Płacz jest reakcją fizjologiczną zwykle związaną ze światem emocjonalnym, choć nie zawsze. Pomyśl na przykład o efektach cebuli. Jednak częściej jest to reakcja cielesna, gdy stajesz w obliczu bardzo intensywnego emocjonalnie doświadczenia. Powody, z powodu których występuje płacz, mogą być różne. Wśród nich są smutek, frustracja, szczęście i strach.
Otrzymywanie złych wiadomości o ważnym projekcie, utrata zwierzaka, dowiadywanie się, że twój brat po raz pierwszy zostanie ojcem, niespodziewane skrzyżowanie dróg z osobą, która cię przeraża, lub bycie świadkiem świętowania miłości to dla ciebie zrozumiałe bodźce płakać. Jednak są pewne rzeczy, które nie są tak jasne. Dlaczego płaczemy? Jak nasze ciało jest powiązane z naszymi emocjami? Jaka jest rola mózgu w płaczu?
Płacz jako funkcja
Niektórzy płaczą codziennie, niektórzy robią to tylko od czasu do czasu, a innym w ogóle jest to trudne. Niemniej jednak wszyscy musimy ronić łzy, aby uwolnić się od narastającego w nas napięcia. Jest to jeden ze sposobów, w jaki my, jako ludzie, znajdujemy wyrażanie naszych emocji.
Płacz pomaga ci się uregulować. W rzeczywistości spełnia rolę podobną do tej, jaką odgrywa pot – zwilża skórę i łagodzi odczucia termiczne, ale na poziomie emocjonalnym. Czy to kilka łez, czy pełny szloch, może albo złagodzić ból, albo skierować eksplozję energii, która pojawia się po wielkiej radości.
Ponadto płacz pełni funkcję społeczną. Ułatwia innym zauważenie twojego stanu emocjonalnego. Rzeczywiście, kiedy inni widzą, jak płaczesz, aktywuje to w nich neurony lustrzane i zbliża cię do siebie. To twój system fizjologiczny pomaga ci zdobyć zasoby, których inaczej nie mógłbyś otrzymać.
Co dzieje się z twoim ciałem, kiedy płaczesz?
Nie wszyscy ludzie płaczą z tych samych powodów. Jednak wszystkie twarze wyglądają prawie tak samo, kiedy to robią: czerwone oczy, łzy spływające po policzkach, katar i skośne usta. Wszyscy wiemy, jak wygląda osoba płacząca.
Płacz zaczyna się w twoim mózgu
Płacz zaczyna się od reakcji łańcuchowej w twoim ciele. Zewnętrzny lub wewnętrzny bodziec budzi sygnały wysyłane do mózgu, dzięki czemu może on działać magicznie i sprawiać, że łzy płyną. Podwzgórze i ciało migdałowate to dwa najważniejsze narządy w mózgu. Tam, gdzie są zlokalizowane, zachodzi proces odbioru emocjonalnego i rozpoczyna się regulacja reakcji fizjologicznych. To ciało migdałowate wysyła sygnał do podwzgórza, aby aktywować układ nerwowy.
Gdy mózg zostanie powiadomiony o tym, co się dzieje, współczulny układ nerwowy uruchamia się, aby chronić cię przed zagrożoną intensywnością emocjonalną. Jak cię chroni? Poprzez płacz. Powoduje to, że otwór między strunami głosowymi puchnie i jest ściśnięty, co powoduje typowy guzek w gardle, który odczuwasz, gdy masz zamiar płakać. Ponadto tętno ma tendencję do przyspieszania, a głos staje się drżący.
Łzy zaczynają płynąć
Gruczoły łzowe to małe gruczoły znajdujące się poniżej krawędzi oczu. Ich pobudzenie powoduje łzy, które szybko gromadzą się w złogach zlokalizowanych w wewnętrznych kącikach oczu. Kiedy te się wypełniają, łzy zaczynają spływać, zamazując widzenie. Jednocześnie zalewają jamę nosową. Łzy pełnią funkcję ochronną, ponieważ zawierają składnik zwany lizozymem, który zapobiega pojawianiu się bakterii na powierzchni oka.
“Łzy, które podczas mrugania równomiernie rozprowadzają się na przedniej powierzchni oka, oczyść i nasmaruj oko.”
-Anton Skorucak-
Dlaczego czujesz się lepiej po płaczu?
Pozwalanie sobie na swobodne płacz, kiedy tego potrzebujesz, jest mądrą i użyteczną reakcją.
W rzeczywistości płacz działa jak naturalny środek przeciwbólowy, ponieważ daje poczucie ulgi. Istnieje na to wytłumaczenie: twoje łzy zawierają hormon adrenokortykotropowy, który reguluje twoją reakcję na stres.
Z drugiej strony płacz obejmuje mechanizmy, które wymagają dużej ilości energii. Dlatego po wykonaniu tej czynności czujesz się wyczerpany. Uwalnianie niektórych hormonów, takich jak endorfiny i oksytocyna, poprawia nastrój i uspokaja, co oznacza, że czujesz się tak zmęczony, że zasypiasz.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Marygrace, T. (2017) This is what happens to your body when you cry. SELF
- Vélez Romero, S. (2013) ¿Cómo se relacionan nuestros sentimientos con las reacciones de nuestro cuerpo? ¿Por qué reímos? ¿Por qué lloramos?