niemych: dlaczego młodzi ludzie nie odbierają telefonów komórkowych?
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Gonzalo Blanco Sardina

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wielu młodych ludzi nie odbiera telefonów komórkowych? Powiedzą „Nie miałem telefonu przy sobie” lub „Miałem wyłączone dźwięki” lub „Byłem z przyjaciółmi”. Czy to dlatego milenialsi i pokolenie Z nazywani to tak zwane pokolenie niemych?

Według badania przeprowadzonego przez BankMyCell, dla tych młodych ludzi odebranie telefonu jest ingerencją w ich codzienne życie. Jest to również zbyt czasochłonne. Tak przynajmniej twierdziło 75% osób, z którymi przeprowadzono wywiady w ramach tego badania.

Dla 75 procent młodych ludzi odebranie telefonu wkracza w ich codzienne życie.

Próba składała się z 1200 młodych Amerykanów urodzonych w latach 1981-1996. Enric Soler, profesor psychologii i studiów pedagogicznych na Otwartym Uniwersytecie Katalonii (UOC), potwierdza wnioski z tego badania.

Soler sugeruje, że telefon działa jak ingerencja, a dana osoba nie wie, na jak długo odwróci to jej uwagę. Twierdzi ponadto, że uważają, że osoba dzwoniąca jest zawsze bardziej potrzebująca niż oni, jako odbiorcy połączenia.

Młodzi ludzie z telefonem komórkowym

Pokolenie niemych

Na podstawie badań, takich jak to przeprowadzone przez BankMyCell, ten segment społeczeństwa otrzymał nazwę “pokolenie niemych”. Dlaczego jednak dzisiejsi młodzi ludzie nie odbierają telefonów komórkowych?

  • Odwraca to ich uwagę. Rozmowy telefoniczne mogą być źródłem stresu dla niektórych młodych ludzi, ponieważ są oni zmuszeni do natychmiastowego odejścia od swoich zajęć. Dlatego “pokolenie niemych” preferuje wiadomości tekstowe, ponieważ mogą na nie odpowiadać, kiedy tylko mają na to ochotę. W ten sposób mają wystarczająco dużo czasu na przygotowanie najbardziej odpowiedniej odpowiedzi.

  • Odbieranie telefonu zabiera im czas. Istnieje wiele innych systemów komunikacji, które można lepiej dostosować do obecnych nawyków i stylu życia. Nawet wysyłanie wiadomości audio pozwala nadawcy przemyśleć swoją odpowiedź i ponownie ją nagrać – tyle razy, ile chce. W żadnym wypadku nie są zmuszani do natychmiastowej odpowiedzi.

  • Mogą powiedzieć coś, czego żałują. Chociaż żyjemy w epoce natychmiastowości, młodsze pokolenia często nie czują się w stanie udzielić natychmiastowych odpowiedzi. Wolą nie spieszyć się i odpowiedzieć, kiedy naprawdę czują się gotowi.

  • Słowa znikają z wiatrem. W społeczeństwie informacyjnym, w którym wszystko jest online, komunikacja ustna staje się coraz mniej ważna. Posiadanie rzeczy na piśmie pozwala tym młodym ludziom dokładnie zapamiętać słowa, na które będą musieli odpowiedzieć, gdy nadejdzie czas.

Ankieta przeprowadzona przez BankMyCell zestawiła główne powody, dla których młodzi ludzie nie odbierają niektórych telefonów.

Około 75 procent ankietowanych twierdziło, że rozmowy są zbyt czasochłonne. 64 procent z nich wspomniało o trudności w radzeniu sobie z potrzebującymi osobami. 55 procent przyznaje, że nie odbiera niektórych telefonów po przybyciu na dane wydarzenie, a kolejne 49 procent nie odpowiada z obawy przed prośbą o przysługę.

Zmiana nawyków komunikacyjnych

Ponadto nawyki komunikacyjne na ogół ulegają istotnym zmianom. To u młodych ludzi te zmiany są najbardziej widoczne.

„Pokolenie niemych postrzega tradycyjny kontakt jako ryzykowną strategię komunikacyjną”.

-Ferrán Lalueza, profesor informatyki na UOC-

„Millennialsi i pokolenie Z zintegrowali komunikację za pośrednictwem platform asynchronicznych, w których nie jest konieczne, aby obaj rozmówcy zbiegali się w czasie, i jest to dla nich łatwiejsze, wygodniejsze i mniej inwazyjne”, wyjaśnia Enric Soler. “Jest to wygodniejsze i mniej nachalne”.

Telefony mogą być irytujące

Innym aspektem, o którym należy pamiętać, jest to, że telefony mogą być denerwujące. Specjalnie dla najmłodszych grupy społeczeństwa. Według Ferrána Laluezy, profesora nauk o informatyce i komunikacji na UOC, pokolenie niemych postrzega tradycyjną rozmowę telefoniczną jako „ryzykowną strategię komunikacyjną”. Rzeczywiście, to prawda, że podczas rozmowy nie można wymazać ani cofnąć żadnego ze swoich słów.

„Stwarza to dla nich mniejsze bezpieczeństwo i zaufanie niż korzystanie z wiadomości głosowej ” – kontynuuje prof. UPC. Twierdzi ponadto, że jedną z zalet, które młodzi ludzie widzą w tym innym systemie, jest to, że mogą „powtarzać to, co powiedzieli, tyle razy, ile jest to konieczne przed wysłaniem wiadomości”.

Osoby z telefonem komórkowym

Społeczeństwo natychmiastowości

To prawda, że żyjemy w społeczeństwie natychmiastowości. To jednak kryje w sobie ciekawy paradoks. To fakt, że to właśnie młodsze pokolenia powinny wykazywać tę jakość bezpośredniości. Wydaje się jednak, że nic nie może być dalsze od prawdy, bo to właśnie nowe pokolenia potrzebują najwięcej czasu na realizację aktów komunikacyjnych.

Jednym z głównych powodów jest to, że tradycyjne metody konwersacji mogą być głównym źródłem niepokoju dla młodszych pokoleń.

Wydaje się, że pokolenie niemych z pewnością nie czuje się zbyt dobrze w rozmowach „twarzą w twarz” i „synchronicznych”. Jak ostrzega Enric Soler, ten brak bezpieczeństwa oznacza, że mają tendencję do wprowadzania mechanizmów obronnych, takich jak unikanie. Jeśli tak nie zareagują, nie ma szans, by ujawniły swój brak w tym obszarze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.