Ten amerykański psycholog jest ekspertem w badaniu emocji i ich sposobu, w jaki wyrażają je nasze twarze. Blisko 14 książek oraz około 200 opublikowanych artykułów świadczą najlepiej o jego karierze. Aby lepiej go poznać, przedstawiamy 10 najlepszych wypowiedzi, których autorem jest Paul Ekman.
Obecnie uważany za jednego z najbardziej uznawanych psychologów XX wieku, Paul Ekman wykładał na Uniwersytecie Kalifornijskim przez ponad 30 lat. W 2009 roku magazyn TIME uznał go za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie.
Pracował również na stanowisku doradcy dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz FBI, a także zaprojektował warsztaty i interaktywne narzędzia szkoleniowe online, mające na celu szkolenie ludzi w świadomości emocjonalnej.
Paul Ekman o ideach Darwina
Początkowe myślenie Paula Ekmana zakładało, że emocje są warunkowane przez kulturę. Jednak w miarę postępu badań jego sposób myślenia zmienił się w sposób radykalny. W taki sposób, że jego dalsze odkrycia doprowadziły go do przyjęcia perspektywy ewolucyjnej, zbliżonej do tej głoszonej przez wybitnego angielskiego przyrodnika, Charlesa Darwina.
Owo podejście przemawia za tym, że emocje są uniwersalne . Paul Ekman uważa, że ich pochodzenie jest natury biologicznej, nie kulturowej.
Ponadto naukowiec ten wniósł istotny wkład w badanie aspektów społecznych określających kłamstwa lub powody ich powstawania, za co obecnie uważany jest za eksperta w wykrywaniu oszustw.
10 cytatów Paula Ekmana, podsumowujących jego idee
Niektóre z jego najbardziej emblematycznych tytułów to Natura emocji (1972), Jak wykryć kłamstwa (1985), Jak wykrywać kłamstwa u dzieci (1991), Co oznacza ten gest? (1998) czy Emocje ujawnione (2003).
Wiele z jego odkryć posłużyło jako inspiracja dla popularnego serialu telewizyjnego Lie to Me (Magia Kłamstwa) i zaprowadziły go do stworzenia filmu dokumentalnego The Human Face (Ludzka twarz) dla amerykańskiej stacji telewizyjnej BBC.
Chociaż istnieje wiele zdań tego wielkiego psychologa, które moglibyśmy tutaj wyróżnić, poniżej przedstawiamy 10, które są uważane za jego najlepsze. Nawet dziś bez wątpienia zmuszają nas do głębszej refleksji. Zaczynajmy!
O kłamstwie…
Niektóre z najbardziej znanych cytatów autorstwa Paula Ekmana na temat kłamstwa to:
“Większość kłamstw triumfuje, ponieważ nikt nie zadaje sobie trudu odgadnięcia prawdy”.
“Kłamca udoskonala się poprzez ciągłą praktykę”.
Paul Ekman uważa, że kłamstwo jest główną cechą u ludzi. Pełni ono zasadniczą rolę w naszym życiu i zrozumienie go (w jaki sposób się kamufluje, dlaczego się go używa, w jaki sposób się przejawia lub wykrywa) jest istotne dla prawie wszystkich spraw ludzkich.
“Jak zgadnąć, czy polityk kłamie? Jeśli tylko porusza ustami!”.
“Złamana obietnica nie jest kłamstwem”.
Ekman uważany jest za współodkrywcę “mikromimik” twarzy, które, jak wykazał wraz z Wallace V. Friesenem, mogą być używane do wykrywania kłamstw z określonym stopniem wiarygodności.
O emocjach…
Niektóre z bardziej emblematycznych cytatów Paula Ekmana na temat emocji to:
“Ludzie uśmiechają się również kiedy są nieszczęśliwi”.
“Zaskoczenie to najkrótsza z emocji, ponieważ jesteśmy zaskoczeni tylko do momentu, w którym sobie to uświadomimy. To zawsze coś nieoczekiwanego”.
Ekman uważa, że emocje są wrodzone. Na tej podstawie ludzie z całego świata tak samo śmieją się kiedy są lub wydają się być radośni, czy szerzej otwierają oczy kiedy są zaskoczeni lub próbują tacy być.
Dlatego odpowiedzialność za dysymulację, wyolbrzymienie, ukrywanie lub tłamszenie gestów i emocji według niego spada na kulturę.
“Uśmiechy to najprawdopodobniej najbardziej niedoceniane wyrazy twarzy, dużo bardziej skomplikowane, niż myśli większość osób. Istnieją tuziny uśmiechów, każdy różniący się od innego wyglądem i przekazem”.
“Żaden ważny związek nie przeżyje, jeśli kompletnie utracono w nim zaufanie”.
“Ludzie mylnie interpretują zdarzenia. W szczególności znaczenie działań innych osób oraz powodów, które skłoniły je do postępowania w taki czy inny sposób”.
“Emocje zmieniają sposób, w jaki postrzegamy świat i jak interpretujemy zachowania innych”.
Twarz: otwarta księga
W pierwszym momencie Ekman uważał, że istnieje 6 uniwersalnych gestów dla 6 uniwersalnych emocji (strach, złość, radość, smutek, obrzydzenie i zaskoczenie) lecz później rozszerzył je do 17.
Następnie opracował System Kodowania Ruchów Mimicznych (FACS) aby sklasyfikować wszystkie ludzkie wyrażenia, które w jakiś sposób możemy zidentyfikować na naszej twarzy.
Powyższa metoda klasyfikuje je poprzez badanie ruchów mięśni twarzy. Bierze pod uwagę to, co dana osoba chce wyrazić poprzez zmarszczenie brwi, nosa, mruganie, pochylenie lub podniesienie głowy lub kierunek jej przekrzywienie. Wszystko ma znaczenie.
Jak widzicie, podstawą dla badań Paula Ekmana są cechy i stany człowieka. Jego wkład w naukę już trzykrotnie doprowadził go do zostania laureatem Nagrody za Badania Naukowe przyznawanej przez Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego.
Obecnie rezultaty jego ponad 40 lat cennych odkryć znajdują zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Takich jak badania nad schizofrenią czy wykrywanie kłamstw. Warto śledzić poczynania takiego profesjonalisty, prawda?