Podświadomy niepokój: czy możesz być niespokojny, nie wiedząc o tym?

Trudno Ci się zrelaksować? Czy zdarza Ci się wielokrotnie analizować swoje myśli? Czy często odczuwasz napięcie mięśni? Jeśli tak, możesz cierpieć na podświadomy niepokój. Ten typ może być jeszcze bardziej niebezpieczny niż tradycyjny, ponieważ jest tak trudny do zidentyfikowania.

Kobieta z bożkami głowy z powodu podświadomego niepokoju:

Czy człowiek może cierpieć z powodu lęku i nie być tego świadomy? Problem z zaburzeniami psychicznymi polega na tym, że często można je pomylić z cechami osobowości. Na przykład może się to zdarzyć u osób cierpiących na dystymię lub uporczywe zaburzenie depresyjne. Zakładaj oni, że po prostu tacy są. Uważają, że są typem osoby, która przechodzi przez cykliczne okresy nudy, apatii i uczucia skrajnego rozczarowania. Może się jednak okazać, że jest to podświadomy niepokój.

Normalizacja i akceptacja chronicznego dyskomfortu mają jednak swoją cenę. Czasami dochodzi do sytuacji ekstremalnych. Na przykład uporczywa apatia i stres, które nie są leczone, mogą prowadzić do poważnej depresji. Możesz także cierpieć z powodu podświadomego niepokoju. Jest to stan, w którym niepokój i nerwowość są odczuwane jako szum w tle.

To rodzaj doznań psychofizycznych, które mogą towarzyszyć Ci przez długi czas. Nie ma konkretnego czynnika, który by je wyjaśniał. Jest to bardziej ciągłe poczucie, że osiągnąłeś swój limit, zarówno mentalny, jak i emocjonalny. Przekłada się to na szeroki wachlarz objawów, takich jak ucisk w klatce piersiowej czy ewidentny brak możliwości odprężenia się.

Fakt, że możesz cierpieć z powodu lęku, nie zdając sobie z tego sprawy, może być zaskakujący. Niemniej jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, jako istota ludzka masz tendencję do normalizowania pewnych faktów, odczuć i podejść mentalnych. Te, dalekie od bycia normalnymi, są niezwykle szkodliwe.

Twój sposób reagowania na otoczenie i stresujące bodźce może ukształtować wzorzec, w którym lęk jest instalowany w Twoim rejestrze mentalnym.

kobieta z podświadomym lękiem
Jest wielu ludzi, dla których lęk jest niejasny i nie identyfikują go jako takiego.

Podświadomy niepokój

Byłbyś zaskoczony liczbą osób cierpiących na zespół lęku uogólnionego (GAD) i nie wiedzących o tym. Z reguły ten stan psychiczny pojawia się w okresie dojrzewania, stopniowo stając się ogólnym podejściem tych osób do filtrowania i przetwarzania prawie wszystkich okoliczności. Problem polega na tym, że nie zawsze rozumiemy, jak działa lęk.

Jeśli cierpisz z powodu podświadomego lęku, prawdopodobnie będziesz odwiedzać lekarza z powodu kilku różnych dolegliwości fizycznych. W takich przypadkach najczęściej występują bezsenność i wyczerpanie. Ale kiedy te objawy fizyczne utrzymują się, a Ty zostaniesz skierowany pod opiekę psychologiczną, prawdopodobnie nie zrozumiesz przyczyny decyzji lekarza. W końcu nic złego Ci się nie stało, więc po co Ci psycholog?

Prawdopodobnie wierzysz, że aby pojawił się niepokój, musi istnieć wyraźne źródło, które go wyzwala. Jednak w większości przypadków powstają wzorce myślenia, które są przyzwyczajone do nadmiernego zamartwiania się i przewidywania nieistniejących zagrożeń. Tak więc niekoniecznie będziesz świadomy, że problem nie leży na zewnątrz, ale w Twoim umyśle i sposobie, w jaki przetwarzasz rzeczywistość.

Kiedy niepokój utrzymuje się przez dłuższy czas i nie jesteś tego świadomy, Twoje obwody nerwowe mogą stać się wrażliwe. W końcu przetwarzają prawie wszystko jako zagrożenie.

Jak objawia się podświadomy niepokój?

Podświadomy niepokój rozumiany jest jako stan ciągłego lęku i nerwowości. Jednak pomimo tego, że cierpisz przez swój stan i ogranicza on Twoje życie, nie reagujesz na ten dyskomfort i normalizujesz go. Co więcej, nawet nie wiesz, że Twoje objawy definiują zaburzenie psychiczne i nie wynikają jedynie z tego, że “jesteś taki, jaki jesteś”. Oto sposoby, w jakie zwykle objawia się podświadomy niepokój.

