Dzieci z większą samokontrolą stają się szczęśliwymi dorosłymi

Kształcenie dzieci w zakresie kontroli impulsów od najmłodszych lat pozwoli im stać się dorosłymi, którzy są w stanie regulować swoje zachowanie, skuteczniej nawiązywać relacje z innymi i pracować w sposób bardziej odpowiedni, aby osiągnąć swoje cele.
Dzieci z większą samokontrolą stają się szczęśliwymi dorosłymi
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Dzieci z większą samokontrolą są nie tylko dojrzalszymi maluchami, ale także częściej kończą jako szczęśliwi dorośli. Czasami jednak lekceważymy wielkie znaczenie, jakie rozwijanie kontroli impulsów ma dla umysłu dziecka. Ta złożona umiejętność dotyczy wszystkich obszarów bycia człowiekiem.

Samokontrola to wymiar, który zaczyna się rozwijać od pierwszego roku życia aż do wieku 26 – 30 lat. Ludzka kora przedczołowa stale się rozwija, dopóki nie osiągniemy wieku dwudziestu lat. Oznacza to, że prawdopodobnie najwolniejszym obszarem dojrzewania jest regulacja impulsowa.

Ma to wiele konotacji. Na przykład, jeśli nie zaczniemy uczyć dzieci tej umiejętności od najmłodszych lat, kiedy osiągną wiek dojrzewania, doświadczą poważnych problemów behawioralnych i braku regulacji emocji. Dlatego uczenie dzieci prawidłowej samokontroli oznacza inwestowanie w ich jakość życia.

Zdrowie osobiste jest związane z panowaniem nad sobą i z kultem życia w całym jego naturalnym pięknie – samokontroli niosącej ze sobą szczęście, odnowioną młodość i długie życie”.

-Maria Montessori-

dzieci z większą samokontrolą

Dlaczego dzieci z większą samokontrolą stają się szczęśliwymi dorosłymi?

Większość z nas słyszała o eksperymencie z marshmallow przeprowadzonym na Uniwersytecie Stanforda w 1972 roku. Badanie to polegało na zrozumieniu samokontroli u dzieci za pomocą prostego testu. Dzieciom oferowano wybór między niewielką, ale natychmiastową nagrodą (pianką marshmallow) lub dwiema nagrodami, jeśli maluch odczeka przez pewien czas.

Mówiono wówczas, że pochodzenie społeczne i gospodarcze bardziej reguluje samokontrolę niż siłę woli. Jednak w nowym badaniu, przeprowadzonym w 2020 roku przez kilka uniwersytetów, takich jak Harvard i Columbia (USA), wniosek ten został obalony. Wiemy teraz, że kontrola impulsów stanowi część procesu dojrzewania i rozwoju mózgu.

Wczesna edukacja i rola rodziców w promowaniu regulacji kontroli impulsów są kluczowe. Pochodzenie społeczne i ekonomiczne nie ma znaczenia. Liczy się zaangażowanie w edukację naszych własnych dzieci. Na przykład, jeśli mamy trzyletnie dziecko, które bije innych i z którym o tym nie rozmawiamy, będzie ono dalej zachowywać się w ten sposób w szkole podstawowej i średniej.

Jeśli nie wykształcimy w naszych dzieciach odporności na frustrację, zamienią się one we agresywne (i nieszczęśliwe) nastolatki, ponieważ nie dostaną wszystkiego, czego chcą. Jest tak, ponieważ umiejętność radzenia sobie z impulsami, emocjami i zachowaniem stanowi podstawę dobrego samopoczucia psychicznego każdego dziecka.

Kontrola impulsów spowalnia starzenie się mózgu

Jedno badanie zostało niedawno opublikowane w czasopiśmie PNAS. Było przeprowadzone między innymi przez uniwersytety w Michigan, Duke, Uniwersytet w Oslo i King College London. Badanie ujawniło następujące wyniki:

  • Dzieci z większą samokontrolą stają się bardziej zadowolonymi dorosłymi z lepszej jakości życiem.
  • Kontrola impulsów zmniejsza związany z wiekiem spadek funkcji poznawczych. 45-latkowie z tą zdolnością prawie nie wykazywali żadnych oznak klasycznego początku starzenia się mózgu.
  • Naukowcy powiązali to lepsze zdrowie mózgu ze stylem życia. Wydaje się, że samokontrola sprzyja podejmowaniu bardziej przemyślanych decyzji. Ponadto wpływa na pracę, finansowe i relacyjne aspekty życia. Regulacja zachowań i emocji działa we wszystkich dziedzinach życia, takich jak relacje afektywne i rozwiązywanie problemów.

Samokontrola jest funkcją wykonawczą. Są to procesy, które mają na celu regulowanie zachowania. Wymiar ten zajmuje ten sam obszar mózgu co empatia.

dzieci o większej samokontroli

Dzieci z większą samokontrolą są bardziej empatyczne

Wiemy, że ta sama część mózgu, która pozwala nam postawić się w sytuacji innych (współczuć), pomaga nam również regulować impulsy. Widzimy to również u dzieci z większą samokontrolą. Co więcej, gdy edukujemy je od najmłodszych lat, znacznie lepiej odnoszą się do swojego otoczenia społecznego.

Integrują się w bardziej dojrzały i szczęśliwy sposób w swoim otoczeniu i z rówieśnikami. Mogą również postawić się na miejscu innych i opanować ich emocje, takie jak zazdrość, złość lub frustracja. Czynniki te tworzą filary dobrego zdrowia psychicznego, rozwiązywania problemów, osiągania porozumień, okazywania szacunku, promowania współistnienia itp.

„Uważam, że odważniejszy jest ten, który pokonuje swoje pragnienia, niż ten, który pokonuje wrogów; bo najtrudniejszym zwycięstwem jest zwycięstwo nad sobą”.

-Arystoteles-

Należy pamiętać, że samokontrola nie ma nic wspólnego z inteligencją czy pochodzeniem społeczno-ekonomicznym. Zostało to podkreślone w badaniu z 1972 r. przeprowadzonym przez Uniwersytet Stanforda. Potwierdziło ono, że dzieci o większej samokontroli są konsekwencją zaangażowanej edukacji w tym aspekcie. Jednak z tą zmienną trzeba na co dzień pracować i regulować, nawet w wieku dorosłym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Benjamin, D. J., Laibson, D., Mischel, W., Peake, P. K., Shoda, Y., Wellsjo, A. S., & Wilson, N. L. (2020). Predicting mid-life capital formation with pre-school delay of gratification and life-course measures of self-regulation. Journal of economic behavior & organization179, 743–756. https://doi.org/10.1016/j.jebo.2019.08.016
  • Richmond-Rakerd LS, Caspi A, Ambler A, d’Arbeloff T, de Bruine M, Elliott M, Harrington H, Hogan S, Houts RM, Ireland D, Keenan R, Knodt AR, Melzer TR, Park S, Poulton R, Ramrakha S, Rasmussen LJH, Sack E, Schmidt AT, Sison ML, Wertz J, Hariri AR, Moffitt TE. Childhood self-control forecasts the pace of midlife aging and preparedness for old age. Proc Natl Acad Sci U S A. 2021 Jan 19;118(3):e2010211118. doi: 10.1073/pnas.2010211118. PMID: 33397808; PMCID: PMC7826388.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.