Dlaczego płaczesz przez sen?

Płacz pełni kilka funkcji fizjologicznych i emocjonalnych, od ochrony oczu po katharsis dla zmienionych nastrojów. Mówimy o jego głównych cechach i funkcjach.
Dlaczego płaczesz przez sen?
Cristian Muñoz Escobar

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristian Muñoz Escobar.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Płacz może przynieść ulgę, gdy cierpisz z powodu ran emocjonalnych lub być jednym z najlepszych przejawów szczęścia podczas celebracji. Może również towarzyszyć ziewaniu, być reakcją na ból fizyczny lub wiązać się z atakami śmiechu. Co ciekawe, może się także przytrafić, gdy nie jesteśmy tego świadomi – podczas snu. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego płaczesz przez sen, czytaj dalej.

Zacznijmy od różnych zjawisk, które są wywoływane przez sny. Twój świat marzeń sennych jest pełen doświadczeń ze świata realnego i możliwości pochodzących z Twojego życia. Twoje sny to produkty Twoich doświadczeń.

Sny mają swoją własną logikę, mimo że zazwyczaj są absurdalne i niezrozumiałe. Co więcej, manifestacje pojawiające się we śnie często mają wpływ na Twój nastrój podczas snu.

Kiedy śnisz, możesz mówić, wykonywać nagłe ruchy, krzyczeć, a nawet chodzić. Dzieje się tak, ponieważ kiedy śpisz, Twój mózg się nie wyłącza. Musi przyswajać informacje, które nadal otrzymujesz. Są one magazynowane w obwodach nerwowych mózgu i staną się substancjami chemicznymi.

Sen jest aktywnym i okresowym stanem biologicznym, w którym zachodzą cykle NREM i REM. Fazy te łączą się z naszym zegarem biologicznym. Proces snu składa się ze złożonej sieci neuronowej, w której aktywowane są różne obszary ośrodkowego układu nerwowego.

Dlaczego czasami płaczesz przez sen?

Twój świat snów jest bogaty w fantazję i złożoność, przez co mogą pojawić się różne powody, dla których czasami płaczesz przez sen:

1. Przeziębienie

Przeziębieniu często towarzyszą dolegliwości fizyczne i inne objawy, z których jednym jest łzawienie oczu. Są one obecne również podczas snu. Ten objaw jest tymczasowy i nie pozostawia śladów psychicznych ani fizycznych.

Smutna kobieta jest przygnębiona w swoim łóżku
Grypa lub przeziębienie mogą powodować płacz.

2. Odpoczynek

Twoje oczy czerpią wiele korzyści podczas spokojnego snu. W ciągu dnia mogą wysychać, więc trudno się dziwić, że w nocy mimowolnie się nawilżają. Jest to działanie odruchowe, mające na celu oczyszczenie oka i odzyskanie wilgoci.

3. Rany emocjonalne

Twoja zdolność do zasypiania ma decydujące znaczenie dla dobrego snu w nocy.

Jeśli jednak przechodzisz przez szczególnie zły okres, zarówno Twój moment budzenia się, jak i sen będą wypełnione smutkiem. Twoją odpowiedzią będzie płacz, aby trochę ulżyć swojemu cierpieniu.

Kiedy jesteś krucha emocjonalnie i cierpisz, Twoje łzy działają jak źródło pocieszenia. Dlatego, jeśli budzisz się w nocy z płaczem, może to być sygnałem ucieczki przed uczuciem dyskomfortu i udręki.

4. Koszmary

Koszmary mogą być odpowiedzią na pytanie, dlaczego płaczesz przez sen. Jest tak, ponieważ zmieniają one regulację Twojego nastroju w spoczynku, powodując, że często budzisz się ze strachu. Oczywiście, gdy tylko się obudzisz, uspokoisz się.

Czasami koszmary są tak intensywne, że płacz jest efektem oczyszczającym. To zupełnie naturalne, że po śnie, w którym płaczesz, budzisz się w podobnym stanie.

5. Poczucie odrzucenia, porzucenia lub bezradności

Sny często przenoszą przeszłe emocje do teraźniejszości.

Na przykład, jeśli w ciągu dnia myślisz o ukochanej osobie, której już nie przy Tobie, jest bardzo prawdopodobne, że pojawi się ona w Twoich snach. W tej sytuacji odpoczynek nie daje Ci innej alternatywy niż płacz.

Czy kiedykolwiek płakałaś w swoich snach z powodu osoby, która była lub jest dla Ciebie wyjątkowa?

Kobieta z poduszką nad głową
Wspomnienia ludzi, których już nie ma lub intensywne wydarzenia emocjonalne mogą powodować płacz podczas snu.

6. Świadome sny

Świadome sny pojawiają się, gdy w środku marzenia sennego zdajesz sobie sprawę, że śnisz.

Jeśli miewasz świadome sny, możesz zdecydować się na analizę sytuacji, które trzymasz w głębinach swojej nieświadomości. Uwolnienie ich może wywołać naprawdę silną reakcję emocjonalną. To może sprawić, że będziesz płakać.

Czy płacz jest czymś złym?

Odpowiedź brzmi: nie. Płacz jest podstawową funkcją fizjologiczną i pojawia się z kilku powodów. Po pierwsze, jest to łza podstawna, której funkcją jest nawilżenie i utrzymywanie oka w czystości. Po drugie, płacz łączy się z odruchem. Dzieje się tak, gdy Twoje oczy zamykają się dobrowolnie w momencie dyskomfortu, takiego jak pieczenie lub gdy jakiś przedmiot wpadnie Ci do oka i nie zdążysz powstrzymać łez. Po trzecie, płacz jest funkcją oczyszczającą. Innymi słowy, jest odpowiedzią na wyzwolenie emocjonalne.

Tak więc płacz, kiedy musisz, niezależnie od tego, czy Twoje oczy robią to odruchowo, czy też służy to regulacji Twoich emocji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.