  • Każdą trudność i problem, bez względu na to, jak duży lub mały, wyolbrzymiasz do absolutnego limitu. Innymi słowy, tworzysz góry z kretowisk.
  • Ciągle czujesz się tak, jakbyś osiągnął swój psychiczny i fizyczny limit.
  • Zawsze się martwisz.
  • Zawsze masz wrażenie, że „coś się zaraz wydarzy”. To doświadczenie bycia zawsze w pogotowiu, mimo że nie ma realnego niebezpieczeństwa, jest wspólną cechą podświadomego niepokoju.
  • Masz trudności ze zrelaksowaniem się lub odłączeniem w weekendy lub wakacje.
  • Twój umysł nigdy nie przestaje rozmyślać, przewidywać przyszłość, analizować to, co już się wydarzyło, czego jeszcze nie zrobiłeś itp.
  • Doświadczasz ucisku w klatce piersiowej, tachykardii, a czasami masz wrażenie, że nie możesz prawidłowo oddychać.
  • Cierpisz na zaburzenia snu.
  • Zmieniają się Twoje nawyki żywieniowe.
  • Od czasu do czasu masz problemy z trawieniem.

Dlaczego nie zdajesz sobie sprawy, że cierpisz na lęki?

Lęk czasami działa poniżej podłoża świadomości. Dlatego nie zdajemy sobie sprawy, że on gdzieś tam jest, zmieniając wszystko w naszym życiu. Robi to po cichu, pociągając za sznurki Twojego umysłu, zmieniając Twoje skupienie, uruchamiając alarm zmartwień i hiperaktywując Twój współczulny układ nerwowy (odpowiedzialny za adrenalinę i norepinefrynę).

Istnieje kilka powodów, które wyjaśniają, dlaczego możesz cierpieć z powodu lęku, nie zdając sobie z tego sprawy. Jeden z nich jest związany z genetyką. Badania takie jak te przeprowadzone na Uniwersytecie we Freiburgu (Niemcy) wykazały, że stany takie jak lęk uogólniony mają komponent biologiczny. Dziedziczność wynosi 30 procent.

Czasami mózg wykazuje tendencję do nadmiernego martwienia się od najmłodszych lat. Może również wystąpić nadaktywność współczulnego układu nerwowego, jak wspomnieliśmy powyżej. Oznacza to, że niektóre dzieci i młodzież są zawsze czujne i wykazują więcej lęków i fobii niż inni.

Jeśli środowisko normalizuje ten wzorzec zachowania, osoby te mogą osiągnąć dorosłość, zakładając, że wynika to po prostu z ich osobowości i sposobu bycia. Jednak w rzeczywistości istnieje ukryty niepokój, który stał się u nich chroniczny.

Wyzwalaczem niepokoju jest zawsze człowiek obdarzony zdolnością wyobrażania sobie przerażającej przyszłości.

Mężczyzna w psychoterapii leczący podświadomy lęk
Istnieją skuteczne metody leczenia podświadomego lęku. Najważniejsze jest to, że jednostka rozumie mechanizmy tego stanu psychicznego

Jak leczy się podświadomy lęk?

Podświadomy lęk to rodzaj niepokoju, którego doświadczasz, nie będąc tego świadomym. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, skąd to się bierze i poznanie mechanizmów stanu, który Cię więzi.

Jeśli żyjesz w takiej cichej rzeczywistości przez długi czas, każdy rodzaj leczenia terapeutycznego będzie skomplikowany. To dlatego, że Twój umysł niesie ze sobą zaciekłe uprzedzenia poznawcze, uparte ograniczające przekonania i głęboko zniekształcone myśli, które wzmacniasz od lat. Istnieje jednak kilka naprawdę skutecznych metod leczenia, które mogą pomóc odzyskać kontrolę nad swoim życiem:

  • Podejścia farmakologiczne, takie jak benzodiazepiny, a także leki przeciwdepresyjne będące inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, często stanowią część leczenia. Każdy przypadek jest oczywiście zawsze traktowany indywidualnie.
  • Terapia poznawczo-behawioralna jest najskuteczniejszym podejściem psychoterapeutycznym w leczeniu zaburzeń lękowych.
  • Techniki relaksacyjne i głębokie oddychanie to uzupełniające się narzędzia, które mogą pomóc.

We wszystkich przypadkach podświadomego lęku celem leczenia jest wyłączenie szumu psychicznego, który zawsze gdzieś tam jest. Kiedy to zniknie, Twoje dobre samopoczucie powróci.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Garcia R. Neurobiology of fear and specific phobias. Learn Mem. 2017 Aug 16;24(9):462-471. doi: 10.1101/lm.044115.116. PMID: 28814472; PMCID: PMC5580526.
  • Martin EI, Ressler KJ, Binder E, Nemeroff CB. The neurobiology of anxiety disorders: brain imaging, genetics, and psychoneuroendocrinology. Psychiatr Clin North Am. 2009 Sep;32(3):549-75. doi: 10.1016/j.psc.2009.05.004. PMID: 19716990; PMCID: PMC3684250.
  • Morris-Rosendahl DJ. Are there anxious genes? Dialogues Clin Neurosci. 2002 Sep;4(3):251-60. doi: 10.31887/DCNS.2002.4.3/dmrosendahl. PMID: 22033820; PMCID: PMC3181683.
Scroll to Top