Objawy niepokoju, które często pozostają niezauważone

Objawy lęku, które często pozostają niezauważone, mogą obejmować objawy behawioralne, poznawcze, a nawet fizyczne.
Objawy niepokoju, które często pozostają niezauważone

Ostatnia aktualizacja: 24 maja, 2022

Istnieją pewne objawy niepokoju, które często pozostają niezauważone. W rzeczywistości w pewnych okolicznościach lęk można nawet uznać za normalny. Jednak może stać się problemem zdrowia psychicznego, jeśli stanie się częsty, przytłaczający i powoduje znaczny stres kliniczny.

Jeśli chodzi o objawy niepokoju, najbardziej rozpoznawalnymi i powszechnymi są nerwowość, poczucie bezpośredniego zagrożenia, bezsenność, przyspieszone bicie serca, drżenie, pocenie się, przyspieszony oddech i zmartwienie. Niemniej jednak istnieją inne, bardziej niezwykłe objawy, które mogą pozostać niezauważone. Przyjrzyjmy się im.

1. Objawy niepokoju – metaliczny smak w ustach

Jednym z rzadkich objawów niepokoju jest uporczywy metaliczny posmak w ustach. Nauka wciąż nie zna dokładnej przyczyny tego zjawiska. Uważa się, że jest to spowodowane suchością i zmniejszeniem poziomu śliny w jamie ustnej w wyniku fizjologicznej aktywacji lęku.

W 2017 roku badanie wykazało, że lęk zmniejsza wydzielanie śliny i powoduje kserostomię (suchość w normalnych warunkach wydzielania śliny).

Te zmiany smaku mogą być również konsekwencją aktywacji substancji chemicznych, które organizm uwalnia w odpowiedzi na niebezpieczną sytuację. Na przykład wiadomo, że noradrenalina czasowo zmienia receptory smakowe w jamie ustnej.

2. Problemy żołądkowe

Lęk ma związek z problemami trawiennymi. Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego takie jak zespół jelita drażliwego często związane z zaburzeniami, takimi jak lęk, depresja i zespół stresu pourazowego. Badania wykazały, że osoby z tym zespołem mają wyższy poziom lęku, depresji i udręki.

Fizjologiczna aktywacja lęku, w połączeniu z generowanym przez niego stresem, może wpływać na produkcję i uwalnianie kwasu żołądkowego, niezbędnego do trawienia i rozkładania pokarmu. Konsekwencją może być gastropatia krwotoczna lub nadżerkowa, znana jako stresowe zapalenie żołądka.

Kobieta z bólem brzucha z powodu lęku
Drażliwa okrężnica jest często związana z wysokim poziomem lęku.

3. Częste zapominanie

Zmartwienie i obsesyjne myśli typowe dla lęku mogą powodować zapominanie. Dzieje się tak, ponieważ informacje nie są dobrze zakodowane z powodu rozproszonej uwagi. Zapomnienie może być również spowodowane słabą konsolidacją informacji z powodu braku snu lub bezsenności.

Brak koncentracji to kolejny objaw niepokoju, który zwykle pozostaje niezauważony. Ten objaw jest wynikiem przeżuwania i zaabsorbowania sobą w swoich zmartwieniach. W efekcie skupiają swoją uwagę wyłącznie na przedmiocie niepokoju.

4. Powracające koszmary

Sny mają głęboki związek z doświadczeniami osoby niespokojnej. W rzeczywistości odzwierciedlają sposób, w jaki doświadczają swojej relacji ze światem. Powtarzające się wrażenie nieuchronnego zagrożenia może przerodzić się w koszmary, ponieważ jest to jedyna rzecz, która grawituje w życiu cierpiącego.

W rzeczywistości wiele stłumionych emocji, lęków, niepokoju i zmartwień, które niepokoją osobę niespokojną, wyraża się poprzez koszmary senne. Ten rodzaj niepokojącego snu powtarza się, utrzymując stan czujności, który dana osoba aktywowała z powodu dostrzeżenia zagrożenia.

5. Stany skóry

Reakcje skórne mogą być spowodowane podwyższonym poziomem kortyzolu i adrenaliny. W rzeczywistości stwierdzono, że stres związany z kortyzolem wpływa, ujawnia, a nawet zaostrza szereg chorób skóry. Należą do nich łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, świąd, łysienie plackowate, liszaj płaski, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty i pokrzywka.

Istota ludzka nie jest zaprojektowana do tego, aby zawsze być czujnym. Dlatego ciągły tryb walki lub ucieczki, wywołany niepokojem, może mieć poważne negatywne skutki dla organizmu. Ponadto ciągłe uwalnianie substancji chemicznych w celu utrzymania tego stanu może wpływać na skórę.

6. Powtarzające się ziewanie

Innym rzadkim objawem lęku, który często pozostaje niezauważony, jest ziewanie. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Bournemouth (Wielka Brytania) wykazało bezpośredni związek między częstotliwością ziewania a produkcją kortyzolu, hormonu stresu uwalnianego w sytuacjach zagrożenia.

Im więcej osoba ziewa, tym więcej kortyzolu jest uwalniane. To dlatego, że kortyzol podnosi temperaturę ciała, a ziewanie pomaga ją obniżyć.

Te ziewania pojawiają się również w wyniku bezsenności lub problemów ze snem odczuwanych przez osobę niespokojną. Jeśli nie śpią dobrze, odczuwają senność w ciągu dnia, co dodatkowo pobudza ziewanie.

7. Zimne stopy

Niska temperatura kończyn dolnych jest objawem mało utożsamianym z lękiem, chociaż może być oznaką.

Zjawisko to występuje, ponieważ gdy ludzie są w ciągłym stanie gotowości, krew ma tendencję do gromadzenia się w narządach tułowia. Kiedy tak się dzieje, kończyny, a zwłaszcza stopy, otrzymują mniej krwi, a tym samym spada ich temperatura.

Zimne stopy
Ludzie w ciągłym stanie gotowości mogą mieć zimne stopy bez wyraźnego powodu.

8. Zachowania impulsywne

Innym rzadkim objawem lęku jest zachowanie impulsywne. Osoby niespokojne odczuwają, że ich emocje są przytłaczające, co powoduje, że zachowują się dziwnie. W ten sposób osoby te mogą skończyć mówiąc lub robiąc rzeczy bez przemyślenia. Co więcej, te impulsywne lub kompulsywne postawy stają się słabo adaptacyjnymi strategiami radzenia sobie z innymi objawami lęku.

9. Zmiany w nawykach żywieniowych

Lęk jest związany z głodem i nadmiernym spożyciem pokarmu (odhamowanie), o czym świadczą badania opublikowane w Nature. Naukowcy utrzymują, zgodnie z innymi badaniami, że odhamowanie konsumpcji żywności może być strategią radzenia sobie w celu uregulowania negatywnych emocji i lęku.

Inne badanie miało na celu sprawdzenie związku między lękiem a spożyciem kalorii. Naukowcy odkryli, że u kobiet większy niepokój jest związany z wyższym BMI (wskaźnik masy ciała), wyższym spożyciem kalorii, większym spożyciem pokarmów bogatych w tłuszcze i uporczywą aktywacją z powodu tuczących wskazówek żywieniowych po posiłku.

Rzadkie objawy lęku mogą obejmować wzorce behawioralne lub poznawcze. Wpływają nie tylko na to, jak dana osoba odnosi się do świata, ale także na to, jak odnoszą się do siebie poprzez nawyki żywieniowe i senne. Który z tych objawów odczuwasz, gdy czujesz niepokój? Czy wiesz, że wiązały się z lękiem?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gholami, N., Sabzvari, B. H., Razzaghi, A., & Salah, S. (2017). Effect of stress, anxiety and depression on unstimulated salivary flow rate and xerostomia. Journal of dental research, dental clinics, dental prospects11(4), 247.
  • Hussenoeder, F. S., Conrad, I., Engel, C., Zachariae, S., Zeynalova, S., Glaesmer, H., … & Riedel-Heller, S. G. (2021). Analyzing the link between anxiety and eating behavior as a potential pathway to eating-related health outcomes. Scientific Reports11(1), 1-7.
  • Mayer, E. A., Craske, M., & Naliboff, B. D. (2001). Depression, anxiety, and the gastrointestinal system. Journal of Clinical Psychiatry62, 28-37.
  • Megha, R., Farooq, U., & Lopez, P. P. (2021). Stress-induced gastritis. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499926/
  • Mestre, Z. L., Melhorn, S. J., Askren, M. K., Tyagi, V., Gatenby, J. C., Young, L. L., … & Schur, E. A. (2016). Effects of anxiety on caloric intake and satiety-related brain activation in women and men. Psychosomatic medicine78(4), 454.
  • Reich, A., Wójcik-Maciejewicz, A., & Slominski, A. T. (2010). Stress and the skin. Giornale italiano di dermatologia e venereologia: organo ufficiale, Societa italiana di dermatologia e sifilografia145(2), 213-219.
  • Roohafza, H., Bidaki, E. Z., Hasanzadeh-Keshteli, A., Daghaghzade, H., Afshar, H., & Adibi, P. (2016). Anxiety, depression and distress among irritable bowel syndrome and their subtypes: an epidemiological population based study. Advanced biomedical research5.
  • Smith, M. D., & Maani, C. V. (2021). Norepinephrine. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537259/
  • Stanborough, R. (2020, 21 de diciembre). ¿Can Anxiety Cause a Metallic Taste in Your Mouth? Healthline. https://www.healthline.com/health/anxiety/metallic-taste-in-mouth-anxiety
  • Thompson, S., & Simonsen, M. (2015). Yawning as a new potential diagnostic marker for neurological diseases. Journal of Neurology & Neuroscience6(3).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.